KAVAKLIDERE KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

KAVAKLIDERE KEBAPÇI

Kebapçılığın nasıl başlayıp günümüzdeki son durumunu hiç merak ettiniz mi? Eskiden kebapçılık anlayışı ile günümüz kebapçılık anlayışı oldukça farklı usullere sahiptir. Günümüzde tüketim istek ve ihtiyaçları kebapçılar üzerinde de etkisini göstermiştir. Öyleyse kebapçılık nasıl değişmiş, tarihte küçük bir gezinti yapalım.


Kebapçı Mekanları Ve Ustaları

Kebapçı mekânında etler temizlenir hazır hale getirilir ancak müşteri isteği doğrultusunda pişirilirdi. Kemikler ayrılır, parçalanır ve askılarda yerini alırdı. Müşteri kıyma kebap istiyorsa zırh ile kıyma yapar pişirir ve sunardı. Yani müşteri pişme işleminin gerçekleşip masaya getirilinceye kadar beklerdi. Bu durum biraz zaman alırdı.

Kebapçı mekanına gelen müşteri yiyeceği kebabı bilir ona göre siparişini verirdi. Yani yanında hangi salata hangi içecek tüketilmesi usulü hakkında bilgisi vardı. Ayrıca kebap çeşitlerinin yeme usulü de kendine özgüydü. Ciğer kebabı ayakta tüketilirken et kebabı masada oturularak tüketilmesi esastı.

Kebap etinin özelliği sadece etten hazırlanmış olmasıydı. Yani sakatat olarak adlandırılan malzemeler dalak, yürek, böbrek kebaba dahil edilmezdi.

Ayrıca kebapçı mekanları pişirilen et türüne göre ikiye ayrılırdı ciğer kebapçısı ve et kebapçısı olarak. Bu ayrımdaki amaç çalışma saatlerindeki farklılıktan oluşmaktadır. Şöyle ki, ciğer kebapçı mekanlarının aktif olduğu saatler 3.00 ile 08.00 arasındaydı. Acaba bu saatte kim kebap yer diye düşünenlere tarlada, bahçesinde çalışan işçiler, köylüler bu mekanlara uğramadan devam etmezlerdi yollarına. Et kebapçı mekanları sabah 9.00 ile 15.00 arasındaydı. Bu saatlerden sonra dükkanlar kapanır yarına hazırlık başlar, temizlik yapılırdı.

Ustalar müşterileri ile şakalaşır, fıkralar anlatılır ortamda sohbet oldukça eğlenceli ilerlerdi.

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara


Günümüz Kebapçı Mekanları Kavaklıdere Kebapçı

Yukarıda anlattığımız Anadolu'daki küçük kebapçı mekanları zaman içerisinde büyük şehrin cazibesini fark etmiş ve küçük dükkanlar Ankara gibi şehirlere gelerek standart küçük mekanlar yerini daha kalabalık kapasiteli mekanlara dönüştürmüştür.

Kavaklıdere gibi lüks semtlerde kebapçı mekanları oldukça farklı tarzları ile müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. Kavaklıdere kebapçı mekanları bir kere kalabalık müşteri taleplerine anında cevap verebilmek için anında hazırlamak yerine kısa bir süre önceden hazırlanır. Çünkü günümüzde kebapçı mekanlarının hizmet politikaları arasında isteğe anında cevap verme politikası yerini ilk sıra da yer almaktadır.

Kavaklıdere kebapçı mekanlarına gelen müşterileri siparişlerini ortopedik sandalye ya da koltuklarda rahat edebilecekleri şekilde yani oturarak tüketmektedir. Siparişleri ciğer ya da et kebabı fark etmemektedir.

Değişmeyen belki de en önemli özellik Kavaklıdere kebapçı mekanlarının sıcak, nezih mekanlar olmasıdır. Eskiden olduğu gibi şakalar boyutunda olmasa da şef masalar arasında dolaşarak yemek hakkında memnuniyetinizi sorup yemek konusunda istekleri değerlendirmektedir. Yani müşteriler ile iletişime geçerek düşüncelerine önem vermektedir. Günümüzde ihtiyacımız olan kusursuz hizmetin yanı sıra Kavaklıdere kebapçı mekanlarında olduğu gibi yemek konusunda düşüncelerimizi dile getirebileceğimiz ustalardır.