Ankara Yöresel Mutfaklar

Yöresel Mutfaklar Ankara Restoranları

Ülkemizdeki Yöresel Yemeklerin Lezzeti

Her ilimizin kendine özgü tatları ve özelliklerinin yanı sıra mutfakta harikalar yaratan pek çok insanı bir arada tutmaktadır. Ankara, hamur işleri ve et yemekleri ile yöresel mutfaklar listesinde önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan yemeklerin lezzeti kadar sunum şekli de önemlidir. Bu nedenle yemekleri ilk kez tadanlar için hem damak zevkine hem de göz zevkine hitap etmesi gerekmektedir. Büyük bir özen ve titizlikle hazırlanıp baharatlar ile birlikte zenginleştirilen et yemekleri Ankara mutfağı...
devamı...

Mekan Ara

Arama Sonuçları

Premium Yöresel Mutfaklar

VIP+ Yöresel Mutfaklar

toplam 3 sonuç bulundu.
1 - 3 arası gösteriliyor.
Yöresel Mutfaklar Ankara Restoranları

Ülkemizdeki Yöresel Yemeklerin Lezzeti

Her ilimizin kendine özgü tatları ve özelliklerinin yanı sıra mutfakta harikalar yaratan pek çok insanı bir arada tutmaktadır. Ankara, hamur işleri ve et yemekleri ile yöresel mutfaklar listesinde önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan yemeklerin lezzeti kadar sunum şekli de önemlidir. Bu nedenle yemekleri ilk kez tadanlar için hem damak zevkine hem de göz zevkine hitap etmesi gerekmektedir. Büyük bir özen ve titizlikle hazırlanıp baharatlar ile birlikte zenginleştirilen et yemekleri Ankara mutfağında bakır tepsiler içerisinde sunulmaktadır. Bu görüntü gelenekselliğin korunduğu fikrini oluşturmaktadır. Birçok mekân yöresel mutfakların en bilinen ve en aranan lezzetlerini bir araya getirerek her kesimden insanı kendine çekmeyi amaçlamaktadır.

Restoranda yemeklerin sunumu ve lezzeti beklenenden daha iyi gelmektedir. Ayrıca bu mekânların tasarımlarında da yöresel motiflerin ve geleneksel eşyaların kullanılması insanların hoşuna gitmektedir. Ankara da genellikle büyük yer sofraları kurulmaktadır. Bu sofra da yemek yendikten sonra çay ve kahve içilmektedir. Daha samimi ve sıcak bir ortam oluşturulduğu gibi aynı zaman da aile bireylerinin bir arada olması da hedeflenmektedir. Yöresel mutfakların bir arada olduğu restaurant ve çeşitli mekânlarda insanlar kendilerini memleketin de gibi hissederek daha rahat ve daha keyifli bir akşam geçirmektedirler. Karadeniz Bölgesi'nde herkesin adını bir kez de olsa duyduğu hamsi tava, laz böreği ve hamsili pilav en çok aranan lezzetler arasındadır. Ankara'da olduğu gibi Karadeniz'de de yer sofralarının hakim olduğu bilinmektedir.

Ankara kadar fazla et yemeğine ilgisi olmayan bir diğer kesim de Ege Bölgesi'nde ki illerimizde olmaktadır. Bol sebze ve meyvenin bulunduğu yöresel mutfaklar arasında yer almakla birlikte zeytinyağlı hafif ve lezzetli bin bir çeşit sebze yemeği bulunmaktadır. Hiç bilinmeyen hatta adını bile duymadığınız yeşilliklerin ve sebzelerin tadılmasının ardından favori yemeğiniz haline gelebilmektedir. Sağlıklı beslenme konusun da yemeklerinde mutlaka zeytinyağına yer veren Egeliler bol vitamin almaktadırlar. Sabah kahvaltıların da dahi taze yeşilliğin bol miktarda tüketildiği bilinmekle beraber et yemeklerini ızgara olarak tüketmektedirler.