CEBECİ RESTORAN

blog yazısı ekle !

CEBECİ RESTORAN

Restoranın tarihsel gelişimi oldukça basit ve sade yapılı mekanların hizmete girmesi ile başlar. İlk restoran tek tük masa ve sandalye beraberinde menünün tekdüzeliği o zamanın şartları için yeterli görülmekteydi. Evlerinde yemek yiyemeyen insanlar, yolculuk esnasında şehir değiştirirken yemek için hanları, aş evlerini kullanmışlardır. Hanlar daha çok maddi durumu iyi insanların hem konaklama hem de temel ihtiyaçlarından olan yeme aktivesini bu mekanlar aracılığı ile karşılıyordu. Aşevleri de maddi durumu iyi olmayan insanların çok çeşitli olmayan menüsü ve sıradan yemek sunumu ile hizmet sunmaktaydı.

Avrupa da başlayan değişim hareketleri insanların konuşmak için de geldiği basit yapıdaki mekanlarda içeceklerini yudumladıkları yerlerin yaygınlaşması ile restoranın gelişim süreci başladı. Sadece içecek sunum ile başlayan cafe olarak adlandırabileceğimiz mekanlar restoranın ilk aşamadaki halini oluşturmaktaydı. İçecek seçenekleri de oldukça kısıtlıydı bu mekanların. Örneğin: kahve, çay, şarap gibi seçenekler mevcuttu.

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA


Tarihteki İlk Lüks Restoran Kime Aittir?

Paris'in renkli sokaklarını ilk lüks restoranı ile kapılarını açmıştır. O restoran: la grandetaveme de londres. Bu restoran Paris'in yemek kültürünü ve kalite standartlarını açıkça belirliyordu. Avrupa'ya kısa sürede yayılan restoran mekanları dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Restoranların Farklılaşma Stratejileri Nelerdir?

Günümüzde farklı piyasaların hızlı rekabeti mekanların, farklılaştırma politikasını da zorunlu kılmaktadır. Bu uygulamaların başında iç mekân tasarımı oldukça ön planda tutulmaktadır. Neden tasarım bu kadar ön planda tutulduğundan bahsedelim. İşletme sahipleri, menülerine uygun dizayn ile müşterilerin zihninde olumlu etki bırakmayı amaçlar. Böylece gelen müşterilerin kapıdan burası bütçemizi aşar algısını ortadan kaldırarak uygun menü fiyatları ile müşterileri memnun etmektedir.

İnsanların yemek ihtiyacından daha fazlası için restoranları tercih etmeye başladı. Bu durumda bütçe önemsenmeyerek kaliteli mekanlara yönelim artmıştır. Yani bütçesi düşük insanlarda kaliteyi de önemsemekte ve bu mekanları tercih etmektedir. Yani bütçe artık ikinci planda tutulmaya başlandı.

Dünya üzerinde restoranlar işletmecilerin yaratıcı dokunuşları ülkemizdeki girişimciler içinde örnek oluşturmaktadır. Restorancılık sektöründe oldukça büyük adımların da temelini oluşturmaktadır.

Cebeci Restoran Mekanlarını Neden Tercih Etmeliyiz?

Cebeci restoran mekanları en kaliteli restoran tercihinizde en doğru seçim olacaktır. Yılbaşı, mezuniyet kutlamaları gibi. Gününüze en uygun restoranda yerinizi ayırtarak cebeci restoran mekanlarına uygun bahaneyi bulmuş olacaksınız. Ankara da bulunuyorsanız hemen en yakın restorana uğrayarak inanılmaz deneyimlerde bulunabilirsiniz.

Restoran Mekanlarının Sıra Dışı Tarzları İnsanları Şaşırtmaya Devam Ediyor

Yukarıda bahsettiğimiz mekân tasarımlarının oldukça farklılaştığından bahsetmiştik. Kimi restoran gökdelenin zirvesinde kimi restoran yer altında bir tiyatro mekanlarının içinde mevcut bulunmaktadır. Bu restoranlar hem ülkemizde hem de yurt dışındaki restoranlar örnek olarak verilebilir.

Ankara'dakirestoranlar uygun fiyatlar, soğuk ve resmi mekân anlayışından uzak ve hayal edilen menüye sahip işletmelerdir. Yemeklerin kalitesi de oldukça yüksektir.