BÖREK NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

BÖREK NEREDE YENİR?

Elde açılan hamur veya hazır yufkaların içine konulan çeşitli garnitürlerin fırınlanarak, yağda kızartılarak pişirilen ürünün genel adıdır. Çeşitli garnitürlerin eklenmesi börek çeşidinin de artmasında etkilidir. Börekte garnitür olarak: patates, peynir, tavuk, kıyma, ıspanak, patlıcan, kabak, kavurma, pirinç konulmaktadır.

En Meşhur Börek Çeşitleri Nelerdir?

 • Sigara böreği
 • Kol böreği
 • Su böreği
 • Avcı böreği
 • Arnavut böreği
 • Midye böreği
 • Puf böreği
 • Çiğ börek
 • Muska böreği
 • Gül böreği
 • Sac böreği
 • Paçanga böreği
 • Tepsi böreği
Bu çeşitler hamurun nasıl pişirildiği ile alakalı olup, şeklinden dolayı da isim alan börek mevcuttur.

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Beat Cafe Bahçelievler

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Caddesi 2/A ( Bahçelievler 7. Cadde )

Taraça Oyun Salonu

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu Taraça Oyun Salonumuz; Bilardo Satranç, Kâğıt Oyunları, Okey, Tavla ile yarım yüzyılı aşan bir süredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

150 kişilik oturma kapasitesi ile açık terasımız ve 180 kişilik kapalı alanı ile Türkiye'nin bildiğimiz kadarı ile en büyük Oyun Salonu.

Uluslararası ciddi dereceleri olan Bilardo ve Satranç ustalarımız geçmişten bugüne hala aramızda. Özellikle her Cumartesi olan Satranç Turnuvamız belki de bizi bu dönem en özel kılan özelliğimiz diye düşünüyoruz. Öyle ki 10 yaş kategorisinde Avrupa Şampiyonu ustamız ile; Avrupa ve Dünya dereceleri olan yetişkin ustalarımız ve az bilen çok bile fark etmez tüm oyuncularımız arasında bir arada keyifli geçen bu turnuvamız Cumartesi günlerimizi özel kılıyor.

Taraça Oyun Salonu Müşteri profili çoğunlukla 40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin ve işletmenizin değerinin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça Oyun Salonumuzda yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güleryüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Beat Cafe Taurus

Çukurambar

ANKARA ROCK BAR

Rock müziği oldukça evrenseldir ve her dilde farklı anlamlar içeren popülerliğe sahiptir. Ankara Rock Bar, Türkiye'nin başkenti olan Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır.. Müzik keyfi yapmak isteyenler sıklıkla rock bar tercih ederler.

Ankara Rock Bar'a gitmek isteyenler birçok farklı dilden müzik dinleyerek, eşlik edebilir ve mekanlarda alkol içebilir. Birden çok misafir kapasitesi olan; hem canlı hem de müzik çalar eşliğinde gerçekleşen, dj konseptini dahil edebilen mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlar konsept olarak rock bar olarak hizmet vermektedirler. Bar konsepti ile müziğin, şarkıya özel dansın ve sevdiklerinizle beraber geçirebileceğiniz bir gün için seçim yapabilirsiniz. Rock müziğinin popüler isimlerinin şarkılarını dinleyebilirsiniz. Daha önce duymadığınız rock müzikleri mekan içerisinde keşfedebilirsiniz.

Ankara Rock Bar Nasıl Bir Konsepte Sahiptir?

Ankara Rock Bar içerisinde rock müziğine gönül veren, dile pelesenk olan şarkıları dinleyebilmek açısından çokça tercih edilmektedir. Şarkılar arasında 1950'de "rock and roll" olarak hayatımıza giren konseptin yanı sıra 60'lı, 70'li, 80'li, 90'lı, 2000'li ve günümüz sanatçılarının İngilizce, Türkçe ve diğer dillerde çokça popüler olan rock müziklerini dinlemek mümkündür. Şarkı seçimlerinde popülaritesinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Rock müziği çeşitleri olan hard rock, blues rock, punk rock, heavy metal, alternatif rock, pop rock, progressive rock, senfonik rock, gothic rock gibi türlere sahip müzikler Ankara rock bar konseptinde yer almaktadır.

Rock gruplarının çokça bilindik sanatçıları olan The Beach Boys, Queen, Pink Floyd, Bob Dylan, Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Hayko Cepkin, Emre Aydın, Şebnem Ferah, Özlem Tekin ve rock müziğine hizmet eden çokça sanatçının yeni ve eski şarkıları Ankara rock bar repertuarındadır. Bu konsepte göre ise müzikler müzik çalarla ortama yayılan sesler, canlı performans sanatçısının rock şarkılarını yorumlaması veya çokça ünlü rock sanatçılarının mekanda sahne almasıyla gerçekleşir.

Rock bar türünde alkollü içeceklerin skalası oldukça geniştir. Mekanda alkolsüz içecekler, mekanın mutfak genişliğine göre menülerine eklenen yiyecek türleri olmaktadır. Genellikle Ankara Rock Bar içerisinde yer alan mekanlarda sanatçıların yer aldığı sahne, enstrümanlar ve dj çalar gibi müzik konseptine alan açılır. Mekanlar pub tarzında olup hem ayakta oturmalı, hem de bar bölümündeki taburelerde oturmalı hem de ayakta rock bar müzisyenini dinleyecek bölümler bulunur.

Ankara Rock Bar konsepti, farklı müzik ve ışıklardadır. Mekanın uygunluğuna göre rezervasyonlu veya rezervasyonsuz olabilmektedir. Her mekanın kendine özgü rock müzik günleri, konsepti olabilmektedir.

Ankara Rock Bar, rock müziğinde punk, heavy, pop gibi çokça çeşitli dallara, 50'li yıllardan günümüze kadar yer alan farklı sanatçıların müziklerine sahiptir. Mekana özgü olarak alkollü ve alkolsüz içecekler, kokteyller, yiyecek seçenekleri farklı fiyatlandırmaya sahiptir.

Ankara Rock Bar çeşitleri, canlı performans sanatçılarının popülaritesine göre değişkenlik göstermekte olup dj performans veya müzik çalar üzerinden gerçekleştirilen dinletiler arasında fiyat farkı bulunur. Bu nedenle Ankara Rock Bar ararken, konsept seçeneklerini bir arada değerlendirmeniz oldukça mümkündür.

devamını oku...
Adres: Konya Yolu Bulvarı Taurus AVM Zemin Kat No: 190/B-Z Çukurambar - Ankara

Beat Cafe Armada

Söğütözü

devamını oku... Adres: Beştepe Mahallesi Nergiz Sokak No : 7/2 ( Armada Via Flat Yaşam Sokağı ) Söğütözü - Ankara


Böreğin Geçmişten Günümüze Hikayesi

Börek hakkında geniş bilgi olamamakla birlikte isminin burmaktan geldiği tahminler arasındadır. Börek günümüzde yufkanın arasına garnitür konulup tekrardan üzerine bir kat daha yufka ile kapatılıp fırında pişirdiğimiz işlem sonucunda oluşan ürüne verdiğimiz isimdir. Osmanlı mutfağında bugün yaptığımız böreklerden oldukça farklı olup değişik hamurlar ile hazırlanan ürünlere de börek denilmiştir.

Şöyle ki, tatar böreği hepimizin bildiği gibi hamur işi olup ama Osmanlı döneminde börek olarak isimlendirilmiş ve günümüzde de tatar böreği olarak adlandırılmaya devam edilmektedir. Yani hamur işleri ve börek birbirinden bağımsız olarak düşünülmemelidir. Veya başka örnek ile açıklayalım: sadece un, su, yağ ve yumurtanın kararınca eklenmesi ile oluşan hamurun yağda kızartılarak pişirilen yemeğe lokum denilirdi.

Böreğin ana malzemesi yufkadır. Yufkayı el becerisi ile açarak böreği yapabileceğiniz gibi hazır yufkaların kullanılması ile lezzetli börekler için uygundur.

Günümüzde kadınların çalışma hayatında büyük rol alması sonucunda evde börek açmak tarihe karışmış, çeşitli mekanlar böreği menülerine eklemeyi unutmamışlardır. İncecik yufkalardan hazırlanan börek nerede yenir? Veya taze, çıtır çıtır, dumanı üstünde börek nerede yenir? Sorusu hepimizin damak tadına önem verdiğinin göstergesidir. Ankara mekanları için yaptığımız mekan araştırmalarının en iyi ve en kaliteli mekanları internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İnternet sitemiz yılların geleneği olan böreği Ankara'da en iyi yapan mekanların isimlerini belirledi.

Kadınların çalışma hayatında en aktif rol aldığı şehirdir Ankara. Çalışmanın yorucu etkisinin ardından akşam evinizin yolunu tuttuğunuzda sizin için ustalar tarafından hazırlanan böreği satın alarak günü kurtarabilirsiniz.

Böreğin Dünya Kültüründeki Önemi

 • Yunan kültüründe börek; bureki ve pita denmiştir.
 • İran kültüründe börek; burek ve burak denmiştir.
 • Bulgar kültüründe börek; byurek denmiştir.
 • İsrail kültüründe börek; burekas denmiştir.
 • Arnavut kültüründe börek; byrek denmiştir.
 • Sırp kültüründe börek; burek denmiştir.
 • Süryani kültüründe börek; burek denmiştir.
 • Ermeni kültüründe börek; byorek denmiştir.
 • Afrika kültüründe börek; brik denmiştir.
Bütün bu isimler aslında bizim kültürümüzdeki böreğin farklı kültürlerdeki karşılığıdır. Börek sadece bize ait olmayıp, balkanların, Avrupa'nın da mutfak kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Ama ön Asya'nın olmazsa olmaz dediği hamur işi veya lezzetidir börek.