ANKARA ÇİN-JAPON- UZAKDOĞU MUTFAĞI

blog yazısı ekle !

ANKARA ÇİN-JAPON- UZAKDOĞU MUTFAĞI

İlk bakışta göze biraz uzak bir mutfak gibi görünse de aslında farklı lezzetler arayanlar için vazgeçilmeyecek tadların biraraya getirildiği bir mutfak kültürü vardır.
Uzakdoğu mutfağı denilince akla ilk olarak çiğ balıktan yapılan ve Japon mutfak kültürünün en bilindik lezzetlerinden biri olan suşi gelmektedir. Her ne kadar çiğ balık yeme fikri halen bazılarımıza ürkütücü gelse bile, yalnızca usta ellerden çıkan bu lezzeti, Japonların acı sosu wasabi ile birleştirerek denemenizi öneririz.

Chef Izakaya

Çukurambar

EŞSİZ UZAKDOĞU LEZZETLERİNİ, USTA ELLERİN BECERİ VE TECRÜBESİ İLE BİRLEŞTİRİP, ANKARA'NIN EN İYİ SUSHILERİNİ VE ENFES WOK YEMEKLERİNİ SİZLER İÇİN SERVİS EDİYORUZ.

CHEF İZAKAYA, ATEŞ, USTALIK VE LEZZET ÇUKURAMBARDA...
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mah. 1450 Sk. ATM Plaza B Blok 1-G Çumurambar - Ankara

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara


Uzakdoğu yemek kültüründe kullanılan ana maddelerden biri olan pirinç neredeyse ekmeğin yerini tutmaktadır. Bir Çin restoranına gittiğinizde istediğiniz yemeğin yanında siz ekmek beklerken mutlaka size 1 kasede haşlanmış pirinç sunumu yaparlar. Siz de bu pirinci yemeğinizle katık ettiğinizde doyduğunuzu hissedersiniz. Evet belki bu da yemeğin suyuna ekmek bandırmayı seven bir toplum için biraz garip gibi gelse de bir kere deneyin deriz.

Türkiye'de genellikle deniz mahsülleri, tavuk ve sebze üzerine yemekler üreten Çin restoranları Ankara'da bir kaç noktada toplanmıştır. Gazi Osman Paşa, Çayyolu, Bilkent ve Tepe Prime da bulabileceğiniz bu en bilindik Çin restoranlarının yanı sıra yeni açılan restoranlarla Uzakdoğu mutfağındaki lezzetleri siz de istediğiniz zaman tadma şansına sahipsiniz.

İlgili Videolar