DOLMA VE SARMA

blog yazısı ekle !

DOLMA VE SARMA

Ankara restoranları olarak dolma ve sarmadan bahsetmeden Türk mutfağını anlatmanın mümkün olmayacağını biliyoruz. Birçok sebzenin ve yaprağın, kıyma, pirinç ve çeşitli diğer malzemelerle doldurulması ile hazırlanan bu lezzetli yemekler hakkında ki bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dolma ve sarmalar oldukça meziyet ve zaman gerektiren yemeklerdir. Bu yüzden de genellikle evin hanımları tarafından bir araya gelinip birlikte hazırlanması daha makbuldür. Tabii ki bu sırada dolmaların ve sarmaların usulüne uygun olarak hazırlanması ve hanımların birbirlerini bu konuda yakından takip etmesi de söz konusu olur. Özellikle kayınvalideler, gelinlerini oldukça yakından takip ederler.Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Ankara Islak Hamburger

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mah. 266 A / 14 Tepe Prime Çankaya - Ankara


Bütün doğu Avrupa, Akdeniz ve orta doğu ülkelerinde birbirine benzer örnekleri bulana dolma ve sarma yemeklerinin, Türkiye içerisinde de en tercih edilen çeşitleri, kabak, biber, patlıcan, domates sebzeleriyle, asma yaprağından hazırlananlarıdır.

Sıcak olarak servis edilebilen dolma ile ilgili söylenebilecek ilk şeylerin başında onun bir ana yemek olduğu gelmektedir. Bu yemekte sebzeler kıyma ve pirinç karışımları ile doldurulur ve kısık ateşte kendi suyuyla yavaşça pişmeye bırakılır. Hazır olduğunda ise üstüne dökülen bir miktar yoğurt ile servis edilir. Bu haliyle dolma, oldukça hafif, besleyici ve doyurucu bir yemektir.

Aynı zamanda hazırlanma süreci de bir hayli zahmetli geçen dolmanın, pişirilmeden önce geçtiği bir kaç aşama da vardır. Bunun için doldurulmaya uygun sebzeler özenle seçilir ve içleri oyulur ardından içi tamamen harç malzemesiyle doldurulur.

Ayrıca içi doldurularak tüketilen tüm yemekler de bu sınıfa gireceği için, sadece sebzeler değil aynı zamanda et ve tavuk ürünleri de, pirinç, sebzeler ve çeşitli baharatlarla doldurularak pişirildiklerinde aynı isimle anılırlar. Hatta Ege bölgesinde bazı deniz mahsullerinin de çeşitli baharatlar ve otlarla doldurularak pişirildiği tarifler de vardır. Bunların içerisinde de en iyi örneklerden biri kalamar dolmasıdır.

Bütün bu seçeneklerin yanında dolmaların ve sarmanın meze olarak tüketildiği yemekler de vardır ve en az sıcak olarak yenilenler kadar lezzetlidir. Bölgelere göre değişiklik gösterse de genellikle pirinç ile doldurulan ve zeytinyağlı olarak hazırlanan yaprak sarması soğuk olarak yenilen bu yemeklerin başında gelir. Aynı zamanda ufak biberler ve patlıcanlarda bulgur veya pirinçle doldurularak da zeytinyağlı olarak servis edilebilir.

Eğer siz de yakın zamanda bu lezzetleri tatmak ve aynı zamanda hazırlama zahmetinden de uzak kalmak istiyorsanız Ankara 'da size en yakın bulunan ev yemekleri restoranlarına veya lokantalarına ulaşabilirsiniz.