BİR YILBAŞI KLASİĞİ: HİNDİ – ANKARA DA YILBAŞI

blog yazısı ekle !

BİR YILBAŞI KLASİĞİ: HİNDİ – ANKARA DA YILBAŞI

Hepimizin bildiği gibi yılbaşına artık yalnızca günler kaldı. Yılın sonuna geldiğimiz şu günlerde yılbaşı akşamı için önemli hazırlıklar yapılmaya şimdiden başlandı. Bu hazırlıklar genel olarak yemek ve eğlence konuları üzerine yapılırken, insanların bu konudaki çalışmaları ve yılbaşı için duydukları heyecan gün geçtikçe artmaktadır.


Ankara Yılbaşı

Yılbaşı diye adlandırılan bu gün için aylarca bekleyen insanların en çok yapmak istediklerinin başında gönüllerince yiyip içmek, güzelce eğlenmek ve sevdiklerle insanlarla beraber bu geceyi geçirmek gelmektedir. Durum böyle iken binlerce insan bu gün hakkında planlar yapmakta ve bu planlar sayesinde güzel bir yılbaşı geçirmeyi istemektedir.

Bu planların bazıları dış mekânda bazıları ise evlerde uygulanmak üzere yapılmaktadır. Sonuçta her insanın dışarıda bir kutlama yapmasını beklemek doğru bir fikir olmayacaktır. İşte bu tür planlar nerede olursa olsun insanların alışkanlık haline getirdikleri birçok yılbaşı âdeti bulunmaktadır.

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara


Bu adetlerin en başında yemek masalarını her yılbaşı günü süsleyen hindiler gelmektedir. Hindi yılbaşı akşamlarında birçok evde görülen bir besindir. Hindinin güzel pişirilmesi ve lezzetli hale getirilmesi önemli bir husustur ve özenli bir çalışma gerektirmektedir.
Hindi; soğan, salça, pul biber, kırmızıbiber, ay çiçek yağı ve margarin gibi malzemelerle oluşturulan bir lezzettir. Yemeğin yapımının aşamaları şöyledir:

—Önce soğanlar ince kıyılır. Ardından salça, pul biber, kırmızıbiber ve ayçiçeği yağı ile bir araya getirilerek sos haline getirilir.

—Bu şekilde ortaya çıkarılan sos, hindinin her yerine sürülür ve oda sıcaklığında 30 dakika kadar bekletilir.

— Bu bekleyişin ardından 170 dereceye ayarlanmış fırında yaklaşık 3,5 saat pişirilir. Et ara ara margarin ile yağlanıp ve iyice pişirilir.

—Etin iyice piştiğinden emin olduktan sonra fırından çıkarıp, sebzelerle birlikte servis edilir.

Bu işlemlerle oluşan müthiş lezzetin en güzellerini evinizde pişirebilir ya da dışarıdaki mekânlarda bu lezzetin tadına varabilirsiniz.

Eğer bu konuda tercihinizi ev dışındaki mekânlarda kullanıyorsanız sizlere Ankara'da bulunan lezzet duraklarını tavsiye ediyoruz.

Yılbaşına dair tüm istediklerinizi gerçekleştirebileceğiniz ve istediğiniz kadar eğlenebileceğiniz tüm mekânları Ankara'da kolayca bulabilirsiniz. Bu yüzden sizleri Ankara'ya bekliyoruz.