KAHVE NEREDE İÇİLİR?

blog yazısı ekle !

KAHVE NEREDE İÇİLİR?

Kahve; kökbayasıgiller familyasına ait caffea cinsinde yer alan bir ağaçtır. Bu ağacın meyvensin çekirdekleri bildiğimiz kahve çekirdeği olup kavrulur ve ardından dövülerek öğütülür. Bu aşamanın ardından ise ister su ile ister süt ile pişirilerek yapılan bir içecek türüdür.

Kahve birçok kültürde olan fakat farklı farklı lezzetlerde içecek olarak kullanılmaktadır. İnsan vücuduna ise çok önemli yararları bulunmaktadır. Bunlardan birisi içerdiği kafein uyarıcı dolayısıyla zihin canlandırıcı bir etkisi vardır. Bu sebeple ağrı kesicilerin etkisini de artırdığı için iş aralarında ya da sabah güne başlarken tercih edilebilecek en iyi içeceklerden biridir.Taraça Resto Pub

Çankaya

devamını oku... Adres: Aziziye Mahallesi Cinnah Caddesi Willy Brand Sokak 1/A Çankaya - Ankara

Pars Garden Pool

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Eymir Mahallesi 832. Sokak No:23/6 Gölbaşı – Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Taraça Oyun Salonu

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu Taraça Oyun Salonumuz; Bilardo Satranç, Kâğıt Oyunları, Okey, Tavla ile yarım yüzyılı aşan bir süredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

150 kişilik oturma kapasitesi ile açık terasımız ve 180 kişilik kapalı alanı ile Türkiye'nin bildiğimiz kadarı ile en büyük Oyun Salonu.

Uluslararası ciddi dereceleri olan Bilardo ve Satranç ustalarımız geçmişten bugüne hala aramızda. Özellikle her Cumartesi olan Satranç Turnuvamız belki de bizi bu dönem en özel kılan özelliğimiz diye düşünüyoruz. Öyle ki 10 yaş kategorisinde Avrupa Şampiyonu ustamız ile; Avrupa ve Dünya dereceleri olan yetişkin ustalarımız ve az bilen çok bile fark etmez tüm oyuncularımız arasında bir arada keyifli geçen bu turnuvamız Cumartesi günlerimizi özel kılıyor.

Taraça Oyun Salonu Müşteri profili çoğunlukla 40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin ve işletmenizin değerinin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça Oyun Salonumuzda yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güleryüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara


Kahvenin Tarihi

Aslen kahve Etiyopya'ya ait bir bitkidir. Etiyopya'nın yüksek yaylalarında yetişen bu ağacın meyvesi ezilerek un haline getirilir ve ekmek yapıldığı gibi meyvenin çekirdeği ise bir içecek olarak tüketilirdi. Birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı için sihirli meyve olarak adlandırılmıştır. Daha sonraları ise 1400'lü yıllarda Arap yarımadasında hızla yayılmış ve zamanla daha farklı yöntemler keşfedilerek önce ateşte kavrulmuş ve dövülerek toz haline getirilerek pişirilmiştir.

1500'lü yıllarda Yavuz Sultan Selim döneminde Yemen valisi Özdemir Paşa'nın yemende içtiği bu içecek çok hoşuna gitmesi üzerine İstanbul'a getirilmiştir. Kısa sürede Osmanlı Sarayının en itibarlı içeceği olan kahve, padişahın özel içecekleri arasında yerini almıştır. Hatta kahveci başı olarak bir rütbe bile bulunmaktaydı.

Osmanlıya geçen kahve 1600'lü yıllarda Avrupa'ya, 1700'lü yıllarda da tüm dünyaya yayılarak tüm dünyada bilinen ve çok sevilen bir içecek haline gelmiştir. Her bölgeye ve ülkelere göre değişiklik göstererek günümüze kadar onlarca farklı kahve çeşidi ortaya çıkmıştır.

En Meşhur Kahve Çeşitleri

Dünya üzerinde birçok kahve çeşidi bulunmaktadır. Nitekim bu kahvelerden en meşhuru Türk kahvesidir. Bu isim Türkiye'de yetişmesinden dolayı değil hazırlanışı itibariyle verilmiş bir isimdir. Çünkü telvesiyle birlikte sunulan tek kahve çeşidi Türk kahvesidir. Bunun haricinde ise diğer kahve çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Espresso
 • Americano
 • Doppio
 • Lungo
 • Caffecrema
 • Affogato
 • Ristretto
 • Cafe bombon
 • Cappuccino
 • Macchiato
 • Latte
Ve daha birçok çeşit kahve lezzeti bulunmaktadır.

Kahve Nerede İçilir?

Kahve çeşitleri günümüzde onlarca hatta yüzlerce çeşide ulaşmıştır. Bunların üzerine alkollü kahve çeşitleri, alkolsüz kahve çeşitleri, yaz mevsimlerine özel soğuk kahve çeşitleri ve sıcak kahve çeşitleri olmak üzerine çok daha fazla kahve lezzeti ortaya çıkmıştır. Bu lezzetleri deneyebileceğiniz Ankara'da kahve mekânları kahve severlere hizmet vermektedir. Kahve içebileceğiniz dünyaca ünlü markaların mekânları olduğu gibi ülkemizde marka haline gelmiş yine birçok kahve mekânları bulunmaktadır. İstediğiniz lezzette kahveleri kolaylıkla bulabileceğiniz yerlerdir. Fakat yine de kahve içmek için iyi bir mekân önerisi arıyorsanız internet sitemizden bakabilir ve size en uygun yeri tercih edebilirsiniz.