KREMALI KESTANE ÇORBASI

blog yazısı ekle !

KREMALI KESTANE ÇORBASI

Eğer et yemekleri sunacağınız sofranızı biraz daha zenginleştirmek ve tam anlamıyla bir ziyafete dönüştürmek istiyorsanız, o zaman size aktaracağımız bu Türk mutfağının özel tariflerinden biri olan kremalı kestane çorbasına bayılacaksınız.

Bilindiği üzere, kestane Türk kültürünün oldukça önemli bir parçası ve kıymetli bir yiyeceğidir. Kestane, çorbalar olmak üzere, et yemeklerinin içinde, güveçlerde, tatlılarda kullanılmakta. Hatta sokak satıcılarında bile hazır pişirilmiş hali le de bulunabilmektedir.
Türk usulü kremalı kestane çorbası da oldukça lezzetli bir tada sahip olan özel bir çorbadır. Sadece bir kaç malzemenin bir araya getirilmesiyle hazırlanır ve kendine has tadını çorbaya da katmış olur.

Aynı zamanda kremalı kestane çorbası kış aylarında hazırlayacağınız diğer bütün beyaz ve kırmızı et yemekleriyle de uyumlu bir kombinasyon oluşturacaktır. Hatta özellikle kestaneli hindi dolması ile birlikte servis edilmesi tarafımızdan da şiddetle tavsiye edilir.

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara


Kremalı kestane çorbasını servis ederken de, biraz gösterişli bir kâse ile birlikte, üzerine küçük parçalar halinde kavrulmuş kestaneler ile süsleyebilirsiniz.

Çorbanızı hazırlamaya öncelikle kestanelerin bir yüzlerini çizerek başlayınız. Bunun için ufak ve keskin bir bıçak kullanabilir hatta varsa falçatayı da tercih edebilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun derin bir çizik açmamaya özen gösterin, bu şekilde kestaneye zarar vermemiş olursunuz. Ardından kestaneleri uygun ebatlarda ki bir tencerenin içerisine koyup, üzerine yeterli miktarda su ekleyerek, kaynamaya bırakın. 30 dakika boyunca kaynamaları yeterli olacaktır.

Kestaneler kaynayıp, kabuklarının kolayca çıkabilecek kıvama geldiğini fark ettikten sonra suyunu süzüp, soğumasını bekleyiniz. El değebilecek kıvama geldikten sonra çok dikkatli bir şekilde, kestaneleri parçalamadan kabuklarından ayırınız. Bu şekilde soyulmuş kestaneleri ayrı bir kaba alıp, bir köşede bekletiniz.

Soğanları soyup, çok ince şekilde doğrayınız. Başka bir tencerede bir miktar yağı eritip, soğanları hafifçe kavurunuz. Soğanların yanmamasına veya çok koyu renk almamasına özen gösteriniz. Daha sonra üzerine bir miktar un ekleyerek karıştırmaya devam edin. Son olarak yeteri kadar suyu ve haşladığınız kestaneleri ekleyip, damak tadınıza göre tuz ve karabiber katarak kaynamaya bırakınız.

20 dakika sonra bütün bu kaynamış ve koyu kıvama gelmiş karışımı el mikseri ile iyice karıştırın ve tanesiz bir hale getirin. Kıvamının artması ve daha lezzetli olması için de ocağın altını kısıp çorbanın kaynamasına izin vermeyecek şekilde kremayı ekleyip bir süre karıştırın ve ocaktan alın. Sıcak olarak servis edin.