Ankara Dünya Mutfağı

Dünya Mutfağı Ankara Restoranları

Dünya Mutfakları Ankara'da

İnternetin hayatımıza entegre olmasıyla birlikte dünya daha küçük bir yer haline geldi, kültürler arası kaynaşma kültürlerin mahalli olma özelliğini ortadan kaldırdı. Bir kültürün en önemli ögelerinden birisi sayılan "mutfak" da elbette bu küreselleşmeden payını alanlar arasında. Günümüzde dünyanın en ücra köşelerine ait mutfakları hemen her yerde bulabilmek mümkün. Seçkin halkıyla Ankara, dünya mutfağından lezzetlerin en çok tercih edildiği şehirlerden birisidir. Talebin bu kadar yüksek olduğu bir şehirde doğal olar...
devamı...

Mekan Ara

Arama Sonuçları

Premium Dünya Mutfağı

Taraça Resto Pub Çankaya
Vicolo İtaliano Çayyolu

VIP+ Dünya Mutfağı

VIP Dünya Mutfağı

toplam 8 sonuç bulundu.
1 - 8 arası gösteriliyor.
Dünya Mutfağı Ankara Restoranları

Dünya Mutfakları Ankara'da

İnternetin hayatımıza entegre olmasıyla birlikte dünya daha küçük bir yer haline geldi, kültürler arası kaynaşma kültürlerin mahalli olma özelliğini ortadan kaldırdı. Bir kültürün en önemli ögelerinden birisi sayılan "mutfak" da elbette bu küreselleşmeden payını alanlar arasında. Günümüzde dünyanın en ücra köşelerine ait mutfakları hemen her yerde bulabilmek mümkün. Seçkin halkıyla Ankara, dünya mutfağından lezzetlerin en çok tercih edildiği şehirlerden birisidir. Talebin bu kadar yüksek olduğu bir şehirde doğal olarak dünya mutfağı lezzetleri sunan birçok restoran bulunmaktadır.

Dünya lezzetleri denilince ülkemizde ilk akla gelen şüphesiz Çin mutfağıdır. Her ne kadar orijinimiz uzak Asya olsa da yıllarca ayrı coğrafyalarda yaşamış olmanın bir sonucu olarak kültürümüz ve mutfağımız Çin'den oldukça farklılaştı. Bu farklılık insanları cezbeden başat unsurlardan birisidir. Ankara Kızılay, Gazi Osman Paşa gibi semtlerde Çin yemekleri tatmanız mümkündür. Ankara'da son yıllarda Orta Asya Türk mutfağı da oldukça popüler bir hale geldi. Uygur, Kırgız, Türkmen sofraları en çok tercih edilen butik restoranların başında geliyor.

Hollywood filmlerinin etkisiyle son yıllarda Amerikan mutfağı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaştı. Amerikan yemekleri denilince çoğunlukla "fast food" hizmeti veren küresel sermayeli firmalar akla gelse de, Ankara'da bu alan da hizmet veren butik restoranlar bulmak da mümkündür. Avrupa, özellikle Akdeniz ülkeleri, yemek kültürleri oldukça geniş olan medeniyetlerdir. Akdeniz ülkelerinde üretilen en kaliteli üzümler ve zeytinler kullanılarak imal edilen şarap ve zeytinyağı yemeklere eşsiz bir lezzet katmaktadır. Kadim tarihiyle insanlık tarihinde her zaman belirleyici bir rol oynayan Orta Doğu mutfağı da, kendine has baharatları ve et yemekleriyle bizim damak tadımıza son derece uygundur

Mutfak kültürü sadece yemeklerden oluşmaz; tatlılar, aperatifler ve içecekler de bu kültürün içindedir. Sadece restoranlar değil, cafeler de bir medeniyetin mutfağını temsil eden mekânlardan birisidir. Fransa'da Champ Elysees' te zirveye ulaşan ve tüm dünyaya yayılan kafe kültürü, bir mutfağın atıştırmalıklarının ve içeceklerinin tadılabileceği en uygun mekânlardan birisidir. Ankara'da özellikle Fransız kültürü göz önünde bulundurularak dizayn edilen cafeler misafirleri tarafından her zaman olumlu geri bildirimler alabilmiş mekânlardır.