ÇİN MUTFAĞININ LEZZETLERİ- ÇİN USULÜ PİLAV KEYFİ

blog yazısı ekle !

ÇİN MUTFAĞININ LEZZETLERİ- ÇİN USULÜ PİLAV KEYFİ

Dünyanın her yerinde en önemli ihtiyaç olarak görülen beslenme zorunluluğu, herkes için farklı zevkler yaratma becerisine sahip bir ihtiyaçtır. Bu özelliği sayesinde dünyanın en bilinen yerinden, en ücra yerine kadar her bölgede farklı lezzetler ortaya çıkmaktadır.

Bu lezzetlerin dünya üzerindeki birçok insana ulaşması ise, o ülkelerin ilgisine ve girişimcilerin hamlelerine bağlı bir durumdur.
Bu lezzetlerin belki de en ilginçlerinden bir tanesi Uzakdoğu Mutfağı'na ait olan yemek kültürüdür. Bu kültürün içinde yer alan Çin Mutfağı diğer Asya ülkelerine oranla daha farklı ve renkli bir alt yapıya, malzeme perspektifine sahiptir. Ancak elbette bu mutfağa ait yemekleri yemek için, Çin'e kadar gitmeye gerek olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı söylemek isteriz.

Çin Mutfağı için ülkemizin başkentinde, yani Ankara'da çok farklı restoranlara ve Çin merkezli olan Çin'e ait lokantalara rastlamak gayet mümkündür. Ankara ili sınırları içerisinde Çin'e ait bir çok farklı lezzeti öğrenebileceğiniz gibi, bu lezzetleri istediğiniz yer ve şekilde tatma şansına sahip olabilirsiniz.

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara


Çin Mutfağı'nın kendi içinde tam 23 bölgeye ayrıldığını bilen profesyonel aşçılar, aslında 4 genel başlık altında toplanan bu mutfak hakkındaki bilgilerin farklılığı konusunda hem fikirler. Kanton(Güney), Huaiyang(Doğu), Shandong(Kuzey), Szechuan(Batı) şeklinde 4 farklı bölgeye ve türe ait olan Çin Mutfağı'nın en çok kullanılan malzemesi tahmin edildiği üzere pirinçtir.

Çin'in üretimi konusunda ciddi şekilde başarılı olduğu pirinç maddesi sayesinde yapılan farklı farklı pilav türleri vardır. Ankara'da bulunan Çin Mutfağı'na ait firmalarında ciddi şekilde rağbet ettiği bu pilavların bir çoğu bizim pilavlarımıza içerik ve görünüş olarak benziyor.

Mesela ülkemizde özel günlerde ve normal zamanlarda fazlaca tüketilen Tavuklu Pilav'ı bu duruma örnek olarak gösterebiliriz. Bizdeki pilava oranla Zencefil, Mirin,Soya Sosu,İstiridye Sosu gibi farklı malzemeleri sayesinde renkli bir pilav çeşnisi oluşturulan Tavuklu Pilav; tavukların pirinç ve diğer soslarla birlikte marine edilmesinin ardından kolayca servis ediliyor.

İşte bu ve benzeri lezzetlere sahip olan Çin Mutfağı'nı tüm tatlarıyla Ankara ili sınırları içerisinde yer alan farklı mekanlarda yeme şansınız olduğunu bir kez daha ekliyoruz ve şimdiden sizlere afiyet olsun dileklerimizi iletiyoruz.

İlgili Videolar