BALGAT İFTAR MEKANLARI

blog yazısı ekle !

BALGAT İFTAR MEKANLARI

Ülkemizde her yıl Ramazan ayı muhteşem bir şekilde geçirilmektedir. Daha Ramazan ayı gelmeden her yerde hazırlıklar başlamaktadır. Mekânlar müşterilerine en güzel iftar sofralarını yapmak için hazırlanmaktadır. Belediyeler iftar sonrası şenlik ve eğlenceler için hazırlanmaktadır ve daha bunlar gibi her yerde çok fazla hazırlık yapılmaktadır.
Bu hazırlıkların hepsinin özünde Ramazan ayını en güzel şekilde geçirmek bulunmaktadır. Ramazan ayı bin aydan daha hayırlı bir ay olduğu için herkes bu ayı layık olduğu şekilde geçirmeye çalışmaktadır. Özellikle yazın en sıcak zamanlarına gelen Ramazan ayında yapılan iftarlar çok daha büyük bir öneme sahiptir. Çünkü iftarı en iyi şekilde yapabilmek kişilerin çok daha sağlıklı bir şekilde oruç tutmasına yardımcı olmaktadır. Ankara Balgat İftar mekânları da şimdiden Ramazan ayı için özel hazırlıklara başlamıştır. Mekânlar için en önemlisi, iftar için gelen müşterilerinin hepsini memnun bir şekilde uğurlamaktır.

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Hacı Abdullah Ankara

Söğütözü

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara


Uzun günlerde oruç tutan kişilerin çoğu evlerinde yemek yapmak ile uğraşmak istememektedir. Bunun yerine dışarıda kurulmuş olan harika iftar menüleri olan restoranlar çok daha fazla tercih edilmektedir. İşte Ankara Balgat iftar mekânları da zengin iftar menüleriyle, geniş ve ferah mekânlarıyla sizlerin iftar rezervasyonlarını bekliyor. İftar için rezervasyon yaptırmayı da kesinlikle unutmamak gerekmektedir. Çünkü diğer türlü iftar yapacak bir yer bulmak mümkün olmayabilmektedir. Daha da önemlisi kişiler yer ayırtmazsa istediği yerde iftar yapamayacaktır. Çünkü her mekân oldukça dolu olmaktadır.

Ramazan ayında iftar için en iyi mekânı seçmek, restoranların sundukları menülere ve bu menülerin fiyatlarına bağlı olarak şekillenmektedir. Herkes kendi kesesine ve damak tadına uygun mekânlarda iftar yapmak istemektedir. İşte Ankara Balgat İftar mekânları herkesin damak tadına uygun seçenekleriyle, herkese hitap etmektedir. Böylece Balgat iftar mekânları arasından herkes kendisine uygun seçimi yapabilmektedir. Kişiler hem kendi aileleriyle hem de misafirleriyle birlikte seçmiş oldukları mekânda keyifle iftara yapabilmektedir. Hatta bazı mekânlarda fasıl eşliğinde yapılan iftarlar bile bulunmaktadır. Havanın güzel olmasıyla da dış mekânlarda yapılan iftarlar da oldukça ilgili çekici olmaktadır.