YOĞURT SADELİĞİ

blog yazısı ekle !

YOĞURT SADELİĞİ

Eminiz sizler de Anadolu ' da yaşamış ve yüz yaşını geçmiş birçok kişi olduğunu duymuşsunuzdur. Hepsinin ortak özelliğinin aslında ne kadar sağlıklı beslendikleri ve özellikle bu uzun ömürlerini elde etmelerini sağlayanın yoğurt olduğu da mutlaka vurgulanmıştır. İşte Ankara restoranları da bu değerimizi anlattığı bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyor.

Eski zamanlarda göçebe hayatı yaşayan insanların en önemli gıdalarından bir tanesi günümüzde de halen Türk mutfağında yeri olan yoğurttu. Bu yiyecek o kadar temel bir besin maddesidir ki hemen her öğünde rahatlıkla tüketilmektedir. Hatta günümüzde yapılan araştırmalar da, dört kişilik bir Türk ailesinin haftada 5 kg yoğurt tüketimini gerçekleştirdiğini göstermektedir.
Bu haliyle de aslında niçin her öğünde tüketildiğini anlamak hiç de zor olmaz. Çünkü yoğurt özellikle sıcak servis edilen güveçler ve diğer ana yemekler yanında, atıştırmalar ve mezelerde kullanılmakta ve hatta tatlılarla bile kullanılıp, çoğunlukla da sulandırılarak içilebilmektedir.

Yoğurt özellikle bebeklere ve çocuklara bal, meyve veya şeker ile karıştırılarak yedirilir. Aynı zamanda yayla çorbası gibi bazı çorbalarda kıvamı artırmak için kullanılır. Süzme yoğurt olarak adlandırılan çeşidi ise özellikle mezelerde ve bazı yemeklerde lezzet artırıcı bir unsur olarak kullanılır. Zaten en iyi Türk mezeleri de sarımsak ve yoğurt ile hazırlanan ve içerisine çeşitli sebzelerle yeşillikler karıştırılarak servis edilenlerdir.

Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Yoğurttan elde edilen bir başka güzel içecek ayrandır. Özellikle sıcak yaz aylarında soğuk su, buz ve yeteri kadar tuz ile hazırlanan bu içecek hem ferahlatıcıdır hem de tüm yemeklerin yanında rahatlıkla içilebilir. Zaten bu özelliği sayesinde de bütün restoranlarda karbondioksitli içeceklerinin hemen yanındaki yerini almıştır. Geleneksel olarak tahta fıçılarda hazırlanan yayık ayranı da en çok tercih edilenidir fakat günümüzde buna ulaşamayanlar için kapalı olarak da satılabilmektedir.

Yoğurdun geleneksel yöntemlerle hazırlanışı kırmızı toprak kaplarda olmaktadır. Halen günümüzde de bu tür yöntemlerle üretilenler en çok tercih edilen ve aranılan ürünlerdir. Özellikle klasik yöntemlerle hazırlanmış bir yoğurdun üzerinde ki kaymak çoğu kişi için en lezzetli kısmıdır.

Ancak tüm bu paylaşılan bilgiler yine de yoğurdun tüketim şeklini belirlemeye yetmeyecektir. Çünkü yapılabilecek ve hazırlanabilecek yemek çeşitlerinin bir sınırı olmadığını söylemek çok da yanlış olmaz.

Özellikle artık yağlı ve ağır hazır sosların yaygınlaştığı günümüzde, bunlar yerine yoğurt kullanarak kendi tariflerinizi çok daha hafif ve besleyici yollarla hazırlayabilirsiniz. Böylece sebzelerinizi ve haşlanmış etlerinizi içerisine bulayarak tüketebileceğiniz dip sos tariflerinizi oluşturabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken iyice çırptığınız bir miktar yoğurt ile kendi damak zevkinize göre seçtiğiniz bazı baharatları karıştırmak yeterli olacaktır.

Eğer siz de bu geleneksel lezzeti yukarıda sayılan çeşitleri ile tatmak isterseniz, Ankara 'da bulunan restoranlar size bu imkânı sağlayacaktır.