MENEMEN NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

MENEMEN NEREDE YENİR?

Menemen; domates ve biberin ana malzeme olarak kullanıldığı sebze yemeğidir. İçerisinde domates, biber, yumurta, damak tadına göre soğan ve kaşar peyniri kullanılarak yapılan bir Türk yemeğidir. Her öğünde afiyetle yiyebileceğiniz ve oldukça hafif olması sebebiyle de rahatça yenilebilecek bir yemektir menemen. Yaz sebzelerinden yapılan menemen sebze içerikli bir yemek olduğundan, birçok sebze ve yumurta da içerisinde olmasından dolayı çok sağlıklı ve besleyici bir yemektir. Lezzetli bir menemenin nasıl hazırlandığına bakarak işe başlamak, damak tadınıza en uygun menemeni nerede yiyeceğinize karar vermeniz açısından son derece önemlidir.Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara


Lezzetli Bir Menemen Nasıl Hazırlanır?

Her ne kadar basit bir yemek gibi görünse de ya da herkes menemen yapımı konusunda iddialı olsa da durum hiç te düşünüldüğü gibi olmayabiliyor. Çünkü ustalık ve maharet dediğimiz olay tam olarak burada kendisini belli etmektedir. Basit bir sebze yemeği gibi görünen menemenin lezzet sırrı kıvamında yatmaktadır. Çünkü kıvam menemen çok önemlidir. Birazcık sulu olursa menemen cıvık, birazcık suyunu çekerse bu seferde katı bir hal alır ki iki durumda da menemen tüm özelliğini kaybedecektir. İşte bu yüzden ustalık önemlidir. Lezzetli bir menemenin nasıl hazırlanacağına bakacak olursak;

İlk olarak soğanlar doğranarak kızgın yağda hafif pembeleşene kadar kavrulur. Ardından ince kıyılmış yeşilbiberler atılarak çok hafif kavrulur ve ardında da doğranmış ve kabukları soyulmuş domatesler eklenir. Menemenin suyunu domates vereceği için, domatesler suyunu bırakana kadar pişirilir. Ardından damak tadınıza göre koyabileceğiniz rendelenmiş kaşar peyniri ilave edilir. Ama lezzetli bir menemen için olmazsa olmazlar arasında yer alabilecek bir detaydır kaşar peyniri. İstediğiniz kadar yumurta kırabilir ve karıştırarak pişirmeye devam edilir. En sonda ise üzerine pul biber ve diğer baharatlardan istediğiniz gibi serpiştirebilirsiniz. Bu saydıklarımızın haricinde sucuk, pastırma ve sosis gibi malzemeler eklenerek te yapılmaktadır. Fakat geleneksel menemen sadece sebzeler ve yumurta ile yapılandır.

Menemen Nerede Yenir?

Menemen milli bir yemeğimizdir. Neredeyse hiç kimsenin hayır diyemeyeceği menemeni Ankara'da birçok mekânda yiyebilme imkânınız bulunmaktadır. Ama geleneklere bağlı usullere göre yapan mekânları bulmak oldukça önemlidir. Damak tadınıza en uygun menemeni ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte yiyebilmek için iyi bir mekân araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü daha önceden de bahsettiğimiz gibi menemen her ne kadar basit bir yemek gibi görünse de kıvamını tutturmak tam bir ustalık ve maharet gerektirdiği unutulmamalıdır. Bir menemen önce göz zevkinize sonra damak tadınıza ve en sonunda da midenize hitap edebilmelidir . İşte böyle bir menemeni Ankara'da yiyebileceğiniz mekânları bulmanız gerekmektedir. Eğer menemen yiyebileceğiniz iyi bir mekân önerisi arıyorsanız internet sitemize bakarak size ve ailenize en uygun mekânı bulabilir ve afiyetle menemeninizi yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun.