KUZU ÇEVİRME NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

KUZU ÇEVİRME NEREDE YENİR?

Kuzu çevirme, diğer adıyla sırık kebabı olarak ta bilinen bu kebap çok uzun zamandır yapılan ve dünya üzerinde birçok mutfak kültüründe değişik şekillerde yapılsa da birçok millet tarafından bilinen bir lezzettir. Eski film sahnelerinden görmeye alışkın olduğumuz kuzu çevirme Orta Anadolu ve Karadeniz bölgelerine has bir lezzettir. Ülkemizde de en sevilen et yemekleri lezzetlerinden biri olan kuzu çevirme son derece zor ve yapılması zahmetli bir kebaptır. Bu sebeple herkesin yapamayacağı kuzu çevirme kebabı için Ankara'da özel restoranlar ve lokantalar müşterilerine hizmet vermektedir. Bu mekanların sayısı da oldukça azdır.Mardin Konağı

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

İncek Sofrası

İncek

17 Yıllık tecrübesi ile şehrin gürültüsünden uzak,yeşillikler içindeki huzurlu,lezzetli bir masayı sevdiklerinizle paylaşın. Canlı Akordiyon müziği eşliğinde keyifli bir akşam yemeğinin keyfine varın. Sizler yemeğinizin ve ortamın huzurunu yaşarken, çocuklarınızda oyun parkında güvenle eğlensinler.

CANLI MÜZİK

 • Köy Kahvaltısı
 • Mangal Keyfi
 • Düğün Organizasyonları
 • Nişan Organizasyonları
 • Toplantı Organizasyonları
 • Özel Günler
 • Toplu Yemekler
 • Oyun Parkı
 • Otopark
 • Paket Servis
 • Wireless

Kahvaltı 40 TL
Cuma Cumartesi canlı müzik
Kapalı alanda mangal keyfi
devamını oku...
Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Afitap Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Rakıcı Ümitköy

Ümitköy

devamını oku... Adres: Galerya AVM Ümitköy - Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara


Kuzu Çevirme Kebabı Nasıl Yapılmalıdır?

Her ne kadar kuzu çevirme kebabı desek te kullanılan et kuzu, koyun ya da keçi gibi küçükbaş hayvanlardan biri olarak tercih edilir. Ama ticari olarak et fazlalığı için koyun tercih edildiği gibi lezzet için kuzu, koyun ya da keçi de tercih edilebilmektedir. Lezzetli bir kuzu çevirme için bazı püf noktalar vardır. Ama öncelikle belirtmemiz gereken konu ülkemizde yapılan kuzu çevirme yörelere göre pek farklılık göstermemektedir. Yani yaklaşık olarak her kuzu çevirme aynı lezzete sahiptir. Ama yine de kuzu çevirme kebabı nasıl yapılmalıdır sorusuna cevap verecek olursak;

 • Öncelikle küçükbaş hayvan kesilir ve dersi büyük bir titizlikle yüzülür.
 • Ardından iç organlar çıkarılır ve hayvanın karın kısmı çöp şişler ile dikilir.
 • Orta kısmından geçirilen kazık, ateş üzerinde yaklaşık olarak 2 ila 3 saat süresince pişirilir.
 • Pişirme işlemi sırasında alt kısmına eriyen yağların toplanacağı bir hazne bırakılır. Sürekli et üzerine bu yağ dökülerek etin sürekli yumuşak kalması sağlanır.
 • Ayrıca et üzerine tereyağı ve özel soslardan karışımından hazırlanmış yeni soslar sürülerek et daha lezzetli bir hal almaktadır.

Kuzu Çevirme Nerede Yenir?

Zahmetli bir yapıma sahip olan kuzu çevirme her mekânda ve usta tarafından yapılamamaktadır. Bu sebeple Ankara'da da kuzu çevirme yapabilen mekanların sayısı oldukça azdır. Günümüzde birçok yemek yiyebileceğiniz mekânın bulunduğu Ankara'da her yerde yemek yemenin hem sağlık açısından hem de damak tadı açısından son derece riskli olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple bir mekân tercih edilirken hele de et yemekleri yapan bir mekân tercih edilirken seçicilik konusunda daha dikkatli olarak seçim yapılmalıdır.

Ankara'da kuzu çevirme kebabı yapan bazı mekanlar vardır. Bu mekanların hangi semtlerde ve hangi mahallelerde olduklarını bulabilmek için internet sitemize bakarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ailenizle, arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle gidip kuzu çevirme yiyebileceğiniz mekanlardan hangileri sizin damak tadınıza hitap ediyorsa bu mekanı tercih etmeniz önemlidir. Böylece meşhur kuzu çevirme kebabını içiniz rahat bir şekilde ve afiyetle yiyebilirsiniz.