KUZU ÇEVİRME NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

KUZU ÇEVİRME NEREDE YENİR?

Kuzu çevirme, diğer adıyla sırık kebabı olarak ta bilinen bu kebap çok uzun zamandır yapılan ve dünya üzerinde birçok mutfak kültüründe değişik şekillerde yapılsa da birçok millet tarafından bilinen bir lezzettir. Eski film sahnelerinden görmeye alışkın olduğumuz kuzu çevirme Orta Anadolu ve Karadeniz bölgelerine has bir lezzettir. Ülkemizde de en sevilen et yemekleri lezzetlerinden biri olan kuzu çevirme son derece zor ve yapılması zahmetli bir kebaptır. Bu sebeple herkesin yapamayacağı kuzu çevirme kebabı için Ankara'da özel restoranlar ve lokantalar müşterilerine hizmet vermektedir. Bu mekanların sayısı da oldukça azdır.Beautiful Garden Eymir

Gölbaşı

Beautiful Garden Eymir

Çankaya Eymir'de 2 dönüm üzerinde
Bahçeli 6 adet Kapalı Kamelya Isıtıcılı Kendin Pişir Kendin Ye Konseptli Çocuk Oyunu Alanı Sobalı Kış Bahçemiz

Cuma Cumartesi Canlı Müzik
Haftanın Her Günü Serpme Kahvaltı ile Hizmet veriyoruz.
devamını oku...
Adres: Yaylabağı Mahallesi Yaylabağı Küme Evleri No:364 Gölbaşı - Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

1971 senesinde babamız merhum Sadık Özen'in kurduğu belki de o yıllarda Türkiye'de 24 saat açık ilk Restaurant.

İnegöl köfte ile başladığımız bu yolculukta 51 sene sonra Deniz Ürünlerinden, Izgara çeşitlerine, Yaprak Ciğer'den Tandır'a, günlük taze hazırlanan 20'ye yakın mezeden Paçanga, İşkembe Güveç gibi ara sıcaklara uzanan geniş menümüz ile yarım yüzyılı aşan bir suredir aynı lokasyonda Ankara Ķızılay'da hizmetinizdeyiz.

Özellikle yaz akşamları 100 kişilik oturma kapasitesi ile Taraça Meyhane açık terasımız Kızılay'da 1. katta gökyüzüne bakabileceğiniz, yıldızlar altında oturabileceğiniz belki de tek yer. Birçok çiftin bu romantizm büyüsü ile evlilik teklifini Taraça Meyhanede yaşadığına şahit olduğumuzu söylemek isteriz. Daha sonra çocukları ve hatta torunları ile 3 kuşak geldiğine de mutlulukla şahit olduk.

Müşteri profili çoğunlukla 30-40-50 senedir devamlı gelen sadık ve kemik bir yapıdadır. Bu da müşteri memnuniyetini sürdürebilir kılmaya gayretimizin bir kanıtıdır diye düşünüyoruz.

Süper Lig Maç yayını keyfini de Taraça'da yaşayabilirsiniz.

Makul fiyat, kaliteli ürün, rahat ortam, güler yüzlü ve tecrübeli hizmet bulabileceğiniz işletmenizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
devamını oku...
Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A Kızılay Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA


Kuzu Çevirme Kebabı Nasıl Yapılmalıdır?

Her ne kadar kuzu çevirme kebabı desek te kullanılan et kuzu, koyun ya da keçi gibi küçükbaş hayvanlardan biri olarak tercih edilir. Ama ticari olarak et fazlalığı için koyun tercih edildiği gibi lezzet için kuzu, koyun ya da keçi de tercih edilebilmektedir. Lezzetli bir kuzu çevirme için bazı püf noktalar vardır. Ama öncelikle belirtmemiz gereken konu ülkemizde yapılan kuzu çevirme yörelere göre pek farklılık göstermemektedir. Yani yaklaşık olarak her kuzu çevirme aynı lezzete sahiptir. Ama yine de kuzu çevirme kebabı nasıl yapılmalıdır sorusuna cevap verecek olursak;

  • Öncelikle küçükbaş hayvan kesilir ve dersi büyük bir titizlikle yüzülür.
  • Ardından iç organlar çıkarılır ve hayvanın karın kısmı çöp şişler ile dikilir.
  • Orta kısmından geçirilen kazık, ateş üzerinde yaklaşık olarak 2 ila 3 saat süresince pişirilir.
  • Pişirme işlemi sırasında alt kısmına eriyen yağların toplanacağı bir hazne bırakılır. Sürekli et üzerine bu yağ dökülerek etin sürekli yumuşak kalması sağlanır.
  • Ayrıca et üzerine tereyağı ve özel soslardan karışımından hazırlanmış yeni soslar sürülerek et daha lezzetli bir hal almaktadır.

Kuzu Çevirme Nerede Yenir?

Zahmetli bir yapıma sahip olan kuzu çevirme her mekânda ve usta tarafından yapılamamaktadır. Bu sebeple Ankara'da da kuzu çevirme yapabilen mekanların sayısı oldukça azdır. Günümüzde birçok yemek yiyebileceğiniz mekânın bulunduğu Ankara'da her yerde yemek yemenin hem sağlık açısından hem de damak tadı açısından son derece riskli olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple bir mekân tercih edilirken hele de et yemekleri yapan bir mekân tercih edilirken seçicilik konusunda daha dikkatli olarak seçim yapılmalıdır.

Ankara'da kuzu çevirme kebabı yapan bazı mekanlar vardır. Bu mekanların hangi semtlerde ve hangi mahallelerde olduklarını bulabilmek için internet sitemize bakarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ailenizle, arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle gidip kuzu çevirme yiyebileceğiniz mekanlardan hangileri sizin damak tadınıza hitap ediyorsa bu mekanı tercih etmeniz önemlidir. Böylece meşhur kuzu çevirme kebabını içiniz rahat bir şekilde ve afiyetle yiyebilirsiniz.