KAHVE NEREDE İÇİLİR?

blog yazısı ekle !

KAHVE NEREDE İÇİLİR?

Kahve; kökbayasıgiller familyasına ait caffea cinsinde yer alan bir ağaçtır. Bu ağacın meyvensin çekirdekleri bildiğimiz kahve çekirdeği olup kavrulur ve ardından dövülerek öğütülür. Bu aşamanın ardından ise ister su ile ister süt ile pişirilerek yapılan bir içecek türüdür.

Kahve birçok kültürde olan fakat farklı farklı lezzetlerde içecek olarak kullanılmaktadır. İnsan vücuduna ise çok önemli yararları bulunmaktadır. Bunlardan birisi içerdiği kafein uyarıcı dolayısıyla zihin canlandırıcı bir etkisi vardır. Bu sebeple ağrı kesicilerin etkisini de artırdığı için iş aralarında ya da sabah güne başlarken tercih edilebilecek en iyi içeceklerden biridir.Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Ankara Islak Hamburger

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mah. 266 A / 14 Tepe Prime Çankaya - Ankara


Kahvenin Tarihi

Aslen kahve Etiyopya'ya ait bir bitkidir. Etiyopya'nın yüksek yaylalarında yetişen bu ağacın meyvesi ezilerek un haline getirilir ve ekmek yapıldığı gibi meyvenin çekirdeği ise bir içecek olarak tüketilirdi. Birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı için sihirli meyve olarak adlandırılmıştır. Daha sonraları ise 1400'lü yıllarda Arap yarımadasında hızla yayılmış ve zamanla daha farklı yöntemler keşfedilerek önce ateşte kavrulmuş ve dövülerek toz haline getirilerek pişirilmiştir.

1500'lü yıllarda Yavuz Sultan Selim döneminde Yemen valisi Özdemir Paşa'nın yemende içtiği bu içecek çok hoşuna gitmesi üzerine İstanbul'a getirilmiştir. Kısa sürede Osmanlı Sarayının en itibarlı içeceği olan kahve, padişahın özel içecekleri arasında yerini almıştır. Hatta kahveci başı olarak bir rütbe bile bulunmaktaydı.

Osmanlıya geçen kahve 1600'lü yıllarda Avrupa'ya, 1700'lü yıllarda da tüm dünyaya yayılarak tüm dünyada bilinen ve çok sevilen bir içecek haline gelmiştir. Her bölgeye ve ülkelere göre değişiklik göstererek günümüze kadar onlarca farklı kahve çeşidi ortaya çıkmıştır.

En Meşhur Kahve Çeşitleri

Dünya üzerinde birçok kahve çeşidi bulunmaktadır. Nitekim bu kahvelerden en meşhuru Türk kahvesidir. Bu isim Türkiye'de yetişmesinden dolayı değil hazırlanışı itibariyle verilmiş bir isimdir. Çünkü telvesiyle birlikte sunulan tek kahve çeşidi Türk kahvesidir. Bunun haricinde ise diğer kahve çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Espresso
 • Americano
 • Doppio
 • Lungo
 • Caffecrema
 • Affogato
 • Ristretto
 • Cafe bombon
 • Cappuccino
 • Macchiato
 • Latte
Ve daha birçok çeşit kahve lezzeti bulunmaktadır.

Kahve Nerede İçilir?

Kahve çeşitleri günümüzde onlarca hatta yüzlerce çeşide ulaşmıştır. Bunların üzerine alkollü kahve çeşitleri, alkolsüz kahve çeşitleri, yaz mevsimlerine özel soğuk kahve çeşitleri ve sıcak kahve çeşitleri olmak üzerine çok daha fazla kahve lezzeti ortaya çıkmıştır. Bu lezzetleri deneyebileceğiniz Ankara'da kahve mekânları kahve severlere hizmet vermektedir. Kahve içebileceğiniz dünyaca ünlü markaların mekânları olduğu gibi ülkemizde marka haline gelmiş yine birçok kahve mekânları bulunmaktadır. İstediğiniz lezzette kahveleri kolaylıkla bulabileceğiniz yerlerdir. Fakat yine de kahve içmek için iyi bir mekân önerisi arıyorsanız internet sitemizden bakabilir ve size en uygun yeri tercih edebilirsiniz.