BÖREK NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

BÖREK NEREDE YENİR?

Elde açılan hamur veya hazır yufkaların içine konulan çeşitli garnitürlerin fırınlanarak, yağda kızartılarak pişirilen ürünün genel adıdır. Çeşitli garnitürlerin eklenmesi börek çeşidinin de artmasında etkilidir. Börekte garnitür olarak: patates, peynir, tavuk, kıyma, ıspanak, patlıcan, kabak, kavurma, pirinç konulmaktadır.

En Meşhur Börek Çeşitleri Nelerdir?

 • Sigara böreği
 • Kol böreği
 • Su böreği
 • Avcı böreği
 • Arnavut böreği
 • Midye böreği
 • Puf böreği
 • Çiğ börek
 • Muska böreği
 • Gül böreği
 • Sac böreği
 • Paçanga böreği
 • Tepsi böreği
Bu çeşitler hamurun nasıl pişirildiği ile alakalı olup, şeklinden dolayı da isim alan börek mevcuttur.

Taraça Resto Pub

Çankaya

Taraça Resto-Pub 2012 'den bugüne faaliyetlerine Ankara Çankaya Cinnah caddesi Willy Brandt sokak 1A da devam etmektedir. Asaf Bey Silsüpür'ün kurduğu ve eşi Yeşim Silsüpür ile beraber evlerinde misafir ağırlar gibi işlettiği Taraça Resto-Pub misafirlerinden de evimizde gibiyiz yorumlarını sıklıkla almaktadır.

Yiyecek ve içecek kalitesine titizlikle önem verilen Taraça'da damak tadınıza ve tercihlerinize uygun mönümüzü sizlere, hafta sonları canlı müzik ve karaoke imkanı ile eğlenceli bir ortamla beraber sunmaktayız.

Butik bir işletme olan Taraça Resto Pub bugüne kadar pek çok şirket yemeği, doğumgünü, nişan, kına, grup organizasyonlarına ev sahipliği yaptı. Grup organizasyonları için gruba özel menü teklifleri alabilir ve tek başınıza bile rahatlıkla yemek yiyebilir, eğlenebilirsiniz.

Randevu almayı unutmayın.


Promosyonlar

AnkaraRestoranları.com sitesinden bizi ziyaret eden misafirler için güncel mönü fiyatları üzerinden %10 indirim.

Doğum günü organizasyonlarında 6 kişi ve üzeri gruplara doğum günü pastası bizden.

40 ve üzeri rezervasyonlarda güncel mönü fiyatları üzerinden yiyeceklerde %15 içeceklerde %10 indirim.

Anlayışınız ve ilginiz için teşekkürler.devamını oku...
Adres: Aziziye Mahallesi Cinnah Caddesi Willy Brand Sokak 1/A Çankaya - Ankara

Pars Garden Pool

Gölbaşı

Pars Garden Pool Wedding Gölbaşı ilçesinde,yaklaşık 70.000 m2 lik bir alanda, yenilikçi tarzı ve geniş kadrosuyla kaliteli bir hizmet sunma hedefiyle kurulmuş olup, bu doğrultuda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Düğün, nişan ,mezuniyet ,doğum günü organizasyonları, toplantılar, yaz okulu, olimpik havuz, fitness, tenis, voleybol ve basketbol kulüplerini bünyesinde barındıran işletmemiz, bu geniş yelpazede siz değerli misafirlerimizin memnuniyetini sağlamaya yönelik olarak hizmet kalitesini her geçen gün daha da ileriye taşımaktadır.

Şehrin merkezinde mavi ve yeşili buluşturan işletmemizde yaşayacağınız bu eşsiz deneyime en kaliteli ve en şık konseptlerimizle ev sahipliği yapmak temel hedefimizdir.
devamını oku...
Adres: Eymir Mahallesi 832. Sokak No:23/6 Gölbaşı – Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Taraça Oyun Salonu

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu Taraça Oyun Salonumuz; Bilardo Satranç, Kâğıt Oyunları, Okey, Tavla ile yarım yüzyılı aşan bir süredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

150 kişilik oturma kapasitesi ile açık terasımız ve 180 kişilik kapalı alanı ile Türkiye'nin bildiğimiz kadarı ile en büyük Oyun Salonu.

Uluslararası ciddi dereceleri olan Bilardo ve Satranç ustalarımız geçmişten bugüne hala aramızda. Özellikle her Cumartesi olan Satranç Turnuvamız belki de bizi bu dönem en özel kılan özelliğimiz diye düşünüyoruz. Öyle ki 10 yaş kategorisinde Avrupa Şampiyonu ustamız ile; Avrupa ve Dünya dereceleri olan yetişkin ustalarımız ve az bilen çok bile fark etmez tüm oyuncularımız arasında bir arada keyifli geçen bu turnuvamız Cumartesi günlerimizi özel kılıyor.

Taraça Oyun Salonu Müşteri profili çoğunlukla 40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin ve işletmenizin değerinin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça Oyun Salonumuzda yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güleryüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara


Böreğin Geçmişten Günümüze Hikayesi

Börek hakkında geniş bilgi olamamakla birlikte isminin burmaktan geldiği tahminler arasındadır. Börek günümüzde yufkanın arasına garnitür konulup tekrardan üzerine bir kat daha yufka ile kapatılıp fırında pişirdiğimiz işlem sonucunda oluşan ürüne verdiğimiz isimdir. Osmanlı mutfağında bugün yaptığımız böreklerden oldukça farklı olup değişik hamurlar ile hazırlanan ürünlere de börek denilmiştir.

Şöyle ki, tatar böreği hepimizin bildiği gibi hamur işi olup ama Osmanlı döneminde börek olarak isimlendirilmiş ve günümüzde de tatar böreği olarak adlandırılmaya devam edilmektedir. Yani hamur işleri ve börek birbirinden bağımsız olarak düşünülmemelidir. Veya başka örnek ile açıklayalım: sadece un, su, yağ ve yumurtanın kararınca eklenmesi ile oluşan hamurun yağda kızartılarak pişirilen yemeğe lokum denilirdi.

Böreğin ana malzemesi yufkadır. Yufkayı el becerisi ile açarak böreği yapabileceğiniz gibi hazır yufkaların kullanılması ile lezzetli börekler için uygundur.

Günümüzde kadınların çalışma hayatında büyük rol alması sonucunda evde börek açmak tarihe karışmış, çeşitli mekanlar böreği menülerine eklemeyi unutmamışlardır. İncecik yufkalardan hazırlanan börek nerede yenir? Veya taze, çıtır çıtır, dumanı üstünde börek nerede yenir? Sorusu hepimizin damak tadına önem verdiğinin göstergesidir. Ankara mekanları için yaptığımız mekan araştırmalarının en iyi ve en kaliteli mekanları internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İnternet sitemiz yılların geleneği olan böreği Ankara'da en iyi yapan mekanların isimlerini belirledi.

Kadınların çalışma hayatında en aktif rol aldığı şehirdir Ankara. Çalışmanın yorucu etkisinin ardından akşam evinizin yolunu tuttuğunuzda sizin için ustalar tarafından hazırlanan böreği satın alarak günü kurtarabilirsiniz.

Böreğin Dünya Kültüründeki Önemi

 • Yunan kültüründe börek; bureki ve pita denmiştir.
 • İran kültüründe börek; burek ve burak denmiştir.
 • Bulgar kültüründe börek; byurek denmiştir.
 • İsrail kültüründe börek; burekas denmiştir.
 • Arnavut kültüründe börek; byrek denmiştir.
 • Sırp kültüründe börek; burek denmiştir.
 • Süryani kültüründe börek; burek denmiştir.
 • Ermeni kültüründe börek; byorek denmiştir.
 • Afrika kültüründe börek; brik denmiştir.
Bütün bu isimler aslında bizim kültürümüzdeki böreğin farklı kültürlerdeki karşılığıdır. Börek sadece bize ait olmayıp, balkanların, Avrupa'nın da mutfak kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Ama ön Asya'nın olmazsa olmaz dediği hamur işi veya lezzetidir börek.