MESİR MACUNU

blog yazısı ekle !

MESİR MACUNU

Eğer ülkemizin çeşitli turistik bölgelerini gezme imkânınız olduysa, bazı yerlerde geleneksel kıyafetleriyle ve ufak tezgâhlarıyla macun satan seyyar satıcıları görebilirsiniz. Parlak renkleri ve özel çeşitleri ile bir nevi şekerleme olarak kabul edilen bu macun, oldukça geleneksel bir lezzetimizdir.

Çok eski zamanlarda ilk olarak şifa vermesi amacıyla çeşitli baharatlar katılarak hazırlanan bu macun. Daha sonraları farklı meyvelerin de özlerinin kullanılmaya başlamasıyla, biraz daha tatlı olma özelliğini kazanmıştır. Aynı şekilde ilk ortaya çıktığı zamanlardan itibaren sokaklarda özel tezgâhlarıyla satılmaktadır.
500 yıldır aynı tarifle üretilen mesir macunu, içerisindeki 41 çeşit baharatı ve özel üretim şekliyle halen gelenekselliğini koruyabilen önemli değerlerimizden de birisidir.

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara


MESİR MACUNUNUN HİKÂYESİ

17. yüzyıl içerisinde Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi, kocasının ölümünden çok kısa bir süre sonra kendisini çok hasta hissetmeye başladı. Zamanın hekimleri tarafından bilinen yöntemler ve tedaviler uygulansa da herhangi bir gelişme alınamadı.

Sultan Süleyman ise daha önceleri adını duyduğu ve hazırladığı bitkisel karışımlarla insanlara şifa verdiği bilinen Muslihiddin efendiden yardım istedi. Böylece kendisi de 41 baharatı karıştırıp bir macun haline getirerek bunu saraya gönderdi.

Belirli bir süre sonra kendisini iyi hissetmeye başlayan ve artık iyileştiği kabul edilen Sultanın annesi, bu şifalı karışımın herkese ulaşabilmesi için aynı kişiden bu karışımı yeniden yapmasını ve herkese dağıtmasını istedi. O günden beri de her sene festivaller düzenlenerek bu gelenek halen yaşatılmaktadır.

Mesir macununda kullanılan baharatlar aslında ülkemizde bolca bulunan baharatların bir karışımıdır. Başlıca olarak da tarçın, kimyon, karanfil, karabiber olmak üzere daha pek çok baharatı içermektedir.

Mesir macunu iştahı açmasının yanı sıra, kan dolaşımını ve enerji seviyesini artırmaya yardımcıdır. Hatta mesir macunun düzenli olarak tüketilmesi vücutta ki bağışıklık sisteminin gelişmesine, çeşitli zehirli maddelerin etkilerinin gidermesinde etkilidir.

Tüm bu şifalı özelliklerin yanı sıra, mesir macunu sevilen bir tatlı çeşidi olarak da tüketilebilmekte, sevdiklerinize hediye edilebilmektedir.