Ankara Dünya Mutfağı

Mekan Ara

Arama Sonuçları

Premium Dünya Mutfağı

By Erdal Fasıl Ocakbaşı Yıldız
La Bebe Tunalı
Dalyy Done Concept Bahçelievler
İncek Sofrası İncek
Nira Gurme Batıkent
Home Kitchen Restaurant Oran
Kraz Cafe Bar Çayyolu
Mado Yaşamkent Yaşamkent
Mado Çukurambar Çukurambar
Tarihi Merkez Lokantası Yenimahalle
RON Cafe İncek
Beat Cafe & Brasserie Bahçelievler
Mood Shifters Inc Tunalı
Denizatı Pastanesi İncek İncek
Eagles Coffee Food Studio Çayyolu
La Mozza İncek Restaurant & Balo İncek
Kezzban Cafe Patisserie Bahçelievler
Luppa Çayyolu Çayyolu
The Match Cafe Çayyolu
Villa Restaurant Tunalı
La Ganita Çukurambar
Twins Food Drink Coffee Bahçelievler
Ziverbey Cafe Restaurant Çukurambar
Tuva Kebap & Baklava Eryaman
Mado Sinpaş Oran
The Crank Beysukent
Salus Restaurant Bilkent
Route Ny Restoran Cafe Bar Bahçelievler
toplam 34 sonuç bulundu.
1 - 30 arası gösteriliyor.
Ankara Restoranlar Dünya Mutfağı

Dünya Mutfakları Ankara'da

İnternetin hayatımıza entegre olmasıyla birlikte dünya daha küçük bir yer haline geldi, kültürler arası kaynaşma kültürlerin mahalli olma özelliğini ortadan kaldırdı. Bir kültürün en önemli ögelerinden birisi sayılan "mutfak" da elbette bu küreselleşmeden payını alanlar arasında. Günümüzde dünyanın en ücra köşelerine ait mutfakları hemen her yerde bulabilmek mümkün. Seçkin halkıyla Ankara, dünya mutfağından lezzetlerin en çok tercih edildiği şehirlerden birisidir. Talebin bu kadar yüksek olduğu bir şehirde doğal olarak dünya mutfağı lezzetleri sunan birçok restoran bulunmaktadır.

Dünya lezzetleri denilince ülkemizde ilk akla gelen şüphesiz Çin mutfağıdır. Her ne kadar orijinimiz uzak Asya olsa da yıllarca ayrı coğrafyalarda yaşamış olmanın bir sonucu olarak kültürümüz ve mutfağımız Çin'den oldukça farklılaştı. Bu farklılık insanları cezbeden başat unsurlardan birisidir. Ankara Kızılay, Gazi Osman Paşa gibi semtlerde Çin yemekleri tatmanız mümkündür. Ankara'da son yıllarda Orta Asya Türk mutfağı da oldukça popüler bir hale geldi. Uygur, Kırgız, Türkmen sofraları en çok tercih edilen butik restoranların başında geliyor.

Hollywood filmlerinin etkisiyle son yıllarda Amerikan mutfağı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaştı. Amerikan yemekleri denilince çoğunlukla "fast food" hizmeti veren küresel sermayeli firmalar akla gelse de, Ankara'da bu alan da hizmet veren butik restoranlar bulmak da mümkündür. Avrupa, özellikle Akdeniz ülkeleri, yemek kültürleri oldukça geniş olan medeniyetlerdir. Akdeniz ülkelerinde üretilen en kaliteli üzümler ve zeytinler kullanılarak imal edilen şarap ve zeytinyağı yemeklere eşsiz bir lezzet katmaktadır. Kadim tarihiyle insanlık tarihinde her zaman belirleyici bir rol oynayan Orta Doğu mutfağı da, kendine has baharatları ve et yemekleriyle bizim damak tadımıza son derece uygundur

Mutfak kültürü sadece yemeklerden oluşmaz; tatlılar, aperatifler ve içecekler de bu kültürün içindedir. Sadece restoranlar değil, cafeler de bir medeniyetin mutfağını temsil eden mekânlardan birisidir. Fransa'da Champ Elysees' te zirveye ulaşan ve tüm dünyaya yayılan kafe kültürü, bir mutfağın atıştırmalıklarının ve içeceklerinin tadılabileceği en uygun mekânlardan birisidir. Ankara'da özellikle Fransız kültürü göz önünde bulundurularak dizayn edilen cafeler misafirleri tarafından her zaman olumlu geri bildirimler alabilmiş mekânlardır.