DONDURMA NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

DONDURMA NEREDE YENİR?

Dondurma, çeşitli meyve ve süt ile yapılan bir tür tatlıdır. Ancak diğer tatlılardan farkı dondurularak tüketilmesindedir. Yediden yetmişe severek yenilen dondurma hem besleyici hem de yaz aylarından vazgeçilmezi ferahlatıcı etkisi vardır. Ve herkesin severek tükettiği bir tatlıdır.

Severek Tüketilen Dondurma Neler İçermektedir?

 • Süt
 • Krema
 • Salep
 • Şeker
 • Vanilya
 • Meyve
Gibi sınırlı malzeme içermektedir. Meyvenin her çeşidi kullanılmaktadır dondurmada. Meyvenin posası dondurmaya dahil edilmeden sadece suyu eklenir. Bazı dondurma tariflerine göre yumurta da eklenebilir. Sütün pastörize edilmiş olanı tercih edilmektedir kıvam sağlamak için. Vanilya da dondurmanın mükemmel kokusunu yakalamak için ilave edilir.

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Beat Cafe Taurus

Çukurambar

ANKARA ROCK BAR

Rock müziği oldukça evrenseldir ve her dilde farklı anlamlar içeren popülerliğe sahiptir. Ankara Rock Bar, Türkiye'nin başkenti olan Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır.. Müzik keyfi yapmak isteyenler sıklıkla rock bar tercih ederler.

Ankara Rock Bar'a gitmek isteyenler birçok farklı dilden müzik dinleyerek, eşlik edebilir ve mekanlarda alkol içebilir. Birden çok misafir kapasitesi olan; hem canlı hem de müzik çalar eşliğinde gerçekleşen, dj konseptini dahil edebilen mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlar konsept olarak rock bar olarak hizmet vermektedirler. Bar konsepti ile müziğin, şarkıya özel dansın ve sevdiklerinizle beraber geçirebileceğiniz bir gün için seçim yapabilirsiniz. Rock müziğinin popüler isimlerinin şarkılarını dinleyebilirsiniz. Daha önce duymadığınız rock müzikleri mekan içerisinde keşfedebilirsiniz.

Ankara Rock Bar Nasıl Bir Konsepte Sahiptir?

Ankara Rock Bar içerisinde rock müziğine gönül veren, dile pelesenk olan şarkıları dinleyebilmek açısından çokça tercih edilmektedir. Şarkılar arasında 1950'de "rock and roll" olarak hayatımıza giren konseptin yanı sıra 60'lı, 70'li, 80'li, 90'lı, 2000'li ve günümüz sanatçılarının İngilizce, Türkçe ve diğer dillerde çokça popüler olan rock müziklerini dinlemek mümkündür. Şarkı seçimlerinde popülaritesinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Rock müziği çeşitleri olan hard rock, blues rock, punk rock, heavy metal, alternatif rock, pop rock, progressive rock, senfonik rock, gothic rock gibi türlere sahip müzikler Ankara rock bar konseptinde yer almaktadır.

Rock gruplarının çokça bilindik sanatçıları olan The Beach Boys, Queen, Pink Floyd, Bob Dylan, Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Hayko Cepkin, Emre Aydın, Şebnem Ferah, Özlem Tekin ve rock müziğine hizmet eden çokça sanatçının yeni ve eski şarkıları Ankara rock bar repertuarındadır. Bu konsepte göre ise müzikler müzik çalarla ortama yayılan sesler, canlı performans sanatçısının rock şarkılarını yorumlaması veya çokça ünlü rock sanatçılarının mekanda sahne almasıyla gerçekleşir.

Rock bar türünde alkollü içeceklerin skalası oldukça geniştir. Mekanda alkolsüz içecekler, mekanın mutfak genişliğine göre menülerine eklenen yiyecek türleri olmaktadır. Genellikle Ankara Rock Bar içerisinde yer alan mekanlarda sanatçıların yer aldığı sahne, enstrümanlar ve dj çalar gibi müzik konseptine alan açılır. Mekanlar pub tarzında olup hem ayakta oturmalı, hem de bar bölümündeki taburelerde oturmalı hem de ayakta rock bar müzisyenini dinleyecek bölümler bulunur.

Ankara Rock Bar konsepti, farklı müzik ve ışıklardadır. Mekanın uygunluğuna göre rezervasyonlu veya rezervasyonsuz olabilmektedir. Her mekanın kendine özgü rock müzik günleri, konsepti olabilmektedir.

Ankara Rock Bar, rock müziğinde punk, heavy, pop gibi çokça çeşitli dallara, 50'li yıllardan günümüze kadar yer alan farklı sanatçıların müziklerine sahiptir. Mekana özgü olarak alkollü ve alkolsüz içecekler, kokteyller, yiyecek seçenekleri farklı fiyatlandırmaya sahiptir.

Ankara Rock Bar çeşitleri, canlı performans sanatçılarının popülaritesine göre değişkenlik göstermekte olup dj performans veya müzik çalar üzerinden gerçekleştirilen dinletiler arasında fiyat farkı bulunur. Bu nedenle Ankara Rock Bar ararken, konsept seçeneklerini bir arada değerlendirmeniz oldukça mümkündür.

devamını oku...
Adres: Konya Yolu Bulvarı Taurus AVM Zemin Kat No: 190/B-Z Çukurambar - Ankara

Beat Cafe Armada

Söğütözü

devamını oku... Adres: Beştepe Mahallesi Nergiz Sokak No : 7/2 ( Armada Via Flat Yaşam Sokağı ) Söğütözü - Ankara

Beat Cafe Bahçelievler

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Caddesi 2/A ( Bahçelievler 7. Cadde )


Dondurma Çeşitleri Nelerdir?

 • Vanilyalı
 • Çikolatalı
 • Kakaolu
 • Kaymalı
 • Meyveli
 • Dövme
Dondurma çeşitleri bulunmaktadır. Dövme dondurma ülkemizin kültür ürünüdür. Diğer dondurma çeşitlerini dünyanın her yerinde bulabilirsiniz. Ancak dövme dondurma Türk mutfağında dövülerek yapıldığından, adını da bu işlem sonrasında almıştır.

Dövme Dondurmayı Diğer Dondurma Çeşitlerinden Farklı Kılan Nedir?

Dövme dondurma kıvamını içine katılan salepten alır. Süt salep ile pişirilerek soğumaya bırakılır. Ardından dondurucu da bekletilir. Arada dövülerek donma işlemi homojenlik sağlanır. Dövme işlemi tekrarlanır. Donmanın etkisi ile dondurma elastik bir yapıya dönüşür ve uzar. Bu durum da dondurma çok geç erir. Dövme dondurma kopmayan yapısı ve erimeyen soğuk yapısı kesme işleminde de zorluk yaşatmaktadır. Bunun için demir çengele takılır ve döner bıçağı büyüklüğündeki bıçak yardımı ile kesilir.

Dondurma her bölge d her yöre de farklı çeşitleri ile ilgi görmektedir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile hem dondurmanın çeşidinde artış hem de saklanan buzdolaplarının soğutucu etkisi taşımacılığın gelişmesine de etki etmektedir. Mesela Ankara ilimize dövme dondurması ile ünlü olan kahraman Maraş'tan bu eşsiz lezzeti göndermek mümkündür. Yani kalkıp Maraş'a gidip dövme dondurma yemek yerine Ankara'nın neresinde bulunursanız bulunun bu lezzet size getirilmektedir.

Öyleyse dondurma nerede yenir? Gibi klasik bir soru gibi görünen ama eski Türk geleneksel dondurmasını nerede bulacağınız sorusu dillerde dolaşmaktadır. Mesela günümüzde paket hazır dondurmalar oldukça yaygınlaştı. Ama bu lezzet eski dondurma lezzetinin yerini tutmamaktadır. Özlem duyduğunuz dondurma lezzetini Ankara'da çeşitli mekanlarda bulabilirsiniz. Bunun için öncelikle internet sayfamızın bilgilendirici satırlarından yararlanabilirsiniz. İnternet sayfamız ulaşmak istediğiniz mekanlar için rehberlik edecektir.

Dondurmanın Tarihi Hakkında Bilinen Efsaneler

Dondurma hakkında dillerde dolaşan birbirinden ilginç efsaneler vardır. Bunlardan ilki, Roma imparatoru, yüksek kesimlerdeki karları toplattırarak özel yerlerde muhafaza edilmiştir. Bu karlar daha sonra meyveler ile sunum yapılmıştır.

İkinci efsane de büyük İskender tarafından gerçekleştirilmiştir. Balı ve meyve sularını buz eşliğinde yemeyi tercih etmiştir ve bu yiyecek çeşidi en sevdiği tatlı olarak tarihe geçmiştir.

Üçüncü efsanede Avrupa'da gerçekleşmiştir. Avrupa'nın dondurma ile tanışma efsanesi m arco polo ile başlar.