ZEYTİNYAĞLI PİLAKİ

blog yazısı ekle !

ZEYTİNYAĞLI PİLAKİ

Türk mutfağı, içerisinde ki taze sebzelerin kullanımı ve etin ızgara edilmesi ile hazırlanan kebapları ile Dünya' ya nam salmıştır. Fakat aynı zamanda kuru bakliyatları da oldukça lezzetli tariflerle hazırlanır ve Türk mutfağının önemli bir parçasını oluşturur.

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara


Ülkemizde kuru bakliyat ürünleri sofraların vazgeçilmesi ve en temel gıdalarından birisidir. Aynı zamanda pek çok yemeğinde içerisinde bulunurlar. Buna ek olarak tek başına fasulyeyi bile ele alsak ne kadar önemli bir besin kaynağı olduğunu ve Türk mutfağında da adeta sofraların sultanı olduğunu görebiliriz. Çünkü ne zaman menü de kuru fasulye ve pilav olduğunu görsek yüzümüz güler. Ayrıca Nohut ve mercimek gibi diğer bakliyat ürünleri de oldukça sevilerek tüketilen besleyici yiyeceklerdendir.

Hatta gerçeği söylemek gerekirse belki de ülkemizin gayri resmi ulusal yemeği iri fasulye taneleri ile hazırlanmış ve içerisine sucuk eklenerek güveçte pişirilmiş kuru fasulye olduğu da kabul edilebilir. Aynı şekilde yine fasulye ile hazırlanan piyaz da oldukça lezzetli bir başka tariftir ve bu sefer de fasulyenin bir salata olarak tüketilebileceğini görmüş oluruz.
Pilaki belki bir Yunan kelimesi olarak kulaklara yakın gelebilir fakat aslında pilaki tarifleri ve bu türlü bir pişirme tekniği tamamen Türk mutfağına has bir gelenektir. Özellikle de fasulye başta olmak üzere benzer bakliyatlar üzerinde uygulanabilmektedir. Pilaki olarak pişirilen yemekler soğan, sarımsak, domates, havuç ve zeytinyağı ile bir araya getirilip bir güveç gibi pişirilir. Bu haliyle de özellikle Ege bölgesinde bazen de balık yemeklerinden önce meze olarak sunulur. Bazı zamanlarda ise pilaki, sıcak olarak servis edilir. Sıcak servis edileceği zamanlarda ise direkt tabaklara alınabileceği gibi, öncesinde bir güveç içerisinde de fırınlanarak daha lezzetli hale getirilebilir.

İÇİNDEKİLER

-600 Gram Fasulye

-1 Orta Boy Soğan

-5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

-Yarım bardak Domates püresi

-2 Diş Sarımsak

-2 Yemek Kaşığı Şeker

-2 Yemek Kaşığı Tuz

-Yarım Yemek Kaşığı Karabiber

-1 Yemek Kaşığı Maydanoz

Yemeğin hazırlanma süresi 30 dakika olup, pişime süresi 120 dakikadır. Toplamda 8 kişilik bir yemek bu tarifle elde edilmiş olacaktır.

Hazırlanması için fasulyeler bir gece önceden suda bekletilmelidir. Ertesi sabah fasulyeler süzülüp ayrı bir tencereye alınarak üzeri örtülecek kadar su eklenir. Ardından ocağın altı yakılarak fasulyeler kaynatılır ve kaynadıktan sonra kısık ateşte 1 saat veya daha fazla pişirilerek iyice yumuşaması sağlanır.

Başka bir tencere içerisinde ise çok ince doğranmış soğanlar zeytinyağında hafifçe kavrulur. Üzerine domates püresi, baharatlar eklenerek karıştırılır. Diğer tencerede ki fasulyeler süzülüp bu karışımın içerisine atılır. Üzerine 3 bardak su ilave edilerek kaynamaya bırakılır.

Bu aşamada 2 saatin sonunda fasulyeler arada kontrol edilerek pişip pişmediklerinden emin olunmalıdır. Eğer pişmedikleri görülüyorsa üzerine biraz daha su eklenerek pişirilmeye devam edilir. Olması gereken kıvama geldikten sonra ise servis tabağına alarak bir süre dinlenmesi ve soğuması beklenir ardından yemeye hazır hale gelmiş olur.