Ankara Tayland Mutfağı

Tayland Mutfağı Ankara Restoranları

Tayland Mutfağı

Tayland mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Hafif aromalanmış yiyeceklerdir. Tayland mutfağında yemekler geleneksel olarak bir hasır üzerinde oturulup sağ elle yenir. Ankara'da Tayland mutfağından yemekler sunan birçok mekân cafe ve restaurant bulunmaktadır. Tayland mutfağında sıklıkla kullanılan balık sosu nam pladır. Bu sos ağır bir sostur. Balıktan üretilmiş tuzlu bir sostur. Tayland'ın kendine özgü birçok çeşit yemeği vardır. Ankara'da ki restaurantlarda aradığınız yemeği kesinlikle bulabilirsiniz. Tabi ki de Tayland...
devamı...

Mekan Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
Tayland Mutfağı Ankara Restoranları

Tayland Mutfağı

Tayland mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Hafif aromalanmış yiyeceklerdir. Tayland mutfağında yemekler geleneksel olarak bir hasır üzerinde oturulup sağ elle yenir. Ankara'da Tayland mutfağından yemekler sunan birçok mekân cafe ve restaurant bulunmaktadır. Tayland mutfağında sıklıkla kullanılan balık sosu nam pladır. Bu sos ağır bir sostur. Balıktan üretilmiş tuzlu bir sostur. Tayland'ın kendine özgü birçok çeşit yemeği vardır. Ankara'da ki restaurantlarda aradığınız yemeği kesinlikle bulabilirsiniz. Tabi ki de Tayland mutfağının önemli bir malzemesi de pirinçtir.

Tayland mutfağında genellikle yasemin aromalı pirinç kullanılır. Sebebi ise Tayland'da pirincin bol miktarda yetiştiriliyor olmasıdır. Pirinçler buharda pişirilir üzerlerine baharat köri acı biber katılır. Tayland mutfağının bir diğer ayırıcı özelliği ise diğer mutfaklarda pek kullanılmayan otlarında yemeklere dâhil edilmesidir. Tayland mutfağında yemekten sonra meyve servis edilir. Meyvenin yeri önemlidir. Tayland'a has olan egzotik meyvelerin başka ülkelerde yetişmesi oldukça zordur.

Tayland mutfağına göre kahvaltı anlayışına gelirsek pek çok farklı olmadığını görürüz. Akşam veya öğle yemeğinde yediklerini kahvaltıda da yiyorlar. Kahvaltı için özel bir kahvaltılıkları bulunmuyor. Ankara'da bulunan cafe ve restoranlarda bu geleneklere uyuyor. Tayland'ın bazı bölgelerinde böcek tüketilir. Özellikle Tayland'ın kuzeyinde bazı böcek türleri yenir. Tayland'da vejetaryen yemekleri bulmak kolay değildir. Vejetaryen restaurantlar sarı tabela üstüne kırmızı yazıyla kendini belli ediyor. Tayland'da batı tarzındaki yemekler genelde kötü yapılır.

Tayland'da Çin nüfusu fazla olduğundan caddelerde seyyar olarak satılan Çin yemekleri de ünlüdür. Deniz mahsulleri tüketmeyi seviyorsanız Tayland mutfağı tam olarak size göre zengin deniz mahsulleri karidesler kalamarlar ve diğer deniz ürünleriyle çok farklı yemekler yapılıyor. Tayland mutfağının tatlı alışkanlığına gelirsek hafif Hindistan cevizi sütü ile yapılan tatlılar oldukça popüler.

Kısaca özetlemek istersek Tayland mutfağının başlıca yemek malzemesi pirinçtir ama pirincin pişirilme biçimindeki farklılıklar katılan baharatlar aromalar sayesinde pirincin tadı fazlasıyla değişiyor. Tayland mutfağında kullanılan farklı köri sosları yemeklere bambaşka tatlar katıyor. Tayland mutfağını denemek isterseniz Ankara'da bulunan restoranlarda tadabilirsiniz. Ankara'daki cafelerde ve restaurantlarda bu lezzetler en iyi şekilde sunulmaktadır.