BİLKENT CAFE

blog yazısı ekle !

BİLKENT CAFE

Cafe'ye İnsanların Bakış Açısı

Farklı mekanlarda yemek yemek, dostlar ile, arkadaşlar ile bir şeyler içmek ve eğlenceli zaman geçirmeyi sevenler, boş zaman yakaladıklarında hemen soluğunu cafede almaktadır. İşten sonra, öğle arasında, hafta sonu tatilleri cafenin yoğun olduğu zaman aralıklarıdır.

Ev, okul, iş arasında zamanın büyük çoğunluğu bu ortamlarda geçmektedir. Ortam farklılığı oluşturmak isteyenler cafeyi tercih etmekteler. Eskilerin de söylediği bir söz vardır tebdil-i mekanda ferahlık vardır diye. Sürekli yaşam alanlarından yorulanlar yer değiştirerek ferahlar, rahatlar. Moral artar ve enerji olumluya döner. Çünkü her gün aynı mekanlarda bulunmak hayatı sıradanlaştırır ve monotonlaştırır. Tercih edilen mekanların ilk sırasında cafe yer almaktadır. Böylece cafe hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Birçoğumuzun sürekli ve düzenli gittiği cafe yok değildir. Sık sık aynı cafeyi tercih etmekteki sebep başka mekânda aynı tadı, lezzeti bulamamaktır.

İnsanların Cafe Tercihinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

  • Yemek kalitesi
  • Fiyat politikası
  • Servisteki düzen ve hız
  • Çalışanların ilgisi
  • Güler yüz
  • Ortamın müzik çeşitliliği ve tarzı
  • Müzik volümünün yüksek veya alçak olması vb. faktörleri çoğaltabiliriz.
Ama hangi nedeni sayarsak sayalım bütün maddelerin temelinde rahatlık ve konfor faktörü vardır. Sandalyelerin rahatlığından tutun da ortamın sıkışık olması gibi nedenler tercihleri etkilemektedir.

Ekolojik Bahçe

İncek

İncek'te bayan bir işletmecinin sahibi oldu Ekolojik Bahçe'de Tamamen ekolojik gıdalar ile; kahvaltı ve Yöresel yemek çeşitleri beğeninize sunulmakta.

Yemyeşil bir bahçede, aileniz ve çocuklarınız ile birlikte hafta sonları kahvaltı yapabileceğiniz mekanda, çocuklarınız da çok eğlenecekler.devamını oku...
Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

Yarens Saklı Bahçe

İncek

Ankara Gölbaşı İncek mahallesinde 3 yıllık geçmişi olan, yeşillikler içinde bir mekan Yarens Saklıbahçe, Filiz Egin ve Hicran Gürsoy isimli iki kuzenin sahibi olduğu aile işletmesi Balıkesir'den getirdikleri kuzu etlerini ve Afyon'dan gelen dana etlerini hem kendir pişir kendin ye olarak sunuyor hem de arzu eden misafirlerine kendileri hazırlıyorlar. Mevsiminde hazırladıkları salatalar 4 farklı çeşitte sunulurken, zengin meze seçenekleri ise ızgaranın lezzet tamamlayıcısı oluyor. 250 kişilik açık alanda çardak ve kamelyalarla hizmet verirken kışın ise 60 kişilik kapalı alanında şömine sefasını misafirleriyle paylaşıyorlar.devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Marco Pascha Çayyolu

Çayyolu

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Tilma Boutique House

Çayyolu

Tilma Boutique House Cafe ev tadında lezzetlerin hakim olduğu börek,poğaça,kurabiye çeşitleri,turta,pasta,salatalar,mantı,köfte gibi çeşitlerin bulunduğu lezzetlerinde iddalı ,özel kutlamaların yapıldığı,aynı zamanda sabah kahvaltılarına da çeşitleri ile ev sahipliği yapan sıcacık bir mekan.

Tilma Cafe misafirlerinin çocukları içinde uygun bir mekan.Doğum günü partileri düzenleyebilir özel gün kutlamalarınızı yapabilirsiniz.Bunun için ayrı bir alanımız var.Ayrıca çocukların keyifle vakit geçirebilcekleri oyun alanları da mevcut .Top havuzu,trombolin,oyun alanı ve yaz döneminde bahçemizde hoşca vakit geçirebilirler.

Tilma Cafe nin 4 katlı alanında atölye çalışmalarıda yapılıyor.Her Salı Ahşap Atölyesi sabah 10:00/16:00 saatleri arasında yapılıyor.Bez bebek ve Amigurimi gibi faaliyetlerde mevcut.Etkinlik günleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizleri ağırlamak güleryüzlü ekibiz için bir keyifdir...devamını oku...
Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

Suya Buz Meyhane

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Yolu Hilmi Barlas Yaşam Merkezi 9 G/2 Çayyolu-Ankara

Denizatı Pastane Restoran İncek

İncek

Denizatı İncek, 45 yıllık Denizatı Pastanelerinin İncek' uzantısı olup, Ankara' da bir ilke imza atmış ve restoran, cafe-bistro ve pastaneyi aynı mekanda birleştirerek sizlere hizmet vermek üzere 15 nisanda açılmıştır.

Restoranımızda keyfe keder akşamlarınızı taptaze mezeler, et ve balık yemekleriyle şenlendirebilir, Cafe- bistro katında dünya mutfağının spesiyallerini yada sizin için özel ithal edilmiş kahvelerimizi deneyebilir, aynı kattaki geniş ve huzurlu Gizli Bahçemizde aileniz ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Giriş katındaki pastanemiz ise bunca yılın tecrübesi ve kaliteli ürün yelpazesiyle siz değerli misafirlerimizin hizmetindedir.
devamını oku...
Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara


Cafenin Menü Çeşitliliği

1.Doğal ve organik besinler; genellikle kahvaltı seçenekleri ile ev yapımı börekler, ekmekler, köy reçeli, köy yumurtası vb. seçeneklerin bolca görülebileceği menüdür. Çayın demleme usulü yapılarak doğallığın hakkını vermektedir.

2.Fast food; zamanın sınırlı olduğu zamanlarda tercih edilen menü çeşididir. Ayaküstü yenir ve cafeden çıkılır.

Bilkent hakkında Genel Bilgi

Bilim kenti isminin kısaltması olarak Bilkent olarak ifade edilmektedir. Etrafında üniversitelerin varlığı semtteki öğrenci nüfusunu fazlası ile arttırmaktadır. Ayrıca etrafta ibadethanelerin varlığı kültürün çeşitlenmesinde oldukça aktiftir. Alışveriş merkezleri, ticaret alanlarının varlığı ekonominin canlanmasında önemli mekanlardır.

Ankara'nın önemli semtlerinin başında gelen Bilkent semti cafede de oldukça çeşitliliğe sahiptir. Mesela Bilkent'te cafeye sadece sokaklarda değil üniversite içerisindeki alanlarda geniş yer verilmiştir cafeye.

Günümüzde insanların en çok tercih ettiği mekanlar olarak cafeden bahsetmiştik. Ankara'da cafe işletmecileri mekan sayılarını artırarak her insanın ulaşabileceği, yakın mekanlardır. Böylece insanlar trafik sorunu yaşamadan Bilkent cafe mekanlarına kolayca uğrayarak mutlu olmaktalar.

Bilkent Cafe Mekanları Diğer Cafelerden Ayıran Yönleri Nelerdir?

Bilkent cafe mekanlarının menüleri hakkında bilgi verirken doğal malzemelerin kullanıldığından bahsetmiştik. İşte yemeklerin bu şekilde hazırlanması, yöresel lezzetlere yer verilmesi yemeklerin anne eli değmiş gibi hazırlanması siparişlerin sevgi ile hazırlanmasında etkilidir. Bu açıdan Bilkent cafe mekanları bu lezzetleri denemek isteyenlerin buluştuğu mekanlardır.

Bilkent cafe mekanları şehre gitme ihtiyacını ortadan kaldırarak sunduğu hizmetler ile ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Böylece semti canlandırarak şehrin karmaşasından kurtarmaktadır.