DOLMA VE SARMA

blog yazısı ekle !

DOLMA VE SARMA

Ankara restoranları olarak dolma ve sarmadan bahsetmeden Türk mutfağını anlatmanın mümkün olmayacağını biliyoruz. Birçok sebzenin ve yaprağın, kıyma, pirinç ve çeşitli diğer malzemelerle doldurulması ile hazırlanan bu lezzetli yemekler hakkında ki bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dolma ve sarmalar oldukça meziyet ve zaman gerektiren yemeklerdir. Bu yüzden de genellikle evin hanımları tarafından bir araya gelinip birlikte hazırlanması daha makbuldür. Tabii ki bu sırada dolmaların ve sarmaların usulüne uygun olarak hazırlanması ve hanımların birbirlerini bu konuda yakından takip etmesi de söz konusu olur. Özellikle kayınvalideler, gelinlerini oldukça yakından takip ederler.Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Bütün doğu Avrupa, Akdeniz ve orta doğu ülkelerinde birbirine benzer örnekleri bulana dolma ve sarma yemeklerinin, Türkiye içerisinde de en tercih edilen çeşitleri, kabak, biber, patlıcan, domates sebzeleriyle, asma yaprağından hazırlananlarıdır.

Sıcak olarak servis edilebilen dolma ile ilgili söylenebilecek ilk şeylerin başında onun bir ana yemek olduğu gelmektedir. Bu yemekte sebzeler kıyma ve pirinç karışımları ile doldurulur ve kısık ateşte kendi suyuyla yavaşça pişmeye bırakılır. Hazır olduğunda ise üstüne dökülen bir miktar yoğurt ile servis edilir. Bu haliyle dolma, oldukça hafif, besleyici ve doyurucu bir yemektir.

Aynı zamanda hazırlanma süreci de bir hayli zahmetli geçen dolmanın, pişirilmeden önce geçtiği bir kaç aşama da vardır. Bunun için doldurulmaya uygun sebzeler özenle seçilir ve içleri oyulur ardından içi tamamen harç malzemesiyle doldurulur.

Ayrıca içi doldurularak tüketilen tüm yemekler de bu sınıfa gireceği için, sadece sebzeler değil aynı zamanda et ve tavuk ürünleri de, pirinç, sebzeler ve çeşitli baharatlarla doldurularak pişirildiklerinde aynı isimle anılırlar. Hatta Ege bölgesinde bazı deniz mahsullerinin de çeşitli baharatlar ve otlarla doldurularak pişirildiği tarifler de vardır. Bunların içerisinde de en iyi örneklerden biri kalamar dolmasıdır.

Bütün bu seçeneklerin yanında dolmaların ve sarmanın meze olarak tüketildiği yemekler de vardır ve en az sıcak olarak yenilenler kadar lezzetlidir. Bölgelere göre değişiklik gösterse de genellikle pirinç ile doldurulan ve zeytinyağlı olarak hazırlanan yaprak sarması soğuk olarak yenilen bu yemeklerin başında gelir. Aynı zamanda ufak biberler ve patlıcanlarda bulgur veya pirinçle doldurularak da zeytinyağlı olarak servis edilebilir.

Eğer siz de yakın zamanda bu lezzetleri tatmak ve aynı zamanda hazırlama zahmetinden de uzak kalmak istiyorsanız Ankara 'da size en yakın bulunan ev yemekleri restoranlarına veya lokantalarına ulaşabilirsiniz.