MANTI

blog yazısı ekle !

MANTI

Kıymanın, baharatlarla ve soğanla karışımının, taze açılmış ve ufak karelere bölünmüş yufkanın içerisine koyulup kapanması ile hazırlanan Türk mutfağının en lezzetli hamur işi yemeklerinden biri olan mantı, günümüzde Ankara 'da sadece bu yemeği hazırlayan restoranlarıyla da meşhurdur.

Aslında orta Asya 'dan itibaren Türkiye ve balkanlara kadar yayılmış olan mantı, ülkemiz içerisinde de yıllar içerisinde en lezzetli halini almış oldu. Bu sebeple birden fazla çeşidinin hem yurdumuzda hem de yakın ülkelerde ki benzerlerine sıklıkla karşılaşılabilmektedir. Ancak tabii ki taze malzemelerle hazırlanan ve oldukça fazla el emeği isteyen Türk mantısının yeri apayrıdır.
Özellikle el emeği gerektiren kısmı, çok ufak şekilde küçük karelere bölünmüş yufkanın her birinin içine belirli bir miktar kıyma koyulması ve düzgün bir şekilde kapanması aşamasındadır. Ardından bu hali ile direk haşlanabilir veya fırınlanabilir. Dolayısıyla mantının kendine has lezzetini veren, kimin hazırladığına ve hangi yörede hazırlandığına doğrudan bağlıdır.

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A


MANTININ TARİHTEKİ YERİ

Mantı genellikle taze olarak hazırlanır ve hemen tüketilir. Ancak istenilirse kurutularak biraz daha ömrü uzatılabilir. Hatta yüzyıllar önce göçebe olarak yaşayan Türklerin de göç ederek yaşadığı zamanlarda, yanlarında taşıdıkları kurutulmuş mantıları, yemek istediklerinde kaynayan suya atarak pişirip yedikleri de bilinmektedir. Böylelikle sadece pratik bir yemek yemiş olmayıp aynı zamanda besleyici bir öğün tüketmiş oluyorlardı.

Günümüzde de mantı her yaştan kişinin ve özellikle gençlerin ve çocukların severek yedikleri bir yemek olmayı sürdürmektedir. Özellikle mantıyı daha çok sevdiren ve lezzet katan en önemli kısmı üzerine dökülen sarımsaklı yoğurt ve kızgın yağlı kırmızı biber ve onun da üstüne serpilen kurutulmuş nanedir.

EN MEŞHURU KAYSERİ MANTISI

İç Anadolu bölgemizde ki Kayseri özellikle mantısıyla da meşhurdur. Bunun da sebebi o bölgede bulunan aşçıların hazırladıkları mantıların çok küçük olmasıdır. Hatta kaşığınıza ne kadar çok mantı sığdırabilirseniz, aşçının da o kadar ustalığını göstermiş olur.

Tüm bu bilgilerin yanında mantının kültürel bir değeri de vardır. Örneğin yeni gelin olmuş kişiler kayınvalidelerine marifetlerini göstermek için hazırladıkları mantıyı sunarlar ve onların takdirini kazanmaya çalışırlar.

Kültürümüz de ve mutfağımızda bu kadar önemli yeri olan mantının en lezzetli halini sizler de tatmak isterseniz, Ankara 'da bulunan mantı restoranlarına ulaşabilirsiniz.