TÜRK MUTFAĞINDA PEYNİR

blog yazısı ekle !

TÜRK MUTFAĞINDA PEYNİR

Türkiye oldukça zengin bir peynir kültürü ve tarihine sahiptir. Dolayısı ile beslenme alışkanlıkları içerisinde de günün her öğününde tüketilebilmektedir. Bunun için sabah kahvaltısında tüketildiği gibi akşam yemeğinde de kaşarlı köfteniz üzerinde tüketiyor olabilirsiniz. Aynı zamanda tek başına bir meze veya iştah açıcı olarak bile kullanılabilir.

Parçalanmış ve rendelenmiş hali ile salatalar üzerinde de tüketilebilir, çorbalara eklenebilir. Bunlar dışında pide ve börek gibi en lezzetli yiyeceklerin içerisinde de kullanılabilir.


PEYNİRİN TARİHİ

Peynirin çıkış yeri hakkında yapılan birçok araştırma ortaya çıktığı bölge olarak Mezopotamya'yı işaret etmektedir ve M.Ö. 2000 yıllarında bile peynir üretiminin gerçekleştiğine dair bulgular saplanmıştır, ancak daha eski tarihlerde de olup olmadığı teknik imkânsızlıklar nedeniyle henüz bilinememektedir.

Genel olarak peynirin ilk kez İsviçre ' de çıktığı söyleniyor olsa da, tarihi araştırmalar özellikle şimdiki Türkiye ve Irak bölgeleri arasında kalan Mezopotamya'da da peynir üretiminin olduğunu gösteriyor. Zaman içerisinde ki göç yollarıyla da önce orta doğuya, sonra orta Asya' ya ve oradan da Avrupa üzerine yayıldığı savunuluyor.

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

İncek Sofrası

İncek

17 Yıllık tecrübesi ile şehrin gürültüsünden uzak,yeşillikler içindeki huzurlu,lezzetli bir masayı sevdiklerinizle paylaşın. Canlı Akordiyon müziği eşliğinde keyifli bir akşam yemeğinin keyfine varın. Sizler yemeğinizin ve ortamın huzurunu yaşarken, çocuklarınızda oyun parkında güvenle eğlensinler.

CANLI MÜZİK

 • Köy Kahvaltısı
 • Mangal Keyfi
 • Düğün Organizasyonları
 • Nişan Organizasyonları
 • Toplantı Organizasyonları
 • Özel Günler
 • Toplu Yemekler
 • Oyun Parkı
 • Otopark
 • Paket Servis
 • Wireless

Kahvaltı 40 TL
Cuma Cumartesi canlı müzik
Kapalı alanda mangal keyfi
devamını oku...
Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

7 Zeytin Fasıl Restoran

Balgat

Fasıl, canlı müzik,birbirinden lezzetli mezeler,özel kokteyler,ve dev ekranda canlı maç,derbi yayınlarıyla günün yorgunluğunu atabileceğiniz harika bir mekandevamını oku... Adres: Nasuh Akar Mahallesi Ziyabey Caddesi No:39 Balgat-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara


TÜRK MUTFAĞINDA Kİ ÇEŞİTLERİ

Beyaz peynir olarak bilinen ve inek sütünden elde edilen bu peynir Türk kültüründe en yaygın olarak tüketilen çeşittir. Özellikle her kahvaltının temel besinidir. Bunun yanı sıra hamur işleri, börekler, salatalar içerisinde de sıkça kullanılır.

Genel olarak beyaz peynir tüm bölgelerde üretilir ve hepsi de oldukça lezzetlidir. Ancak özellikle Trakya bölgesinden elde edilen beyaz peynirler en iyisidir. Beyaz peynir alacağınız zaman ise en kolay yapılan ayrım içerdikleri yağ oranına göre yapılmaktadır ve bütün marketlerde ve pazarlarda kolaylıkla bulunabilir. Ayrıca açıkta satıldığı zamanlarda tuzlu su içinde bekletilerek peynirin taze ve yumuşak kalması sağlanmış olur
.
Türk mutfak kültüründe en sık kullanılan ve üretilen bir başka peynir çeşidi ise, taze kaşar peyniridir. Taze kaşar oldukça sert, düzgün bir dokuya sahiptir ve açık sarı renkte olur, genellikle de inek sütünden yapılır. Oldukça kolay kullanımı olan bu peynir bu hali ile yenilebileceği gibi, istenirse eritilerek, rendelenerek de yemeklere katılabilir.

Bütün bu esas iki çeşidin dışında, yörelere özel olarak da ülkemizde üretilen birçok peynir çeşidi bulunmaktadır ve çok uzun yıllardır geleneksel yöntemlerle üretilmektedirler. Tüm bu peynir çeşitlerinin bulunduğu ve özel menülerle misafirlerinin beğenisine sunulan Ankara restoranlarında da kendi damak tadınıza uyan birçok farklı lezzeti sizler de deneyebilirsiniz.