YAŞAMKENT DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

YAŞAMKENT DÖNERCİ

Döner; et, tavuk ya da sucuğun bir şişe dizilerek dik bir şekilde ateşte pişirilerek, ardından ince ince kesilerek servis edildiği bir yemektir. Herkesin severek yediği dönerin ünü artık sınırlarımızı da aşarak önce Avrupa'da ardından da tüm dünyada en çok sevilen yemekler listesine girmeyi başarmıştır. Bu başarının ardında hiç şüphesiz başarılı döner ustalarımız olduğu gibi Ankara isminin de etkisi büyüktür. Çünkü Ankara sadece siyasi bir başkent olmaktan ziyade bugüne kadar birçok kültüre ev sahipliği yaptığı için yemek konusunda da adından sıkça söz ettiren bir şehirdir. Bu sebeple döner denildiği zaman her zamanki gibi akıllara gelen ilk şehir Ankara'dır.Vicolo İtaliano

Çayyolu

devamını oku... Adres: Profesör Ahmet Tamer Kışlalı Mahallesi Alacaatlı Caddesi No:9 G/2 Çayyolu-Ankara

Hayat Bir Sahne

Ümitköy

Her akşam canlı müzik eşliğinde lezzetli meze ve yemeklerimizle hizmetinizdeyiz. Hayat Bir Sahnedevamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi Mutluköy Sitesi 1946 Sokak No:16 Ümitköy-Ankara

Fiz Meyhane

Ümitköy

Mekanımız şık ama mütevazı dekorasyonu ile gözünüze hitap ederken, nefis soğuk mezelerimiz, güveçte sıcak yemeklerimiz ile damak tadınıza da hitap ediyoruz.

Keyifli rakı masalarının, birer kadeh şarabın yanında edilen hoş muhabbetlerin veya eğlenceli bira toplantılarının Ümitköy'deki adresiyiz.

Sizleri yeşilin içindeki küçük saklı bahçemizde ağırlamaktan mutluluk duyarız. Gelin, ailemizin bir parçası olun.

Not: Mekanımızda Pazar hariç her gün 20.00 - 00.00 saatleri arasında Fasıl yapılmaktadır.devamını oku...
Adres: Mutlukent Mahallesi 1946. Sokak No:3 Ümitköy-Ankara


Dönerin Lezzet Sırrı

Dönerin başkentinde yaşayıp ta lezzetsiz, yanık ya da tadı olmayan döner yemek olmaz. Bu sebeple döner yiyeceğiniz mekân konusunda titiz davranmanız gerekmektedir. Şimdi genel olarak lezzetli bir döner için dikkat edilmesi gereken konulara bir göz atacak olursak;

  • Döner farklı etlerle yapılabilir. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi et döner, tavuk döner ve hatta sucuk döner bile yapılabilmektedir. Ama bu malzemenin herhangi bir kısmı olacağı anlamına gelmez. Bu sebeple döner etin özel kısımları tercih edilerek yapılır. Daha az yağlı ve sık et tercih edilir.
  • Tabi tercih edilen et doğrudan kullanılamaz. Bu sebeple ete bir aroma katmak gerekir. Yani et marine edilerek bir gün dinlendirilir. Bu sayede kullanılan marine malzemesi ete aromasını verir ve et boş ve lezzetsiz olmaktan çıkar.
  • Bir başka önemli nokta ise etin pişirilme işlemidir. Yani döner bir anda pişirilip servis edilemez. Odun ateşinde ağır ağır pişer ve iç yağları eriyerek yukarından aşağıya etin üzerinden süzülerek hem eti sürekli yumuşak tutacağı gibi hem de etin sıcak kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca hızlı pişen döner etinin üst kısmı bir anda pişmeden dolayı yanacak ve kuruyacağı gibi iç kısmı ise çiğ kalacaktır. Bu da bir döner için en istenmedik durumdur.
  • Bir başka önemli nokta ise döner gibi yemeklerin yanında sunulan mezelerdir. Döner ile birlikte yoğurtlu mezeler, sebzeli mezeler, karışık turşu ve bu tür mekâna ait lezzetler ikram edilebilir. Bu dönerin lezzetine lezzet katacak küçük ama önemli detaylardır.
  • Son olarak ise içecek seçimidir. İçecekler de bir yemeğin olmazsa olmazıdır. Sindirimi kolaylaştıracağı için yediğiniz yemeğin lezzetini almanızı sağlayacaktır. Bu sebeple yediğiniz dönere uygun ister yöresel içeceklerden birini tercih edebilir, isterseniz de ayran, kola, şalgam gibi içeceklerden birini tercih edebilirsiniz.

Yaşamkent Dönerci

Döner yiyebileceğiniz ve istediğiniz adrese servis isteyeceğiniz birçok Yaşamkent dönerci mekânı bulunmaktadır. Daha önceden de bahsettiğimiz koşullarda size en uygun mekânı belirleyerek istediğiniz çeşit döneri sipariş edebilirsiniz. İyi bir mekân önerisi arıyorsanız internet sitemize bakarak kolayca size en uygun mekânı bulabilirsiniz.