KORE MUTFAĞI-EN İYİ PİLAVLAR

blog yazısı ekle !

KORE MUTFAĞI-EN İYİ PİLAVLAR

Değişen teknolojik dünyanın takipçisi olmak isteyen insanoğlu, her geçen gün daha da farklı imkanlar elde etmekte ve daha ilginç yollar seçmektedir. Bir anda farklı imkanlara sahip olan insanoğlu, zekasını ve bilincini bu imkanları daha da farklılaştırmak adına kullanarak geceli gündüzlü çalışmıştır.
Bu noktada insan arasında ilişkilere çeşitli konularda yapılan arayışlar damga vurmuştur.Bu arayışların büyük bir bölümü kendisini besin konularında göstermektedir. Hayatını sürdürmek için beslenmek zorunda olduğu için, yemek ve lezzet arayışları içerisinde bulunmasını normal karşılayabiliriz.

Bu lezzetlerin farklılaşması durumu ise bütün dünya üzerinde kendisini göstermektedir. Buna örnek olarak ; Uzakdoğu Mutfağı'nı gösterebiliriz. Japon,Çin,Kore ve Tayland Mutfağı gibi farklı ülkelerin mutfaklarını içinde barındıran bu lezzet dünyasında kaybolmamak gerçekten zor!

Biz ise bu seçkin mutfaklardan bir tanesi Kore Mutfağı'nı sizlere örnek göstermek istiyoruz.

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara


Kore Mutfağı kısaca besin değeri yüksek ve kalori oranı düşük yemekler olarak düşünülebilir. Bir başka deyişle lezzetli olduğu kadar da sağlıklı bir mutfak olarak bilinen bir lezzet dünyasıdır.

Özünde tahıl ve sebzelerden oluşmakta ama et ürünlerinin de bu mutfakta eşit ölçüde önemli yeri vardır. Vücuttaki yağ oranını düşürmeye yardımcı olduğu için sebzeler genellikle çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilir. Kore, 'Uzakdoğu Mutfağı'nın bir parçası olsa da özgün baharatları ve acılı yemekleri ile kendine has bir damak alışkanlığına sahiptir. Yani acı seven insanların kesinlikle memnun kalacağı bir mutfak anlayışını sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Kore halkının kültürel ve ilişkisel olarak bize olan yakınlığının yanı sıra yemek kültürü olarak da bizde talep görmesi akıllara bu yemekleri nerede bulacağımıza dair çeşitli sorular getirmektedir. Bunun için saatlerce yol gitmenize asla gerek kalmayacak.

Kore Mutfağı'nın en güzel ve farklı yemeklerini bulabileceğiniz en önemli bölgelerin başında Ankara gelmektedir. Ülkemizin başkentinde Kore Mutfağı'nın esintilerini rahatlıkla ve ciddi anlamda bol bir şekilde bulabilirsiniz.

Kore Mutfağı'nda da Çin Mutfağı'nda olduğu gibi Noodle ve pirinç ağırlıklı yemeklerin olduğunu görüyoruz.Mesela Siyah Fasulye Soslu Etli Pilav adlı enfes pilav yemeğini örnek gösterebiliriz.Mantar,bezelye,havuç,kabak,soğan gibi sebzelerin oluşturduğu garnitürü ile dana etinin lezzeti ile birleşen bu pilava bayılacaksınız.

İlgili Videolar