KALAMAR NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

KALAMAR NEREDE YENİR?

Kalamar; yaklaşık olarak 300 farklı türü barındıran ve uzun yapılı, ovalimsi bedene sahip kafadan bacaklılar sınıfında yer alan bir yumuşakçalar deniz canlısıdır. Yani bir deniz ürünüdür ve deniz ürünleri yemekleri son derece leziz olarak yapılabilmektedir.

Ülkemiz bir yarımada şeklinde olması sebebiyle deniz ürünleri bakımından da son derece zengin bir ülkedir. Hal böyle olunca da deniz ürünleri kadar yemeklerinin zenginliği de söz konusudur. Kalamar da bu zengin deniz yemekleri menüsüne dâhil bir üründür. Şimdi genel olarak yapılan başlıca kalamar yemekleri nelerdir bunları inceleyerek başlamak daha uygun olacaktır.Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

Kuytu aslında tam bir semt meyhanesidir diyebiliriz. Bol müdavimi olan, fonda Türk sanat müziği ve eski 45'likler eşliğinde birbirinizi duyarak sohbet edebileceğiniz şirin, butik bir meyhanedir. Kömür ateşinde pişen balıkların yanı sıra et, ciğer, kuzu kokoreç, İnegöl köfte menüleri de mevcuttur. Muhteşem arasıcakları, günlük olarak çıkan yirmiye yakın soğuk mezeleri ile sunum yapılmaktadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan, sıcak yaz aylarının vazgeçilmez mekanı Kuytu, açık havada yemek yemenin zevkini sunmaktadır.

Bestekar Sokak'ta ismiyle müsemma Kuytu Meze Balık, "Kuytudayız" sloganı ile hizmet veren, özellikle ara sıcakları ve soğuk mezeleri ile ön planda olan balık restoranında, İnegöl'den getirilen köftenin yanı sıra Balıkesir'den getirilen kuzu kokoreç ve yaprak ciğeri çok konuşulanlar arasında yer almaktadır. Ayrıca tüm yorumlarda karides köftenin ve levrek sarmanın baş rolde olduğunu görebilirsiniz. Müdavimlerinin bol olduğu, misafirlerinin yorumlarına önem veren tek tek ilgilenip fikirlerini soran şirin bir işletmedir Kuytu.

Ankara'nın ünlü isimlerinin konutlarında özel aşçılığı ve birçok tanınmış otel ve restoranın şefliğini yapmış Yasin Karataş şefimizin salonda tek tek misafirlerle ilgilenme anlarına tanık olunan anlar gecenin en keyifli sohbetlerinin döndüğü anlardır. Erkeğin midesine giden yol için verdiği tarifler birçok yuvayı kurtarmıştır diyebiliriz.

devamını oku...
Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Vicolo İtaliano

Çayyolu

devamını oku... Adres: Profesör Ahmet Tamer Kışlalı Mahallesi Alacaatlı Caddesi No:9 G/2 Çayyolu-Ankara

Taraça Resto Pub

Çankaya

devamını oku... Adres: Aziziye Mahallesi Cinnah Caddesi Willy Brand Sokak 1/A Çankaya - Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Şilingir Meyhane

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara


En Çok Tercih Edilen Kalamar Yemekleri Nelerdir?

Kalamar dünya mutfağında son derece sevilen bir yemek olması kadar ülkemizde de son derece sevilen ve tüketilen deniz ürünlerinden biridir. İşte ülkemizde yani Türk mutfağında yapılan en çok tercih edilen başlıca kalamar yemeklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Kalamar tava, kalamar ve domatesli makarna, kalamarlı akya sote, kalamar dolması, ekşili kalamar, fırında mercimekli kalamar dolması, balıkçı usulü kalamar tava, güveçte kalamar, güveçte mercanköşklü kalamar yahni, peynirli pastırmalı kalamar dolması, tavuk kalamar, ahtapot ve kalamarlı bulgur pilavı, kalamar dolması, sade kalamarlı bulgur pilavı, karpuzlu kalamar, peynirli jambonlu kalamar dolması, mini kalamar kızartması, karpuzlu kalamar salatası, bulgurlu kalamar dolması, kalamarlı erişte, taratorlu kalamar, hellim peynirli kalamar dolması, pilavlı sebzeli kalamarlı levrek ve kalamar ızgara. Bu saydığımız lezzetler kalamar yemeklerinden en çok tercih edilenleridir. Daha farklı olarak değişik yörelerde yapılan daha değişik lezzetler de bulunmaktadır. Ayrıca bu saydığımız yemekler haricinde dünya lezzetlerinden de mutfağımıza girmiş olan birçok kalamar yemek lezzetleri de bulunmaktadır.

Kalamar Nerede Yenir?

Ankara denizle hiçbir bağlantısı olmayan, hiçbir alakası olmayan bir şehir gibi görünebilir. Nitekim hiç te düşünüldüğü gibi olmamakla birlikte ülkemizde ki birçok kıyı şehirlerinden bile daha taze hatta en taze deniz ürünlerini bulabileceğiniz ender şehirlerin başında yer almaktadır. Hal böyle olunca da Ankara'da deniz ürünleri restoranları son derece rağbet gören yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta nerdeyse her semtte ve her mahalle de rastlamak artık mümkün hale gelmiştir.

Fazla kalabalık olan şehirlerin bir dezavantajı da denetimlerin zor olması ve alanında başarılı mekânların gölgede kalmasıdır. Ama tercih edeceğiniz mekânların alanlarında iyi olması için araştırma yaparak gitmeniz daha uygun olacaktır. Hem hijyen konusunda hem de sağlıklı yemekler yapılması konusunda sorunsuz bir yemek yiyebileceğiniz gibi yediğiniz yemeğin lezzetine de varabileceksiniz. Aslına bakılırsa göz ardı edilmemesi gereken noktalardan birisidir kaliteli mekân tercihi. Çünkü deniz ürünleri yemekleri herkes tarafından yapılabilen yemekler değildir. Alanında en iyi aşçılar ve ustalar her zaman kaliteli mekânlarda müşterilerine hizmet verirler. Bu sebeple sizde kalamar nerede yenir diye soruyorsanız internet sitemizden bakabilir ve kaliteli me kânlardan birini tercih edebilirsiniz.