JAPON MUTFAĞI-EN İYİ DANA ETİ YEMEKLERİ

blog yazısı ekle !

JAPON MUTFAĞI-EN İYİ DANA ETİ YEMEKLERİ

İnsan iradeli ve bilinçli olmasıyla bilinen bir varlıktır. Bu bilinçlilik hali, son yıllarda tüm dünyaya egemen olmuş teknoloji ile birleştiği zaman ortaya farklı sonuçlar ve ürünler çıkıyor. Bu sonuçlar ve ürünler ise içinde bulunulan konum ve kültüre göre ciddi farklılıklar göstermektedir.

Bu ürünlerin başında insanların beslenme eylemlerini devam ettirmek için üretilen lezzetler geliyor. Dünyanın en ücra köşesindeki yemeğin, zamanla tam tersi yönde bir bölgede popüler olması; dönemin bu arayışsal durumuyla yakından alakalıdır. Yani lezzeti isteyen ve arayan bir insan nerede olursa olsun, yaptığı araştırmalar sonrasında bu tatlara ulaşmayı başarıyor. Başarırken ise hayatından bazı ödünler vermek zorunda da kalabiliyor.

Hangi konuda olursa olsun; ihtiyaç sahibi olan bir insan, bu ihtiyaç adına gereken her adımı atmaya çalışır. Bunun hemen hemen bir benzerini Japonlar yapmıştır. Bahsettiğimiz teknolojik imkânların da aynı şekilde tüm dünyaya yayılmasını sağlayan Japonlar, yemeklerinin de aynı şekilde evrensel hale gelmesini sağlamışlardır.

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Chef Izakaya

Çukurambar

EŞSİZ UZAKDOĞU LEZZETLERİNİ, USTA ELLERİN BECERİ VE TECRÜBESİ İLE BİRLEŞTİRİP, ANKARA'NIN EN İYİ SUSHILERİNİ VE ENFES WOK YEMEKLERİNİ SİZLER İÇİN SERVİS EDİYORUZ.

CHEF İZAKAYA, ATEŞ, USTALIK VE LEZZET ÇUKURAMBARDA...
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mah. 1450 Sk. ATM Plaza B Blok 1-G Çumurambar - Ankara


Geleneksel Japon mutfağı yağ ve baharat kullanımı oldukça seyrek olmasıyla ve yiyeceklerin 'az' pişirilmesiyle tanınmaktadır. Ayrıca mutfağın içindeki sebzelerin renklerine göre yeşil, sarı, kırmızı, beyaz ve siyah-mor olarak sınıflandırılması da ilginç bir usuldür. Aynı zamanda çaya düşkün olan ve tatlı tüketme kültürü bulunmayan Japonlar, buna rağmen dünyaya yayılan bir yemek kültürüne sahip olmuşlardır.

Japon Mutfağı içerisinde yer alan en iyi lezzetleri ülkemizde de, bilhassa Ankara'da bulmanız mümkündür. Başkentin en elit ve popüler noktalarında bulunan Japon Mutfağı örneği olan nefis lezzetleri, sizlerin damak tadına uygun şekilde sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Ülkemiz mutfağında kırmızı etin bilhassa dana etinin önemli bir yeri vardır. Birçok yemek ya da lezzet dana eti katılarak güzel hale getirilir. Bu adet, Japon Mutfağı'nda da kendini göstermektedir. Örneğin; Yeşil Biberli Dana Eti adı verilen ve etin marine edilip sotelenmesiyle oluşturulan bu lezzetin üzerine soya sosu, mirin ve biberlerin eklenmesiyle ortaya şahane bir lezzet çıkmaktadır.

Bu tür eşsiz Uzakdoğu tatlarının hepsi için sizleri bekliyoruz.

İlgili Videolar