GÖBETE – YÖRESEL MUTFAKLAR

blog yazısı ekle !

GÖBETE – YÖRESEL MUTFAKLAR

Son 20 yıldan beri insan hayatında olan ve daha uzun yıllar yoluna devam etme niyetinde olan teknoloji, insan hayatındaki tüm değişimlerin temel sebebi haline gelmiştir.

Teknolojinin direkt olarak yansıdığı ve yardımcı olma konusunda bonkör davrandığı sektörlerden bir tanesi gıda sektörüdür. Gıda sektörünün en önemli noktalarında, misyon ve vizyon belirlenmesi gibi noktalarında teknolojinin ayak izlerini görmekteyiz.
Gıda sektörü, illa fabrikasyon şekliyle yönetilmemektedir. Açılan lokantalar, restoranlar hatta cafeler sayesinde bu döngü devam etmeyi başarmaktadır.

Bu durum yöresel anlamda farklılıklar oluşmasına neden olmuştur. Ülkemizin farklı bölgelerinde ve noktalarında, farklı yörelere ve şehirlere ait yemekler bulunmakta ve insanlar tarafından tüketildiği için bu tür işlerin yapıldığı mecralar bir anda değişiklik göstermiştir.

Bu durumu bilen ve kullanmak isteyen birçok girişimci, kendisini bu sektörün içerisine hızla atarak bu isteklerden faydalanma şansına sahip olmayı istemektedir. Yani ülke içerisinde bir anda açığa çıkan keşfetme güdüsü sayesinde bu girişimler hep devam eden bir çizgide olmuştur. Yani kendisini hep yenileyen ve sayısı giderek artan bir sektör haline gelmişlerdir.

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara


Mesela ülkemizin her bölgesinde ev yemekleri ya da yöresel lezzetler adıyla hizmet veren kurumların ya da restoranların bulunduğunu biliyoruz. Bu da konsept diye belirtilen planların bazılarını oluşturmaktadır. Konsept ile anlatmak istediğimiz şey, bu kültürün içerisinden bir konuyu alıp bunun üzerine yoğunlaşmayı ifade etmektedir. Bu sektörün ürünleri ise gerçekten güzel ve renkli tatlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

Bu yöresel lezzetlerden olan ve takipçilerine enfes bir tat veren, Tekirdağ yöresine ait olan Göbete adlı lezzete sizlerin dikkat çekmek istiyoruz.

Göbete tavuk, soğan, sıvı yağ, un, yoğurt, yumurta, tuz, karbonat, karabiber, salça gibi malzemelerden oluşuyor. Tavukların kavrulmasının ardından; soğan, tuz, salça, karabiberin eklenmesiyle hamur haline getirilmesinin ardından kızartılıp servis yapılmasıyla bu lezzet ortaya çıkmaktadır.

Bahsettiğimiz bu yöresel lokantalara ve müthiş lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bölgelerin başında başkent Ankara gelmektedir. Ankara'da istediğiniz birçok lezzeti kolaylıkla görebilmektesiniz.

Başkentin birçok noktasında rahatlıkla bulabileceğiniz bu lezzetlerden kendinizi alamayacaksınız. Bu yüzden sizleri bu lokantalara yeni lezzetlere ulaşmaya davet ediyoruz. Acele edin, lezzet dünyasında yerinizi hemen alın.