Ankara Meksika-Texas Mutfağı

Meksika-Texas Mutfağı Ankara Restoranları

Baharatları ve Soslarıyla Meksika & Teksas Mutfağı

Meksika, tarihi ve bulunduğu coğrafya sebebiyle birçok kültürün etkisi altında kalmış ve tüm bunları harmanlayarak kendi medeniyetini yaratabilmeyi başarmış insanların ülkesidir. Meksika mutfağı, birçok farklı kaynaktan beslenen bu kültürün en büyük yaratılarından birisidir. Bu mutfak; yerli Meksikalıların atası konumunda olan Aztekler ve Maya, işgalci konumundaki İspanyol, Fransız ve Portekiz kültürlerinin karışımından ortaya çıkmış eşsiz bir mutfaktır. Tüm bunlara Arap ve Doğu egz...
devamı...

Mekan Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
Meksika-Texas Mutfağı Ankara Restoranları

Baharatları ve Soslarıyla Meksika & Teksas Mutfağı

Meksika, tarihi ve bulunduğu coğrafya sebebiyle birçok kültürün etkisi altında kalmış ve tüm bunları harmanlayarak kendi medeniyetini yaratabilmeyi başarmış insanların ülkesidir. Meksika mutfağı, birçok farklı kaynaktan beslenen bu kültürün en büyük yaratılarından birisidir. Bu mutfak; yerli Meksikalıların atası konumunda olan Aztekler ve Maya, işgalci konumundaki İspanyol, Fransız ve Portekiz kültürlerinin karışımından ortaya çıkmış eşsiz bir mutfaktır. Tüm bunlara Arap ve Doğu egzotizminin baharatları da eklenince ortaya son derece özgün ve lezzetli yemekler çıkar. Zengin bitki örtüsü sayesinde sebze yemekleri ve soslar konusunda da tüm dünyayı etkisi altında bırakmaktadır.

Meksika mutfağı ülkemizin damak tadına uygun yemekler barındırır nitekim Ankara gibi büyük şehirlerde hizmet veren birçok restoran bunun ispatı konumunda. Meksika yemeği denilince her şeyden önce akla baharatlar gelir, bu baharatlı yiyeceklerin en meşhuru mole poblano olsa gerek. Meksika mutfağında en çok kullanılan soslardan birisi olan Mole sosu kullanılarak hazırlanan bu yemek Ankara'da Meksika mutfağı sunan restoranlarda da sıklıkla tercih edilmektedir.

Meksikalılar hamur işlerinde biz Türkler kadar iddialı olamasalar da tüm dünyanın severek tükettiği bir ekmeğe sahipler; tortilla. Mayasız, yassı bir şekilde yapılan bu ekmekte çoğunlukla mısır unuyla kullanılsa da beyaz unla da yapılabilir. Bir balık yemeği olan ceviche alışala gelmişin dışında bir lezzet olsa da farklı tatlara açık olanların mutlaka denemesi gereken bir yemektir. Zencefil, domates, yeşilbiberle marine edilmiş bu balık yemeği Güney Amerika'da salata olarak tüketilir. Ankara'da Gazi Osman Paşa, Kızılay gibi merkezi semtler, bu tarz farklı yemekleri ve sosları deneyebileceğiniz mekânları Ankaralıların hizmetine sunmaktadır.

Bu kadar baharatlı yemeğin olduğu bir kültürde tatlılar olmazsa olmaz konumundadır. Apple Chimi, meyve ve sıcak kek ile hazırlanan waffle benzeri bir tatlıdır, Meksika mutfağının en önemlileri arasında sayılan bu tatlı, baharatlı yemeklerden sonra rahatlatan hafif bir tatlıdır. Bir diğer Meksika tatlısı olan cajeta, keçi sütü ve karamelle yapılır. Meksika'nın Celaya şehrinin bir tatlısı olarak kabul görse de diğer Meksika şehirlerinde ve tüm dünyada geleneksel yollarla üretilebilen bir tatlıdır.