KAVAKLIDERE KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

KAVAKLIDERE KEBAPÇI

Kebapçılığın nasıl başlayıp günümüzdeki son durumunu hiç merak ettiniz mi? Eskiden kebapçılık anlayışı ile günümüz kebapçılık anlayışı oldukça farklı usullere sahiptir. Günümüzde tüketim istek ve ihtiyaçları kebapçılar üzerinde de etkisini göstermiştir. Öyleyse kebapçılık nasıl değişmiş, tarihte küçük bir gezinti yapalım.


Kebapçı Mekanları Ve Ustaları

Kebapçı mekânında etler temizlenir hazır hale getirilir ancak müşteri isteği doğrultusunda pişirilirdi. Kemikler ayrılır, parçalanır ve askılarda yerini alırdı. Müşteri kıyma kebap istiyorsa zırh ile kıyma yapar pişirir ve sunardı. Yani müşteri pişme işleminin gerçekleşip masaya getirilinceye kadar beklerdi. Bu durum biraz zaman alırdı.

Kebapçı mekanına gelen müşteri yiyeceği kebabı bilir ona göre siparişini verirdi. Yani yanında hangi salata hangi içecek tüketilmesi usulü hakkında bilgisi vardı. Ayrıca kebap çeşitlerinin yeme usulü de kendine özgüydü. Ciğer kebabı ayakta tüketilirken et kebabı masada oturularak tüketilmesi esastı.

Kebap etinin özelliği sadece etten hazırlanmış olmasıydı. Yani sakatat olarak adlandırılan malzemeler dalak, yürek, böbrek kebaba dahil edilmezdi.

Ayrıca kebapçı mekanları pişirilen et türüne göre ikiye ayrılırdı ciğer kebapçısı ve et kebapçısı olarak. Bu ayrımdaki amaç çalışma saatlerindeki farklılıktan oluşmaktadır. Şöyle ki, ciğer kebapçı mekanlarının aktif olduğu saatler 3.00 ile 08.00 arasındaydı. Acaba bu saatte kim kebap yer diye düşünenlere tarlada, bahçesinde çalışan işçiler, köylüler bu mekanlara uğramadan devam etmezlerdi yollarına. Et kebapçı mekanları sabah 9.00 ile 15.00 arasındaydı. Bu saatlerden sonra dükkanlar kapanır yarına hazırlık başlar, temizlik yapılırdı.

Ustalar müşterileri ile şakalaşır, fıkralar anlatılır ortamda sohbet oldukça eğlenceli ilerlerdi.

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Afitap Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Bekri

Tunalı

Adını eski Osmanlıcada içkiye ve muhabbete düşkün kişi olarak tabir edilen Bekri'den alan mekan,Osmanlı Türk mutfağının mirası tarihi tatları,mezeleri,rakıyı Türk Sanat Musikisi eşliğinde "racon"uyla içmenin verdiği zevkle haftanın 7 günü hizmetinizdedir.


devamını oku...
Adres: Bekri Tunalı Meyhanesi - Tunalı Hilmi Caddesi No: 72/1 Kavaklıdere-Ankara

Ayıntap Sofrası

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Caddesi No:35 GOP-Ankara

Villa Restaurant

Tunalı

devamını oku... Adres: Barbaros Mahallesi Billur Sokak No: 17/A Kavaklıdere-Ankara

Divan Pub

Tunalı

Divan'ın süregelen geleneksel mutfak mükemmelliğini zirveye taşımak azmiyle, deneyimli şeflerimizin en taze ve en kaliteli malzemeleri kullanarak hazırladığı açık büfe kahvaltısı, Türk ve Dünya mutfağının seçkin örnekleri ve bar hizmetiyle gün boyu konuklarını ağırlayan Divan Pub, hafif bir tabak atıştırmalıktan, leziz bir öğüne, tüm damak zevklerini beğeninize sunuyor. Divan Pub'ın zarif ve rahat atmosferinde mükemmel bir kahvaltı, verimli bir iş yemeği ya da dost sohbetleriyle çeşnilenen bir akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.devamını oku... Adres: Tunalı Hilmi Cad. Güniz Sok. No:42 (Divan Otel İçi) Kavaklıdere-Ankara


Günümüz Kebapçı Mekanları Kavaklıdere Kebapçı

Yukarıda anlattığımız Anadolu'daki küçük kebapçı mekanları zaman içerisinde büyük şehrin cazibesini fark etmiş ve küçük dükkanlar Ankara gibi şehirlere gelerek standart küçük mekanlar yerini daha kalabalık kapasiteli mekanlara dönüştürmüştür.

Kavaklıdere gibi lüks semtlerde kebapçı mekanları oldukça farklı tarzları ile müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. Kavaklıdere kebapçı mekanları bir kere kalabalık müşteri taleplerine anında cevap verebilmek için anında hazırlamak yerine kısa bir süre önceden hazırlanır. Çünkü günümüzde kebapçı mekanlarının hizmet politikaları arasında isteğe anında cevap verme politikası yerini ilk sıra da yer almaktadır.

Kavaklıdere kebapçı mekanlarına gelen müşterileri siparişlerini ortopedik sandalye ya da koltuklarda rahat edebilecekleri şekilde yani oturarak tüketmektedir. Siparişleri ciğer ya da et kebabı fark etmemektedir.

Değişmeyen belki de en önemli özellik Kavaklıdere kebapçı mekanlarının sıcak, nezih mekanlar olmasıdır. Eskiden olduğu gibi şakalar boyutunda olmasa da şef masalar arasında dolaşarak yemek hakkında memnuniyetinizi sorup yemek konusunda istekleri değerlendirmektedir. Yani müşteriler ile iletişime geçerek düşüncelerine önem vermektedir. Günümüzde ihtiyacımız olan kusursuz hizmetin yanı sıra Kavaklıdere kebapçı mekanlarında olduğu gibi yemek konusunda düşüncelerimizi dile getirebileceğimiz ustalardır.