ETLİK MANGAL RESTORANI

blog yazısı ekle !

ETLİK MANGAL RESTORANI

Mangal, iç kısmında ateş yakarak yemekleri pişirmek için geliştirilmiş bir pişirme yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Mangal olarak anılan yemek isimleri aslında mangal yapma eyleminden dolayı isimlendirilmiştir. Yiyecekleri pişirmek için ateş farklı malzemeler kullanılarak yakılabilir. Odun ateşi, kömür ateşi gibi.
Mangal Kelimesinin Dünya Mutfaklarındaki Karşılığı


Mangal eskiden beri çeşitlerinin Türk mutfağında yaygın yapılması aslında farklı kültürlerden girmiştir. Mangal Arapça bir kelimedir ve bu kültürün ürünüdür. Batı mutfağında Fransızca da mangalın karşılığı barbekü olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda barbekü ifadesi hem dillerde hem de restoranların isimlerine yansımaktadır.

Etlik mangal restoran mekanları kültürün orijinaline uygun olarak hem isim hem de lezzet açısından geleneği sürdürmektedir.

Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara


Etlik Mangal Restoranı Menüsünün Püf Noktası

Her yemeği lezzetli kılan gizli bir püf noktası vardır. Ankara'da mevcut restoranlar faaliyetlerini yeni açan mekanların yanı sıra usta çırak ilişkisinden püf noktalar da nesillere aktarılmıştır. Etlik mangal restoranlarında lezzetli yapan mangalın ateşindedir. mangal ateşi yemek pişirirken hazırlanma aşaması önemlidir. Öyleyse bu püf noktalarından bahsedelim.

Mangal ateşi yakıldıktan sonra ateşin sakinleşmesi ve ısısının düşmesi beklenir. Böylece ağır ateşte yemek uzun vadeli demlenerek her tarafı pişerek tadına doyum olmayan bir lezzet ortaya çıkar.

Mangal ateşinde köfte pişirmeyi tercih ederseniz yüzeylerdeki kalma süresinin iyi ayarlanması etin lezzetini artırır.

Etlerin soslayıp dinlendirilmiş olması gerekir.

Çevirme işlemi esnasında etlerin demir, çelik malzemeler ile temasından kaçınılmalıdır. Etin suyunun akması demek tadının kaybolmasına neden olacaktır.

Mangal çeşitlerinin yanında sunulacak ara sıcaklarda önemlidir. Hem midenizi doyurması hem de görüntü açısından görsellik mangal adabını oluşturur.

Mangalda Pişirilen Yiyeceklerin Sağlığa Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Mangal her yemeğin sağlıklı ve vitaminini kaybetmeden pişirilmesi için işlem süresince ustalık gerektirir. Mesela mangalda pişirmenin fazla ateşte bekletilmeden alınması gerekir. Pişme süresinin iyi ayarlanmalıdır.

Ya da mangal için yaz aylarından sıcak bir gündeyseniz o zaman gıda zehirlenmelerin önlenmesi için etin taze olarak tercih edilmesi gerekir.

Ya da toplum arasında yaygın bir inanış olan mangalda pişirilen yemeklerin kanser yaptığı yönündeki algı aslında yanlıştır. Şöyle ki, mangalda yanmış yiyecekler kansere davetiye çıkardığı unutulmamalıdır. Bu da pişirme da yapılan yanlışlardan kaynaklanmaktadır.

Eğer mangal pişirme teknikleri hakkında yeterli bilginiz yoksa sağlığınızı tehlikeye atmamanız için etlik mangal restoran şeflerinin usta ellerine emanet edebilirsiniz. Böylece yiyeceklerin mangalda usulünce pişmiş lezzetlerin tadına varmanız keyfinizi artıracaktır.

Mangalın Sağlığa Riskini Azaltma Yöntemleri Nelerdir?

Mangalda pişirme süresini azaltın. Ama çiğ kalmasını önlemek için de mangal öncesinde bir süre fırında pişirmelisiniz.

Mangalın duman oluşumunu neden olan yiyeceklerin suyunun damlamasını önlemelisiniz.

Mangalda uzun süreli bekleyen, kalan yiyecekler hiçbir şekilde tüketilmemelidir. Halkımız arasında en çok yapılan hatadır bu durum .