TÜRK MUTFAĞINDA PEYNİR

blog yazısı ekle !

TÜRK MUTFAĞINDA PEYNİR

Türkiye oldukça zengin bir peynir kültürü ve tarihine sahiptir. Dolayısı ile beslenme alışkanlıkları içerisinde de günün her öğününde tüketilebilmektedir. Bunun için sabah kahvaltısında tüketildiği gibi akşam yemeğinde de kaşarlı köfteniz üzerinde tüketiyor olabilirsiniz. Aynı zamanda tek başına bir meze veya iştah açıcı olarak bile kullanılabilir.

Parçalanmış ve rendelenmiş hali ile salatalar üzerinde de tüketilebilir, çorbalara eklenebilir. Bunlar dışında pide ve börek gibi en lezzetli yiyeceklerin içerisinde de kullanılabilir.

Ankara'daki tüm Yöresel Mutfak Restoranları için tıklayınız
Ankara Yöresel Mutfak Restoranları
PEYNİRİN TARİHİ

Peynirin çıkış yeri hakkında yapılan birçok araştırma ortaya çıktığı bölge olarak Mezopotamya'yı işaret etmektedir ve M.Ö. 2000 yıllarında bile peynir üretiminin gerçekleştiğine dair bulgular saplanmıştır, ancak daha eski tarihlerde de olup olmadığı teknik imkânsızlıklar nedeniyle henüz bilinememektedir.

Genel olarak peynirin ilk kez İsviçre ' de çıktığı söyleniyor olsa da, tarihi araştırmalar özellikle şimdiki Türkiye ve Irak bölgeleri arasında kalan Mezopotamya'da da peynir üretiminin olduğunu gösteriyor. Zaman içerisinde ki göç yollarıyla da önce orta doğuya, sonra orta Asya' ya ve oradan da Avrupa üzerine yayıldığı savunuluyor.

TÜRK MUTFAĞINDA Kİ ÇEŞİTLERİ

Beyaz peynir olarak bilinen ve inek sütünden elde edilen bu peynir Türk kültüründe en yaygın olarak tüketilen çeşittir. Özellikle her kahvaltının temel besinidir. Bunun yanı sıra hamur işleri, börekler, salatalar içerisinde de sıkça kullanılır.

Genel olarak beyaz peynir tüm bölgelerde üretilir ve hepsi de oldukça lezzetlidir. Ancak özellikle Trakya bölgesinden elde edilen beyaz peynirler en iyisidir. Beyaz peynir alacağınız zaman ise en kolay yapılan ayrım içerdikleri yağ oranına göre yapılmaktadır ve bütün marketlerde ve pazarlarda kolaylıkla bulunabilir. Ayrıca açıkta satıldığı zamanlarda tuzlu su içinde bekletilerek peynirin taze ve yumuşak kalması sağlanmış olur
.
Türk mutfak kültüründe en sık kullanılan ve üretilen bir başka peynir çeşidi ise, taze kaşar peyniridir. Taze kaşar oldukça sert, düzgün bir dokuya sahiptir ve açık sarı renkte olur, genellikle de inek sütünden yapılır. Oldukça kolay kullanımı olan bu peynir bu hali ile yenilebileceği gibi, istenirse eritilerek, rendelenerek de yemeklere katılabilir.

Bütün bu esas iki çeşidin dışında, yörelere özel olarak da ülkemizde üretilen birçok peynir çeşidi bulunmaktadır ve çok uzun yıllardır geleneksel yöntemlerle üretilmektedirler. Tüm bu peynir çeşitlerinin bulunduğu ve özel menülerle misafirlerinin beğenisine sunulan Ankara restoranlarında da kendi damak tadınıza uyan birçok farklı lezzeti sizler de deneyebilirsiniz.