ISIRGAN OTU

blog yazısı ekle !

ISIRGAN OTU

Yöresel Türk mutfağında ısırgan otu gibi yabani otlarla yapılan yemeklerde oldukça çeşitlidir. Ankara restoranları olarak bizler de bu bitkiler içerisinde kullanımı oldukça yaygın olan ısırgan otundan bahsetmek istiyoruz.

İğneli yapraklara sahip ve Ege, Marmara, Trakya bölgeleri başta olmak üzere oldukça geniş sayılabilecek bir alan içerisinde doğa da kendi halinde yetişen ve bir çeşit yabani ot olarak da kabul edebileceğimiz ısırgan otu, bu bahsedilen bölgelerin yöresel yemekleri içerisinde de yerini almıştır. Elbette ısırgan otunun bu kadar sevilmesinde ve yemekler içerisinde kullanılmasında bu bölgelerde yaşayan insanlar tarafından keşfedilen şifa verici özelliklerinden de kaynaklanmaktadır. Zaten günümüzde de romatizma hastalıklardan, kozmetik alanına kadar oldukça geniş bir kullanım alanında ısırgan otuna ihtiyaç duyulmaktadır.
Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Taraça Resto Pub

Çankaya

Taraça Resto-Pub 2012 'den bugüne faaliyetlerine Ankara Çankaya Cinnah caddesi Willy Brandt sokak 1A da devam etmektedir. Asaf Bey Silsüpür'ün kurduğu ve eşi Yeşim Silsüpür ile beraber evlerinde misafir ağırlar gibi işlettiği Taraça Resto-Pub misafirlerinden de evimizde gibiyiz yorumlarını sıklıkla almaktadır.

Yiyecek ve içecek kalitesine titizlikle önem verilen Taraça'da damak tadınıza ve tercihlerinize uygun mönümüzü sizlere, hafta sonları canlı müzik ve karaoke imkanı ile eğlenceli bir ortamla beraber sunmaktayız.

Butik bir işletme olan Taraça Resto Pub bugüne kadar pek çok şirket yemeği, doğumgünü, nişan, kına, grup organizasyonlarına ev sahipliği yaptı. Grup organizasyonları için gruba özel menü teklifleri alabilir ve tek başınıza bile rahatlıkla yemek yiyebilir, eğlenebilirsiniz.

Randevu almayı unutmayın.


Promosyonlar

AnkaraRestoranları.com sitesinden bizi ziyaret eden misafirler için güncel mönü fiyatları üzerinden %10 indirim.

Doğum günü organizasyonlarında 6 kişi ve üzeri gruplara doğum günü pastası bizden.

40 ve üzeri rezervasyonlarda güncel mönü fiyatları üzerinden yiyeceklerde %15 içeceklerde %10 indirim.

Anlayışınız ve ilginiz için teşekkürler.devamını oku...
Adres: Aziziye Mahallesi Cinnah Caddesi Willy Brand Sokak 1/A Çankaya - Ankara

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA


Yaşadığımız şehirlerde bulunan marketler içerisinde bulunması pek de mümkün olmayan ısırgan otunu temin edebilmenin en uygun yolu kendiniz için yetiştirmeniz olacaktır. Yetiştirdiğiniz ısırgan otunu toplarken de mutlaka bir eldiven giymeye dikkat ediniz, yoksa yaprakları elinize batacak ve cildinizi tahriş ederek kaşınmasına neden olacaktır. Yine hasat zamanında dikkat edilmesi gereken bir başka husus, ısırgan otunun en üsteki yaprakları yerine buranın 5 cm aşağısında bulunan daha geniş ve olgun yaprakları toplamaktır. Ayrıca topladığınız yapraklar iyice yıkandıktan ve pişirildikten sonra bu kaşındırıcı etkileri de çoktan gitmiş olacaktır.

Isırgan otu genellikle çorbalarda veya böreklerde iç malzemesi olarak tercih edilse de bu mucize bitkiyi içeren daha pek çok farklı tarife de Türk mutfağı içerisinde rastlamak mümkündür.

Özellikle hazırlanan yoğun kıvamlı ısırgan otu çorbası, içerisinde ki koyu yeşil renkli yapraklarla hem çok lezzetli hem de oldukça besleyici bir yemektir ve ısırgan otunun yetiştiği bölgelerde ailelerinde sıklıkla hazırladığı bir tariftir.

Eğer siz de ısırgan otu ile kendinize sağlıklı yemekler hazırlamak istiyorsanız eldivenlerinizi giyip ısırgan otu toplamaya başlayabilirsiniz veya Ankara 'da bulunan restoranlarda bu yemekleri deneyebilirsiniz.