ETLİK KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

ETLİK KEBAPÇI

Üç Temel Kebap Çeşidi

1.Kuyu kebabı: kuyu içinde pişirilen kebap çeşidi adını buradan almaktadır. Toprağı kazıp içinde ateş hazırlandıktan sonra sıra eti hazırlamaktadır. Et parçalanmış haldedir hayvanın derisine sarılı halde ateşe konulur. Sıcağın sabitlenmesi için kuyunun ağzı kapatılır.

2.Tandır kebabı: bu kebapta kullanılan et önemlidir. Tandır kebabı orta Anadolu'da yaygın yapıldığından en iyi etin kuzu ve koyun etinden elde edildiğini söylemektedir. Kuyu kebabı gibi pişirilme tarzı vardır ama tandır betondan yapılmış olması ile farklılaşır.

3.Çevirme kebabı: yukarıda sade pişirilen et pişirme tarzı bu yöntemde farklılaşır. Koyunun içi çeşitli sebzeler ile doldurulup kapatıldıktan sonra bir sopaya geçirilen et ateşte çevrilerek pişirilir. Et parçalanmaz özelliği bütün olmasıdır.Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara


Kültürümüzün Parçası Olan Kebap Hakkındaki Efsaneler

Türk mutfağı eti pişirme adeta sanata dönüşmüştür. Bu konuda oldukça farklı efsaneler dolaşmaktadır. Fatih sultan Mehmet döneminden sonra kebap saray mutfağında yaygınlaşmıştır. Saray mutfağında kebabın çeşitleri olduğu dolaşan efsanelerdendir. Mesela süd kebabı. Et ve pilav bir arada pişirilip ancak et şişlere takılmıştır. Alttadır pilav. Et piştikçe eriyip akan yağ pilavı da eş zamanlı pişirmektedir.

Dolaşan efsaneler arasında kebap için demir şişler yerine sebze saplarının kullanılmasıdır. Örneğin patlıcan sapı bu konuda oldukça verimli olmuştur. Bir başka örnekte defne yaprağının saplarının kullanılmasıdır. Et pişerken sebzelerde beraberinde pişirilmektedir.

Ülkemizde kebabın her çeşidine rastlamak mümkündür. Etlik kebapçı mekanları etten anlayan ustalar ete lezzet katma konusunda oldukça başarılıdır. Etlik kebapçı menüleri ızgara kebap başta olmak üzere oldukça lezzetli ürünler sunmaktadır. Kebap tencere yemeği gibi pişirilmesinden ziyade ızgarada pişirilmesi ön planda tutulmaktadır. Ancak et tencere yemeklerinde kullanılabilir. Ankara da etlik kebapçı mekanları öncülük etmektedir. Kebabın yanına sunulan ekstra çeşitler de midelerde şölen oluşturmaktadır.

Kebabın Lezzetinin İyi veya Kötü Olduğunu Anlamanın Yöntemleri

Lezzetli kebap için et seçimi önceliklidir.

Bayatve etin dondurularak kullanılması. Et kadar kullanılan kuyruk yağıda yardımcı roldedir.

Etin büyük baş veya küçük baştan hazırlanması gerekir.

Kümes hayvanlarından hindi etinin bol baharat ve salçaya yatırılmasında kebap diye hile yapılması

Yine kümes hayvanlarından tavuğun, baharat ve kuyruk yağı ile aldatmaca yapılması

Akciğer, soya, böbrek veya sakatat kullanılarak kebap yapımı

Bu yukarıda saydıklarımız kebabın lezzetinin kötü olmasında kullanılan malzemeler oldukça önemlidir. Bu saydıklarımızdan 1 ve 3. Madde dışındakiler kebapta kullanılması gereken malzemelerdir. En sağlıklı ve lezzetli kebap yemek için sizi etlik kebapçı mekanlarına yönlendirmemiz doğru bir adrestir. Yeğiniz etin, kullanılan malzemenin yemekte kullanılması uygun mu ya da yenmeye uygun mu sorularına fırsat vermemek için Ankara'da tek güvenilir mekanlar etlik kebapçı.

Sağlığınızı sizin kadar önemsemektedir ustalar ve kebap tariflerini bu çerçevede hazırlamaktadır.