KORE MUTFAĞI-EN İYİ PATATES YEMEKLERİ

blog yazısı ekle !

KORE MUTFAĞI-EN İYİ PATATES YEMEKLERİ

Birçok insan için yemek yemek eylem inanılmaz zevk verici bir eylem olarak göze çarpmaktadır. Hepimizin yaptığı yemeklerin türlerinden ve porsiyon sayılarından da bunu anlamamız mümkün olmaktadır.

Ülkemiz lezzetleri arasında yapılan araştırmalar ülkemizin bölgelerinde yüzlerce farklı yemek tarifinin olduğunu hatta bir yemeğin onlarca farklı türünün yapıldığını göstermektedir. Bu da bizleri beğeni ve zevk hususlarının sayesinde bu şekilde bir oluşum sağlandığı sonucuna götürmektedir.

Bu durumu fırsat bilen birçok girişimci de şimdilerde farklı dünya lezzetlerini insanların ayaklarına kadar getirmeyi hedefleyen atılımlar yapmaktadır. Dünyanın öbür ucunda yer alan bir ülkenin yemeğini, ülkemizin istenen herhangi bir yerinde yemek, bu şekilde mümkün olmaktadır.

Mesela öncelikle Kore Mutfağı'nı sevdiğinizi ve arayış içerisinde olduğunuzu düşünelim, bu mutfak hakkında sizleri bilgilendirelim.

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Chef Izakaya

Çukurambar

EŞSİZ UZAKDOĞU LEZZETLERİNİ, USTA ELLERİN BECERİ VE TECRÜBESİ İLE BİRLEŞTİRİP, ANKARA'NIN EN İYİ SUSHILERİNİ VE ENFES WOK YEMEKLERİNİ SİZLER İÇİN SERVİS EDİYORUZ.

CHEF İZAKAYA, ATEŞ, USTALIK VE LEZZET ÇUKURAMBARDA...
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mah. 1450 Sk. ATM Plaza B Blok 1-G Çumurambar - Ankara

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara


Bu mutfağın temel özelliği; kısaca besin değeri yüksek ve kalori oranı düşük yemekler olarak bilinmektedir. Yani lezzetli olduğu kadar da sağlıklı bir mutfak olarak bilinen bir lezzet dünyasıdır.

Hem güzel yemekler yemek hem de sağlıklı kalmak için birebir bir yemek kültürüdür.

Bizim ülkemiz insanın da spora ve diyete düşkün bir halk yapısı oluşturduğunu düşündüğümüzde, bu yemek kültürüne aşina olabileceğimiz sonucuna ulaşıyoruz.

Özünde tahıl ve sebzelerden oluşan ve sebzelerin genellikle çiğ ya da az pişmiş olarak tüketildiği Kore Mutfağı, farklı baharatları ve acılı yemekleri ile kendine has bir damak alışkanlığına sahiptir. Yani acı seven insanların kesinlikle memnun kalacağı bir mutfak anlayışına sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Kore Mutfağı'nın en güzel ve farklı yemeklerini bulabileceğiniz en önemli bölgelerin başında Ankara gelmektedir. Ülkemizin başkentinde Kore Mutfağı'nın esintilerini rahatlıkla ve ciddi anlamda bol bir şekilde bulabilirsiniz.

Bu mutfağın en ünlü besinlerinden olan patates burada yine karşımıza çıkıyor. Bu sefer Kore Usulü Mantarlı Patates Tava ile karşımızdalar. Mantar, sarımsak gibi malzemelerle birlikte pişirilen patateslerin üzerine, susam yağının ilave edilmesi ve soğanlarla süslenmesi ile oluşturulan bu enfes lezzeti ve Kore Mutfağı'nın en güzel örneklerini Ankara'da bulabileceğinizi bir kez daha hatırlamak isteriz.

İlgili Videolar