ISIRGAN OTU

blog yazısı ekle !

ISIRGAN OTU

Yöresel Türk mutfağında ısırgan otu gibi yabani otlarla yapılan yemeklerde oldukça çeşitlidir. Ankara restoranları olarak bizler de bu bitkiler içerisinde kullanımı oldukça yaygın olan ısırgan otundan bahsetmek istiyoruz.

İğneli yapraklara sahip ve Ege, Marmara, Trakya bölgeleri başta olmak üzere oldukça geniş sayılabilecek bir alan içerisinde doğa da kendi halinde yetişen ve bir çeşit yabani ot olarak da kabul edebileceğimiz ısırgan otu, bu bahsedilen bölgelerin yöresel yemekleri içerisinde de yerini almıştır. Elbette ısırgan otunun bu kadar sevilmesinde ve yemekler içerisinde kullanılmasında bu bölgelerde yaşayan insanlar tarafından keşfedilen şifa verici özelliklerinden de kaynaklanmaktadır. Zaten günümüzde de romatizma hastalıklardan, kozmetik alanına kadar oldukça geniş bir kullanım alanında ısırgan otuna ihtiyaç duyulmaktadır.
Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara


Yaşadığımız şehirlerde bulunan marketler içerisinde bulunması pek de mümkün olmayan ısırgan otunu temin edebilmenin en uygun yolu kendiniz için yetiştirmeniz olacaktır. Yetiştirdiğiniz ısırgan otunu toplarken de mutlaka bir eldiven giymeye dikkat ediniz, yoksa yaprakları elinize batacak ve cildinizi tahriş ederek kaşınmasına neden olacaktır. Yine hasat zamanında dikkat edilmesi gereken bir başka husus, ısırgan otunun en üsteki yaprakları yerine buranın 5 cm aşağısında bulunan daha geniş ve olgun yaprakları toplamaktır. Ayrıca topladığınız yapraklar iyice yıkandıktan ve pişirildikten sonra bu kaşındırıcı etkileri de çoktan gitmiş olacaktır.

Isırgan otu genellikle çorbalarda veya böreklerde iç malzemesi olarak tercih edilse de bu mucize bitkiyi içeren daha pek çok farklı tarife de Türk mutfağı içerisinde rastlamak mümkündür.

Özellikle hazırlanan yoğun kıvamlı ısırgan otu çorbası, içerisinde ki koyu yeşil renkli yapraklarla hem çok lezzetli hem de oldukça besleyici bir yemektir ve ısırgan otunun yetiştiği bölgelerde ailelerinde sıklıkla hazırladığı bir tariftir.

Eğer siz de ısırgan otu ile kendinize sağlıklı yemekler hazırlamak istiyorsanız eldivenlerinizi giyip ısırgan otu toplamaya başlayabilirsiniz veya Ankara 'da bulunan restoranlarda bu yemekleri deneyebilirsiniz.