GÜNEYDOĞUNUN SICAK VE PEYNİRLİ TATLISI: KÜNEFE

blog yazısı ekle !

GÜNEYDOĞUNUN SICAK VE PEYNİRLİ TATLISI: KÜNEFE

Türk mutfağı genelde Ankara da bulunan restoran ve tatlıcılarda da rastladığımız oldukça fazla sayıda şuruplu tatlının da tarifini barındırır ve bunların başında da şekerpare ve baklava gibi hamur işleri gelir. Ancak en az bu tatlılar kadar meşhur ve sevilen bir başka yiyecek daha vardır, o da, özel peyniri ile hazırlanmış künefedir.

Künefe, kadayıf hamurunun içerisine serpiştirilen özel peynirin kızarıncaya kadar pişirilip üzerine şerbet eklenmesi ile hazırlanır. Künefe sıcak servis edilir. Bu yüzden de ocak üzerinden alınır alınmaz üzerine şerbeti eklenerek servis edilir. Bu hali ile de evler de sıklıkla yapılmasa da birçok kebap restoranın da bulunabilir.

Ankara'daki tüm Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları için tıklayınız
Ankara Türk-Osmanlı Mutfağı RestoranlarıAynı zamanda pişirildiği ince kenarlı tepsiler de künefeye özel olarak hazırlanmıştır. Böylece künefeye has kızarıklığı ve çıtır çıtır olması sağlanmış olur.

KÜNEFENİN TARİHİ

Künefe ülkemizin güneydoğu bölgesinde, Akdeniz bölgesine sınırı olan yerlere has bir yiyecektir. Ayrıca yöresel yemek denilince de akla ilk olarak künefe gelir. Aynı zamanda bu bölgeler Türk mutfağında ki kebapların da kaynağı olduğu için künefenin de bu yemeklere özel olarak ikram edilmek için hazırlanmış bir tatlı olduğunu anlamak mümkündür.

Her ne kadar Mersin, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa gibi illerde de künefeye rastlanılsa ve oralarda da çok fazla üretilip tüketilse de, künefenin ilk çıkış yerinin Hatay şehri olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yine kadayıf ile yapılan farklı tariflere de bu şehirlerde rastlamak mümkündür.

KÜNEFE NASIL HAZIRLANIR?


Künefenin hazırlanması ve ihtiyaç duyulan malzemelerin de temin edilmesi özel bir uğraş gerektirmektedir. Bu yüzden de daha çok evlerde pişirilmesi yerine dışarıda ki restoranlar da yenilmesi veya buralardan sipariş edilmesi tercih edilir.

Künefenin pişirilmesi için öncelikle derin olmayan ince kenarlı bir tepsiye ihtiyacınız vardır. Bunu da ancak özel olarak üreten yerlerden temin edebilirsiniz. Ardından künefenin hamur kısmını oluşturan kadayıfı hazırlamak gerekir. Bu da yine dışarıda bulunan özel imalathaneler de hazırlanıp açık bir şekilde satılabilir veya paketli halde bazı marketlerde bulunabilir.

Malzemelerin bir araya getirilmesi aşamasında is öncelikle tepsi iyice yağlanır ve ardından bir miktar kadayıf tepsiye serilir, üzerine bu tatlının en özel kısmını oluşturan ve kolay kolay her yerden temin edilemeyen az tuzlu künefe peyniri bol miktarda serpilir. Ardından üzeri tekrar bir kat kadayıf ile kapatılır ve açık ateş üzerinde çevirerek pişirilmeye başlanır. Burada çevrilmesinde ki amaç künefenin her yerinin eşit olarak pişirilmesidir.

En son olarak da servis edilmeden önce üzerine şerbeti dökülür ve bir miktar da öğütülmüş antepfıstığı ile servis edilir.