BALGAT CAFE

blog yazısı ekle !

BALGAT CAFE

Cafe, günümüzün belirli saatlerinde uğramadan yolumuza devam etmediğimiz mekânlardır. Cafe genellikle üniversite öğrencileri büyük ilgi göstermekte ve yeme- içme aktivitelerinin büyük çoğunluğunda cafeyi tercih etmektedir. Kültürümüzün parçası olan kahveler vardı eskiden. Kahve, çay, meşrubatları orada içerdik ve dostlarla, arkadaşlarla koyu sohbetler ederdik. Son zamanlarda insanların yaşam tarzları değiştikçe, eğlence anlayışları, istekleri de aynı doğrultuda değişmektedir. Kahveler artık yerini modern tarzı ile cafeye bırakmıştır.
Zaman Geçirmek İçin Cafeler Neden Tercih Edilir?

Cafe işletmecileri yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece birşeyler içmek için uğranılan mekânların ilerisine geçerek hizmeti genişletmişlerdir. Yani kahvaltıdan tutunda öğlen arası yiyebileceğiniz fast food tarzı menüler ile yemek olayını cafeye taşımışlardır. Ayrıca internetin sınırsız oluşu cafeyi gençler arasında mükemmel kabul edilme nedenlerinden sayabiliriz.

Cafe, sokakları süsleyen, görmeye alıştığımız mekânlar olarak karşımıza çıksa da bazen alışveriş merkezlerinde de küçük dükkânlar olarak yerini almaktadır. Yoğun alışverişten sonra oturup birşeyler içerek kendinize geldiğiniz, kahve kokuları ile canlanarak enerji toplamaya vesile olan mekânlardır.

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Sıtkı Usta Kadayıf, Künefe, Baklava ve Kahvaltı Salonu

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara


Ankara Balgat Cafe

Ankara, hem öğrencilerin hem memurların hem de politikacıların yoğun olduğu şehirlerimizdendir. Balgat diye adlandırılan semtte de genellikle politikacılar yoğundur. Balgat Cafe mekânları ile soğuk gibi algılanan bu semt canlanmakta ve sokaklar renklenmektedir. Sadece Balgat Cafe'yi öğrenci mekânı olarak düşünürsek yanlış olur çünkü politikacılar da bu mekânlarısık tercih etmekte ve atmosfer herkese hitap etmektedir.Balgat Cafe atmosferi oldukça iç açıcı ve dinamiktir. Bu ortam hem çalışan personelin güler yüzlü olmasında hem de dekorasyonun profesyonelce dizaynından kaynaklanmaktadır.

Ankara da gün hızlı akmakta ve bu hıza ayak uydurmak için enerjiye bolca ihtiyaç duymaktadır insanlar. Güne başlarken Balgat Cafe de sıcak kahve-çayınızı yudumlayarak güne canlı başlangıç yapabilirsiniz. Yine gün içerisinde ihtiyacınız olan enerji ve besleyici içerikli menüsü ile sizi güne hazırlamaktadır. Sürem kısıtlı diye yakınanların siparişlerini verdikten sonra kısa sürede masanızda görmeniz hizmetin hızlı ve çabuk olduğunun göstergesidir.

Nostaljik Balgat Cafe

Balgat cafe mekanları arasında bazıları nostaljik tasarımları ile yaşlılarında tercih edebileceği şekilde ayarlanmıştır. Böylece genç ve çocuklar cafe kültürüne ek olarak yaşlı, emekli nüfusta cafeyi tercih edilebilir kılınmıştır. Farklı bakış açıları ile Balgat Cafe marka haline gelmiştir. Herkese hitap ediyor demiştik ya yapılan yenilikler bu sözümüzü doğrular niteliktedir.

Cafe de içeceklerin listesi neredeyse sınırsızdır. Yerli içecekler ile otantik dokunuşların yanı sıra batı tarzı içecek çeşitleri de menüde yerini almaktadır. Tük kahvesi, siyah çay, Osmanlı kahvesi, yeşil çay, latte, mocha, macchiato, espresso olmazsa olmazlardandır. Tüm bu saydıklarımız Balgat Cafe mekânlarında taze, sıcak ve kaliteli olarak bulabilirsiniz.

Balgat Cafe mekânları uygun fiyatlar ile Ankara'daki mevcut mekânlar içerisinde çok tercih edilmektedir. Çünkü doğru fiyat politika uygulamalarıyla herkesin mekandan memnun ayrılmasında oldukça önemli noktalardandır.