DONDURMA NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

DONDURMA NEREDE YENİR?

Dondurma, çeşitli meyve ve süt ile yapılan bir tür tatlıdır. Ancak diğer tatlılardan farkı dondurularak tüketilmesindedir. Yediden yetmişe severek yenilen dondurma hem besleyici hem de yaz aylarından vazgeçilmezi ferahlatıcı etkisi vardır. Ve herkesin severek tükettiği bir tatlıdır.

Severek Tüketilen Dondurma Neler İçermektedir?

 • Süt
 • Krema
 • Salep
 • Şeker
 • Vanilya
 • Meyve
Gibi sınırlı malzeme içermektedir. Meyvenin her çeşidi kullanılmaktadır dondurmada. Meyvenin posası dondurmaya dahil edilmeden sadece suyu eklenir. Bazı dondurma tariflerine göre yumurta da eklenebilir. Sütün pastörize edilmiş olanı tercih edilmektedir kıvam sağlamak için. Vanilya da dondurmanın mükemmel kokusunu yakalamak için ilave edilir.

Taraça Resto Pub

Çankaya

Taraça Resto-Pub 2012 'den bugüne faaliyetlerine Ankara Çankaya Cinnah caddesi Willy Brandt sokak 1A da devam etmektedir. Asaf Bey Silsüpür'ün kurduğu ve eşi Yeşim Silsüpür ile beraber evlerinde misafir ağırlar gibi işlettiği Taraça Resto-Pub misafirlerinden de evimizde gibiyiz yorumlarını sıklıkla almaktadır.

Yiyecek ve içecek kalitesine titizlikle önem verilen Taraça'da damak tadınıza ve tercihlerinize uygun mönümüzü sizlere, hafta sonları canlı müzik ve karaoke imkanı ile eğlenceli bir ortamla beraber sunmaktayız.

Butik bir işletme olan Taraça Resto Pub bugüne kadar pek çok şirket yemeği, doğumgünü, nişan, kına, grup organizasyonlarına ev sahipliği yaptı. Grup organizasyonları için gruba özel menü teklifleri alabilir ve tek başınıza bile rahatlıkla yemek yiyebilir, eğlenebilirsiniz.

Randevu almayı unutmayın.


Promosyonlar

AnkaraRestoranları.com sitesinden bizi ziyaret eden misafirler için güncel mönü fiyatları üzerinden %10 indirim.

Doğum günü organizasyonlarında 6 kişi ve üzeri gruplara doğum günü pastası bizden.

40 ve üzeri rezervasyonlarda güncel mönü fiyatları üzerinden yiyeceklerde %15 içeceklerde %10 indirim.

Anlayışınız ve ilginiz için teşekkürler.devamını oku...
Adres: Aziziye Mahallesi Cinnah Caddesi Willy Brand Sokak 1/A Çankaya - Ankara

Pars Garden Pool

Gölbaşı

Pars Garden Pool Wedding Gölbaşı ilçesinde,yaklaşık 70.000 m2 lik bir alanda, yenilikçi tarzı ve geniş kadrosuyla kaliteli bir hizmet sunma hedefiyle kurulmuş olup, bu doğrultuda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Düğün, nişan ,mezuniyet ,doğum günü organizasyonları, toplantılar, yaz okulu, olimpik havuz, fitness, tenis, voleybol ve basketbol kulüplerini bünyesinde barındıran işletmemiz, bu geniş yelpazede siz değerli misafirlerimizin memnuniyetini sağlamaya yönelik olarak hizmet kalitesini her geçen gün daha da ileriye taşımaktadır.

Şehrin merkezinde mavi ve yeşili buluşturan işletmemizde yaşayacağınız bu eşsiz deneyime en kaliteli ve en şık konseptlerimizle ev sahipliği yapmak temel hedefimizdir.
devamını oku...
Adres: Eymir Mahallesi 832. Sokak No:23/6 Gölbaşı – Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Taraça Oyun Salonu

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu Taraça Oyun Salonumuz; Bilardo Satranç, Kâğıt Oyunları, Okey, Tavla ile yarım yüzyılı aşan bir süredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

150 kişilik oturma kapasitesi ile açık terasımız ve 180 kişilik kapalı alanı ile Türkiye'nin bildiğimiz kadarı ile en büyük Oyun Salonu.

Uluslararası ciddi dereceleri olan Bilardo ve Satranç ustalarımız geçmişten bugüne hala aramızda. Özellikle her Cumartesi olan Satranç Turnuvamız belki de bizi bu dönem en özel kılan özelliğimiz diye düşünüyoruz. Öyle ki 10 yaş kategorisinde Avrupa Şampiyonu ustamız ile; Avrupa ve Dünya dereceleri olan yetişkin ustalarımız ve az bilen çok bile fark etmez tüm oyuncularımız arasında bir arada keyifli geçen bu turnuvamız Cumartesi günlerimizi özel kılıyor.

Taraça Oyun Salonu Müşteri profili çoğunlukla 40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin ve işletmenizin değerinin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça Oyun Salonumuzda yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güleryüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara


Dondurma Çeşitleri Nelerdir?

 • Vanilyalı
 • Çikolatalı
 • Kakaolu
 • Kaymalı
 • Meyveli
 • Dövme
Dondurma çeşitleri bulunmaktadır. Dövme dondurma ülkemizin kültür ürünüdür. Diğer dondurma çeşitlerini dünyanın her yerinde bulabilirsiniz. Ancak dövme dondurma Türk mutfağında dövülerek yapıldığından, adını da bu işlem sonrasında almıştır.

Dövme Dondurmayı Diğer Dondurma Çeşitlerinden Farklı Kılan Nedir?

Dövme dondurma kıvamını içine katılan salepten alır. Süt salep ile pişirilerek soğumaya bırakılır. Ardından dondurucu da bekletilir. Arada dövülerek donma işlemi homojenlik sağlanır. Dövme işlemi tekrarlanır. Donmanın etkisi ile dondurma elastik bir yapıya dönüşür ve uzar. Bu durum da dondurma çok geç erir. Dövme dondurma kopmayan yapısı ve erimeyen soğuk yapısı kesme işleminde de zorluk yaşatmaktadır. Bunun için demir çengele takılır ve döner bıçağı büyüklüğündeki bıçak yardımı ile kesilir.

Dondurma her bölge d her yöre de farklı çeşitleri ile ilgi görmektedir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile hem dondurmanın çeşidinde artış hem de saklanan buzdolaplarının soğutucu etkisi taşımacılığın gelişmesine de etki etmektedir. Mesela Ankara ilimize dövme dondurması ile ünlü olan kahraman Maraş'tan bu eşsiz lezzeti göndermek mümkündür. Yani kalkıp Maraş'a gidip dövme dondurma yemek yerine Ankara'nın neresinde bulunursanız bulunun bu lezzet size getirilmektedir.

Öyleyse dondurma nerede yenir? Gibi klasik bir soru gibi görünen ama eski Türk geleneksel dondurmasını nerede bulacağınız sorusu dillerde dolaşmaktadır. Mesela günümüzde paket hazır dondurmalar oldukça yaygınlaştı. Ama bu lezzet eski dondurma lezzetinin yerini tutmamaktadır. Özlem duyduğunuz dondurma lezzetini Ankara'da çeşitli mekanlarda bulabilirsiniz. Bunun için öncelikle internet sayfamızın bilgilendirici satırlarından yararlanabilirsiniz. İnternet sayfamız ulaşmak istediğiniz mekanlar için rehberlik edecektir.

Dondurmanın Tarihi Hakkında Bilinen Efsaneler

Dondurma hakkında dillerde dolaşan birbirinden ilginç efsaneler vardır. Bunlardan ilki, Roma imparatoru, yüksek kesimlerdeki karları toplattırarak özel yerlerde muhafaza edilmiştir. Bu karlar daha sonra meyveler ile sunum yapılmıştır.

İkinci efsane de büyük İskender tarafından gerçekleştirilmiştir. Balı ve meyve sularını buz eşliğinde yemeyi tercih etmiştir ve bu yiyecek çeşidi en sevdiği tatlı olarak tarihe geçmiştir.

Üçüncü efsanede Avrupa'da gerçekleşmiştir. Avrupa'nın dondurma ile tanışma efsanesi m arco polo ile başlar.