ÇİN MUTFAĞI-EN İYİ KARİDES YEMEKLERİ

blog yazısı ekle !

ÇİN MUTFAĞI-EN İYİ KARİDES YEMEKLERİ

Ülkemizde ve dünyanın her yerinde beslenme türleri ve bu beslenme ihtiyacının kendince yarattığı zorunluluk hali, herkes için farklı zevkler yaratabilme yeteneğinin ortaya çıkmasını sağlayan bir durumdur. Sırf bu özellik yüzünden dünyanın her yerinde farklı lezzet üreten ya da üretilmesini bekleyen insanların olduğunu görmekteyiz.

Bu lezzetlerin her birinin dünya üzerindeki insanlara ulaşması ise, teknoloji sayesinde artık kolaylaşmış gibi görünse de ; her yerde aynı tatları bulmak elbette mümkün olmuyor.

Sırf bu lezzetlere ulaşım kolay olsun diye, uğraşan firmaların ve insanların olduğunu bilmek ise bu sektör adına mutluluk verici bir husustur.

Bu kıyasıya lezzet yarışının içinde yer alan mutfaklardan belki de en renkli Uzakdoğu Mutfağı'na ait olan yemek kültürünün ürünleridir. Bu kültürün içinde yer alan Çin Mutfağı diğer Asya ülkelerine oranla daha farklı malzemelerin kullanıldığı ve ilginç tatların ortaya çıktığı bir mutfak anlayışına sahiptir.

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Chef Izakaya

Çukurambar

EŞSİZ UZAKDOĞU LEZZETLERİNİ, USTA ELLERİN BECERİ VE TECRÜBESİ İLE BİRLEŞTİRİP, ANKARA'NIN EN İYİ SUSHILERİNİ VE ENFES WOK YEMEKLERİNİ SİZLER İÇİN SERVİS EDİYORUZ.

CHEF İZAKAYA, ATEŞ, USTALIK VE LEZZET ÇUKURAMBARDA...
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mah. 1450 Sk. ATM Plaza B Blok 1-G Çumurambar - Ankara

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara


Çin Mutfağı'na ait bu lezzetleri ülkemizde de bulmak ve tatmak mümkün olmaktadır. Örneğin Ankara'da çok fazla sayıda Çin yemeği yapan restorana ve Çin merkezli olarak ülkemizde yer alan Çin yemeği lokantalarına rastlamak mümkündür.

Ankara şehrinin içerisinde yer alan bu lezzet durakları sayesinde Çin kültürüne ve mutfağına ait bir çok farklı lezzeti öğrenebileceğiniz gibi, bu lezzetleri istediğiniz yer ve şekilde tatma şansına da sahip olacaksınız.

Çin Mutfağı'nın kendi içinde tam 23 bölgeye ayrıldığını bilinmektedir. Bu bölgeler arasında 4 genel başlık altında toplayabileceğimiz şekilde oluşturulan Çin Mutfağı konusundaki örnekleri bilmeniz ve tatmanız için doğru adresleri Ankara'da bulabileceksiniz.

Çin mutfağının ülkemizde oldukça fazla sayıda fanatiği olduğu bilinmektedir. Ülkemizdeki deniz mahsulü tüketim durumunun bir benzerinin de Çin Mutfağı'ndaki lezzetlerde görünmesi buna örnek olarak gösterilebilmektedir.

Mesela ünlü bir Çin yemeği olan Ballı Cevizli Karides'i düşünelim.

Karides, ceviz, nişasta, yağ, mayonez, bal, şeker gibi ülkemiz mutfağında da sıkça kullanılan malzemelerin içerisinde yer aldığı bir yemek olan Ballı Cevizli Karides ; mayonez,bal,şeker,ceviz ve sütün karışımıyla oluşan sosu kızartılmış olan karideslerin üzerine dökülmesi sayesinde hazırlanıyor.

Bu ve daha farklı Çin tatlarını Ankara'nın birçok bölgesinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

İlgili Videolar