KALAMAR NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

KALAMAR NEREDE YENİR?

Kalamar; yaklaşık olarak 300 farklı türü barındıran ve uzun yapılı, ovalimsi bedene sahip kafadan bacaklılar sınıfında yer alan bir yumuşakçalar deniz canlısıdır. Yani bir deniz ürünüdür ve deniz ürünleri yemekleri son derece leziz olarak yapılabilmektedir.

Ülkemiz bir yarımada şeklinde olması sebebiyle deniz ürünleri bakımından da son derece zengin bir ülkedir. Hal böyle olunca da deniz ürünleri kadar yemeklerinin zenginliği de söz konusudur. Kalamar da bu zengin deniz yemekleri menüsüne dâhil bir üründür. Şimdi genel olarak yapılan başlıca kalamar yemekleri nelerdir bunları inceleyerek başlamak daha uygun olacaktır.

Ankara'daki tüm Restoranlar için tıklayınız
Ankara RestoranlarEn Çok Tercih Edilen Kalamar Yemekleri Nelerdir?

Kalamar dünya mutfağında son derece sevilen bir yemek olması kadar ülkemizde de son derece sevilen ve tüketilen deniz ürünlerinden biridir. İşte ülkemizde yani Türk mutfağında yapılan en çok tercih edilen başlıca kalamar yemeklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Kalamar tava, kalamar ve domatesli makarna, kalamarlı akya sote, kalamar dolması, ekşili kalamar, fırında mercimekli kalamar dolması, balıkçı usulü kalamar tava, güveçte kalamar, güveçte mercanköşklü kalamar yahni, peynirli pastırmalı kalamar dolması, tavuk kalamar, ahtapot ve kalamarlı bulgur pilavı, kalamar dolması, sade kalamarlı bulgur pilavı, karpuzlu kalamar, peynirli jambonlu kalamar dolması, mini kalamar kızartması, karpuzlu kalamar salatası, bulgurlu kalamar dolması, kalamarlı erişte, taratorlu kalamar, hellim peynirli kalamar dolması, pilavlı sebzeli kalamarlı levrek ve kalamar ızgara. Bu saydığımız lezzetler kalamar yemeklerinden en çok tercih edilenleridir. Daha farklı olarak değişik yörelerde yapılan daha değişik lezzetler de bulunmaktadır. Ayrıca bu saydığımız yemekler haricinde dünya lezzetlerinden de mutfağımıza girmiş olan birçok kalamar yemek lezzetleri de bulunmaktadır.

Kalamar Nerede Yenir?

Ankara denizle hiçbir bağlantısı olmayan, hiçbir alakası olmayan bir şehir gibi görünebilir. Nitekim hiç te düşünüldüğü gibi olmamakla birlikte ülkemizde ki birçok kıyı şehirlerinden bile daha taze hatta en taze deniz ürünlerini bulabileceğiniz ender şehirlerin başında yer almaktadır. Hal böyle olunca da Ankara'da deniz ürünleri restoranları son derece rağbet gören yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta nerdeyse her semtte ve her mahalle de rastlamak artık mümkün hale gelmiştir.

Fazla kalabalık olan şehirlerin bir dezavantajı da denetimlerin zor olması ve alanında başarılı mekânların gölgede kalmasıdır. Ama tercih edeceğiniz mekânların alanlarında iyi olması için araştırma yaparak gitmeniz daha uygun olacaktır. Hem hijyen konusunda hem de sağlıklı yemekler yapılması konusunda sorunsuz bir yemek yiyebileceğiniz gibi yediğiniz yemeğin lezzetine de varabileceksiniz. Aslına bakılırsa göz ardı edilmemesi gereken noktalardan birisidir kaliteli mekân tercihi. Çünkü deniz ürünleri yemekleri herkes tarafından yapılabilen yemekler değildir. Alanında en iyi aşçılar ve ustalar her zaman kaliteli mekânlarda müşterilerine hizmet verirler. Bu sebeple sizde kalamar nerede yenir diye soruyorsanız internet sitemizden bakabilir ve kaliteli me kânlardan birini tercih edebilirsiniz.