ASİDE – YÖRESEL MUTFAKLAR

blog yazısı ekle !

ASİDE – YÖRESEL MUTFAKLAR

Oyun gözüyle bakılan hayatın içerisinde yer alan her değişim insanları heyecanlandırmıştır. Bu heyecanlar insanların yaşantılarına ve bu değişimlere olan ilgilerine yansıyarak bir tepki haline dönüşmüştür.

90'lı yılların başından itibaren insan hayatına giren ve asla çıkmayacakmış gibi duran teknoloji de bu değişimlerin en önemlilerinden bir tanesidir.

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara


Teknolojinin bu derece yaygın oluşu konusunda onlarca örnek verilebilir. Ancak biz konu hakkında yemek kültürünü ön plana alarak konuyu giriş yapma şansımızın söz konusu olduğunu düşünüyoruz.

Ülkemizin her yerinde farklı yörelere ve şehirlere ait yemekler bulunmakta ve insanlar tarafından tüketilmektedir.

Bu durumu bilen ve kullanmak isteyen birçok girişimci, kendisini bu sektörün içerisine hızla atarak bu isteklerden faydalanma şansına sahip olmayı istemektedir.

Ülkemizin her bölgesinde aynı düşünceyi paylaşan ve planlayan birçok girişimci yemek konusunda önemli ve farklı hamleler yapmakta ya da yapmayı planlamaktadır. Bunların birçoğu standart yemek lezzetlerinden uzaklaşıp, farklı lezzet türlerini karşılamaya yöneliktir.

Bu konu bir örnek olarak ülkemizin her bölgesinde ev yemekleri ya da yöresel lezzetler adıyla hizmet veren kurumların ya da restoranların bulunduğunu biliyoruz. Bu da kavram diye belirtilen planların bazılarını oluşturmaktadır. Konseptten kasıt, bu kültürün içerisinden bir konuyu alıp bunun üzerine yoğunlaşmayı ifade etmektedir.

Bu sektörün ürünleri ise gerçekten güzel ve renkli tatlara ulaşılmasını sağlamaktadır. Ancak bu sektörün üyelerinin hızla artıyor olması da, sektörel alanların daralmasına sebep olmakta olduğu için, kötü bir yöne doğru gittiği söylenebilir.

Bu yöresel lezzetlerden olan ve takipçilerine enfes bir tat veren, İç Anadolu yöresine ait olan Aside adlı tatlıya dikkat çekmek istiyoruz. Toz şeker, un, ceviz içi, tarçın, margarin ve su gibi malzemelerden oluşan bu lezzet; şeker, yağ ve unun kavrulmasının ardından su ekleyerek katılaşana kadar karıştırmasıyla meydana gelmektedir. Üzerine ceviz ve tarçın ekleyerek servis etmeniz de ayrıca mümkün. Bu şekilde bu enfes lezzete ulaşmaktayız.

Bahsettiğimiz bu yöresel lokantalara ve müthiş lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bölgelerin başında başkent Ankara gelmektedir. Ankara'da istediğiniz birçok lezzeti kolaylıkla görebilmektesiniz.

Başkentin birçok noktasında rahatlıkla bulabileceğiniz bu lezzetlerden kendinizi alamayacaksınız.