CEBECİ RESTORAN

blog yazısı ekle !

CEBECİ RESTORAN

Restoranın tarihsel gelişimi oldukça basit ve sade yapılı mekanların hizmete girmesi ile başlar. İlk restoran tek tük masa ve sandalye beraberinde menünün tekdüzeliği o zamanın şartları için yeterli görülmekteydi. Evlerinde yemek yiyemeyen insanlar, yolculuk esnasında şehir değiştirirken yemek için hanları, aş evlerini kullanmışlardır. Hanlar daha çok maddi durumu iyi insanların hem konaklama hem de temel ihtiyaçlarından olan yeme aktivesini bu mekanlar aracılığı ile karşılıyordu. Aşevleri de maddi durumu iyi olmayan insanların çok çeşitli olmayan menüsü ve sıradan yemek sunumu ile hizmet sunmaktaydı.

Avrupa da başlayan değişim hareketleri insanların konuşmak için de geldiği basit yapıdaki mekanlarda içeceklerini yudumladıkları yerlerin yaygınlaşması ile restoranın gelişim süreci başladı. Sadece içecek sunum ile başlayan cafe olarak adlandırabileceğimiz mekanlar restoranın ilk aşamadaki halini oluşturmaktaydı. İçecek seçenekleri de oldukça kısıtlıydı bu mekanların. Örneğin: kahve, çay, şarap gibi seçenekler mevcuttu.

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara


Tarihteki İlk Lüks Restoran Kime Aittir?

Paris'in renkli sokaklarını ilk lüks restoranı ile kapılarını açmıştır. O restoran: la grandetaveme de londres. Bu restoran Paris'in yemek kültürünü ve kalite standartlarını açıkça belirliyordu. Avrupa'ya kısa sürede yayılan restoran mekanları dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Restoranların Farklılaşma Stratejileri Nelerdir?

Günümüzde farklı piyasaların hızlı rekabeti mekanların, farklılaştırma politikasını da zorunlu kılmaktadır. Bu uygulamaların başında iç mekân tasarımı oldukça ön planda tutulmaktadır. Neden tasarım bu kadar ön planda tutulduğundan bahsedelim. İşletme sahipleri, menülerine uygun dizayn ile müşterilerin zihninde olumlu etki bırakmayı amaçlar. Böylece gelen müşterilerin kapıdan burası bütçemizi aşar algısını ortadan kaldırarak uygun menü fiyatları ile müşterileri memnun etmektedir.

İnsanların yemek ihtiyacından daha fazlası için restoranları tercih etmeye başladı. Bu durumda bütçe önemsenmeyerek kaliteli mekanlara yönelim artmıştır. Yani bütçesi düşük insanlarda kaliteyi de önemsemekte ve bu mekanları tercih etmektedir. Yani bütçe artık ikinci planda tutulmaya başlandı.

Dünya üzerinde restoranlar işletmecilerin yaratıcı dokunuşları ülkemizdeki girişimciler içinde örnek oluşturmaktadır. Restorancılık sektöründe oldukça büyük adımların da temelini oluşturmaktadır.

Cebeci Restoran Mekanlarını Neden Tercih Etmeliyiz?

Cebeci restoran mekanları en kaliteli restoran tercihinizde en doğru seçim olacaktır. Yılbaşı, mezuniyet kutlamaları gibi. Gününüze en uygun restoranda yerinizi ayırtarak cebeci restoran mekanlarına uygun bahaneyi bulmuş olacaksınız. Ankara da bulunuyorsanız hemen en yakın restorana uğrayarak inanılmaz deneyimlerde bulunabilirsiniz.

Restoran Mekanlarının Sıra Dışı Tarzları İnsanları Şaşırtmaya Devam Ediyor

Yukarıda bahsettiğimiz mekân tasarımlarının oldukça farklılaştığından bahsetmiştik. Kimi restoran gökdelenin zirvesinde kimi restoran yer altında bir tiyatro mekanlarının içinde mevcut bulunmaktadır. Bu restoranlar hem ülkemizde hem de yurt dışındaki restoranlar örnek olarak verilebilir.

Ankara'dakirestoranlar uygun fiyatlar, soğuk ve resmi mekân anlayışından uzak ve hayal edilen menüye sahip işletmelerdir. Yemeklerin kalitesi de oldukça yüksektir.