ÇİN MUTFAĞI - EN GÜZEL DANA ETİ YEMEKLERİ

blog yazısı ekle !

ÇİN MUTFAĞI - EN GÜZEL DANA ETİ YEMEKLERİ

Hayatın aktığı her bölgede, dünyanın her yerinde yaşamın devam etmesi için gerekenler arasında en önemli ihtiyaç olarak görülen beslenme zorunluluğu, herkes için farklı zevkler yaratma yeteneğine sahip bir ihtiyaçtır. Bu durum yüzünden dünyanın yüzlerce farklı bölgesinde yeni tatlar ortaya çıkmıştır ve çıkmaktadır. Lezzetlerin bu şekilde farklılaşmasının arkasında; eski zamanlardaki imkansızlıkların yarattığı kısıtlı yiyecek durumu ve günümüzdeki insanın zevklerinin ciddi şekilde farklılık göstermesi gibi nedenler bulunmaktadır.
Bu farklı tat ve lezzetlerin dünya üzerindeki insanlara kolayca ulaşması ise, o ülkelerin ilgisine ve girişimcilerin hamlelerine bağlı bir durumdur. Yani sizin ülkenizde ne kadar ilgi olursa, bir yemeğin o ülkede bulunma şansı da o ölçüde artmaktadır.

Dünyanın her yerinde farklılık gösteren bu lezzetlerin belki de en renklerinden bir tanesi Uzakdoğu ülkelerinin mutfağına ait olan yemek kültürleridir.

Müthiş bir coğrafyaya yayılan bu kültürün içinde yer alan Çin Mutfağı diğer Asya ülkelerine oranla daha farklı ve renkli bir alt yapıya, malzeme kullanımına sahiptir. Bu mutfağın yemekleri belli bir malzeme kullanım döngüsünün değil de, yeni tatlar yaratma hevesinin baskın olduğu şekilde üretilmektedir.

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Chef Izakaya

Çukurambar

EŞSİZ UZAKDOĞU LEZZETLERİNİ, USTA ELLERİN BECERİ VE TECRÜBESİ İLE BİRLEŞTİRİP, ANKARA'NIN EN İYİ SUSHILERİNİ VE ENFES WOK YEMEKLERİNİ SİZLER İÇİN SERVİS EDİYORUZ.

CHEF İZAKAYA, ATEŞ, USTALIK VE LEZZET ÇUKURAMBARDA...
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mah. 1450 Sk. ATM Plaza B Blok 1-G Çumurambar - Ankara

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara


Çin Mutfağı için ülkemizin onlarca farklı yerinde mesela Ankara'da çok farklı restoranlara ve Çin merkezli olan Çin'e ait lokantalara rastlamak gayet mümkündür. Ankara ili sınırları içerisinde Çin'e ait birçok farklı lezzeti öğrenebileceğiniz gibi, bu lezzetleri istediğiniz yer ve şekilde tatma şansına sahip olabilirsiniz.

Bu noktada bizlerin sizlere Çin Mutfağı ile ilgili önerebileceğimiz enfes tatlardan birçoğunu oluşturan temel malzeme dana etidir. Ülkemizde de fazlasıyla tüketilen dana eti, Çinlilerin yemek kültüründe de kendisini göstermektedir.

Mesela Beş Baharatlı Dana Eti adı verilen yemeği kesinlikle tatmanızı öneriyoruz. Çinlilerin kendine has bir malzemesi olan Beş Baharat sosu ile birlikte; bezelye, zencefil, sarımsak, hoisin sos gibi farklı malzemelerden oluşan bu yemek; tüm malzemelerin marine edilmiş etlerle birlikte pişmesine ve pilav ile servis edilmesiyle bilinir. Enfes görüntüsü ve tadıyla sizleri mest edecek Beş Baharatlı Dana Eti için sizleri restoranımıza bekliyoruz.

İlgili Videolar