HUMUS HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

blog yazısı ekle !

HUMUS HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

Aslında çoğumuz humusun ne olduğunu, nasıl yenildiğini, ne zamanlarda tercih edildiğini biliriz. Ankara restoranlarının menülerinde de sıklıkla bulunan humusa, aynı şekilde birçok Ortadoğu ülkesinde de rastlamak mümkündür.

Peki, bu nohut, susam, limon suyu ve sarımsak ile hazırlanan, tarifi hemen hemen her yerde aynı olan yiyecek hakkında bilinmeyen daha ne olabilir diye düşünüyorsanız, Ankara restoranları olarak bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Bilindiği gibi humus kendine has kuvvetli bir kokusu ve tadı olan, içerik yönünden de oldukça besleyici bir yiyecek. Farklı restoranlarda veya başka ülkeler de hazırlanışı ve sunumu çok ufak değişiklikler gösterse de temel olarak her yerde aynı özelliklere sahip.

Geleneksel usullerde geniş bir tabak içerisinde sunulan ve üzerine zeytinyağı gezdirilerek servis edilen humus, taze ekmek, domates, turşu ve havuç gibi sebzelerle beraber yenilir. Ancak bunlar dışında kalan ve fazla bahsedilmemiş bilgilerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


1. HUMUS DÜNYANIN HER YERİNDE HAZIRLANIR

Sadece Türk mutfağı veya Ortadoğu mutfağı içerisinde değil, humus, bütün Akdeniz ülkeleri, Kuzey Afrika başta olmak üzere dünya mutfağı içerisinde de kendine ait bir yeri olan yemektir. Tam olarak hangi coğrafyadan çıktığı kesin olarak belirtilemese de 13. yüzyılda bile Kuzey Afrika'da yenildiği bilinmektedir.

2. TARİFLER AYNIDIR

Dünyanın birçok farklı yerinde tüketilmesine rağmen bir humus tarifinde ki tek değişiklik kimyon veya tahinin kullanılma miktarlarıdır. Bunun dışında içerisine farklı bir malzeme asla girmemiştir. Bahsedildiği gibi tek farklılık, damak zevklerine göre insanların içerisinde ki malzemelerin oranlarını değiştirmesidir.

3. ENERJİ VERİCİ ÖZELLİĞİ

Humus her ne kadar ülkemizde bir meze çeşidi olarak tüketilse de, onun besleyici özelliği de çok fazladır. Bilindiği gibi bakliyatlar yüksek oranda mineral ve protein içerirler, dolayısıyla nohuttan elde edilen ve içerisinde ki tahin ile daha da zenginleştirilmiş bu yiyecek, insanlara sağladığı enerji yönünden de oldukça değerlidir.

4. ÇOK SAĞLIKLIDIR

Humus, bütün bu kalori miktarını içermesine rağmen, bu kaloriler oldukça sağlıklı olarak nitelendirilen yağlardan, proteinlerden ve karbonhidratlardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu kadar lezzetli ve sağlıklı bir besinin benzerine rastlanması da pek kolay değildir.

Bütün bu bilgilerin yanında bilmediğiniz başka bir şey ise bu yazımızı okuduktan sonra canınızın humus çekecek olmasıdır. Fakat neyse ki Ankara 'da yaşayan kişiler tercih ettikleri bir Ankara restoranın da bu mezeyi diledikleri gibi yiyebileceklerdir.