DİKMEN KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

DİKMEN KEBAPÇI

Kebap, çok eski zamanlardan günümüze gelen direk ateş üzerinde pişirilen et yemekleri olarak tabir edebileceğimiz yemeklerdendir. Fakat günümüzde kebap biraz daha geniş bir tabir olarak kullanılmakta ve sadece et türleri için değil sebze türlerini de kapsayan geniş bir yelpazeye sahiptir. Yani odun ateşi ve köz üzerinde pişirilen et türleri olduğu gibi közleme sebzelerde kebap olarak sofralarımızda ki yerini almışlardır. Her ne kadar kebap bizim kültürümüze sonradan girmiş bir yemek olsa da ana vatanı Türkiye gibi olmuş ve neredeyse ülkemize gelen turistlerin muhakkak yedikleri yemeklerin başsında yer almaktadır. Yani kebap, Türk mutfağı için vazgeçilmez bir lezzet haline gelmiştir.
Türk Mutfağında Kebap Çeşitleri

Türk mutfağı için kebap çeşitleri vazgeçilmez bir lezzet olarak hala günümüzde varlığını sürdürmektedir. Kısaca sizlere en meşhur kebaplarımızdan birkaçını sıralayacak olursak;

 • Alinazik kebabı
 • Adana kebap
 • Biber kebabı
 • Ciğer kebabı
 • Çökertme kebabı
 • Dizme patlıcan kebabı
 • Enginarlı yuva kebabı
 • Fıstıklı kebap
 • Gelin kebabı
 • Havan kebabı
 • İncik kebabı
 • Kazan kebabı
 • Lavaş ekmekli yayla kebabı
 • Urfa kebap

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Dafne Hotel

Balgat

Dafne Hotel, Ankara'nın yükselen değeri olmaya devam eden semtlerinden Balgat'ta yer almaktadır.

Sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak olan Dafne Hotel single, double, triple ve suit odalar olmak üzere 72 oda 155 yatak kapasitelidir. Tüm odalarımız için aile konseptini benimseyen Dafne Hotel, klima, özel kasa, mini bar, saç kurutma makinesi, telefon ve 24 saat sıcak su hizmetleriyle sizleri evinizdeymiş gibi rahat hissettirmeyi amaçlamaktadır.

Toplantı, eğitim ve seminer gibi organizasyonlarınıza hitap edecek İbah Salonu ( 60 kişi ) Puis Salonu ( 80 kişi ) ve çok amaçlı 350 kişilik salonlarımız ve ekipmanları ile hizmetinizdedir.

Düğün, nişan, kına gibi özel günlerinizde sizlere hizmet verecek olan 350 kişilik balo salonumuz ve 150 kişilik çok amaçlı restaurantımız ve 80 kişilik kır bahçemiz kaliteli personeli ve profesyonel mutfağımız ile anılarınızı süsleyecektir.
devamını oku...
Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-AnkaraKebap Sağlıklı Mıdır?

Kebabın sağlıklı olup olmadığı neredeyse çok eski zamanlardan beri tartışma konusudur. Hal böyle olunca da yetkili yetkisiz, uzman olan veya uzman olmayan herkes bu konuya bir şekilde müdahil oldu veya oluyor. Aslına bakılırsa kebabın sağlıklı mı sağlıksız mı olduğu konusu bilerek ve istenerek gündemden hiç düşürülmüyor. Peki bu konudaki gerçek nedir? Yani kebap sağlıklı mıdır?

Bu sorunun cevabı için öncelikle kebabın içeriğine bakmak gerekmektedir. Kebap için soğan, sarımsak ve baharatlar olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bu ürünlerinde mikrop öldürücü ve doğal antioksidan kaynağı oldukları gibi doğal antibiyotik özelliğine sahip maddelerdir. Diğer bir yandan et ve et ürünleri işlem görmediği için enerji verir ve insan için son derece sağlıklıdır. Hele bir de odun ateşinde veya közde yavaş yavaş pişen kebap için sağlık ve hijyen sorunu tamamen ortadan kalkmış olmaktadır.

Dikmen'de Kebap Hangi Kebapçıda Yenir?

Yukarıda sağlıklı ve hijyenik kebap için bazı püf noktalara değindik. Bu konulara dikkat eden mekanlarda kebap yemek hem çok daha lezzetli olacağı gibi hem de içinize sinerek ve afiyetle kebap yemenin keyfine varabilirsiniz. Peki, ama kebapçılar her yerde aynı mıdır? Bu sorunun cevabı hiç kuşkusuz hayır her kebapçı hijyen ve temizlik kurallarına dikkat etmiyor. Bu sebeple de sağlık açısından her kebapçıyı tercih edemezsiniz. Ama Dikmen Kebapçı mekanları ile ilgili iyi bir öneri arıyorsanız interne t sitemize bir göz atarak Ankara Dikmen'de ki kaliteli ve gözde kebapçıları öğrenebilir ve inceleyebilirsiniz. Böylelikle işinizi şansa bırakmamış olduğunuz gibi lezzetli bir kebap yemenin de keyfine varmış olursunuz.

Herkese afiyet olsun.