ÇİN MUTFAĞI- EN İYİ KURABİYELER

blog yazısı ekle !

ÇİN MUTFAĞI- EN İYİ KURABİYELER

Evrenin her noktasında ve her yerinde değişik lezzet arayışları varlığını sürdürüyor. Bu arayışlar ilkel çağlardan beri insanların yeni tatlar aramasına ve bu uğurda büyük keşif çalışmaları sürdürmesine yol açmıştır.
Bu farklı lezzet denemelerinin kendi insanımız üzerindeki insanlarca hemen kabul edilmesi ve tüm şehirlerdeki insanlara kolayca ulaşması ise, mevcut beklentilere ve imkânlara bağlıdır. Yani sizin bu tür farklı tatlara ne kadar fazla ilginiz varsa, bir yemeğin ülkeniz sınırları içerisinde bulunma şansı da o ölçüde artmaktadır. Elbette bu her tat için geçerli olmadığından, mevcut tatları hesaba katarak böyle bir genellemeye vardığımızı da söylemek zorundayız.

Örneğin bu lezzetler arasında tüm ülke insanı olarak Uzakdoğu'yu, insanını hatta yemeklerini bile fazlasıyla sevdiğimiz söylenebilir. Uzakdoğu'nun farklı ve egzotik tatları her insanın dikkatini çektiği için yayılması da daha kolay hale gelmiştir. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi yayılmacı bir yol izleniyor.

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Chef Izakaya

Çukurambar

EŞSİZ UZAKDOĞU LEZZETLERİNİ, USTA ELLERİN BECERİ VE TECRÜBESİ İLE BİRLEŞTİRİP, ANKARA'NIN EN İYİ SUSHILERİNİ VE ENFES WOK YEMEKLERİNİ SİZLER İÇİN SERVİS EDİYORUZ.

CHEF İZAKAYA, ATEŞ, USTALIK VE LEZZET ÇUKURAMBARDA...
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mah. 1450 Sk. ATM Plaza B Blok 1-G Çumurambar - Ankara


Uzaklardan gelen bu mutfağın geniş yelpazesi içerisinde yer alan bir kolu olan Çin Mutfağı diğer Asya ülkelerine oranla daha farklı ve renkli bir lezzet dünyasına sahiptir. Çin dışında birçok ülke insanı tarafından talep gören bu mutfak için ülkemizde de tüketim durumu eşine az rastlanır bir seviyeye ulaşmıştır.

Çin Mutfağı için ülkemizin onlarca farklı yerinde mesela Ankara'da çok farklı restoranlara ve Çin merkezli olan Çin'e ait lokantalara rastlamak gayet mümkündür. Ankara ili sınırları içerisinde Çin'e ait birçok farklı lezzeti öğrenebileceğiniz gibi, bu lezzetleri istediğiniz yer ve şekilde tatma şansına sahip olabilirsiniz.

Bu noktada bizlerin sizlere Çin Mutfağı ile ilgili önereceği enfes tatlardan bir tanesi, ülkemizde de çok tüketilen tatlılardan olan kurabiye örneği olacak. Bademli Kurabiye'nin malzemelerin bizim yaptığımız kurabiyenin içiyle neredeyse aynıdır. Pişirilmesi konusunda 160 derecelik bir ısıya sahip olan fırın kullanılırken, vanilya aroması ve badem lezzeti sayesinde eşsiz muhteşemlikte ve ağızda dağılan bir kurabiye lezzetine dilediğiniz zaman tanık oluyorsunuz.

En iyi kurabiye çeşitlerini ve daha fazlasını tatmak için sizleri de bekliyoruz.

İlgili Videolar