GAZETE BAKLAVASI – YÖRESEL MUTFAKLAR

blog yazısı ekle !

GAZETE BAKLAVASI – YÖRESEL MUTFAKLAR

Geçen her gün insanların hayatları farklılaşıyor. Ülkeden ülkeye, şehirden şehre hatta bölgeden bölgeye müthiş farklılıklar gösterilmesi; bunun gerçekten ciddiye alınacak bir durum olduğunu gösteriyor. Bu derece önemli olayı daha derinlemesine incelemek gerçekten zorunlu ve gerekli bir durumdur.

Hal böyleyken, insanların arasındaki farkların ortaya çıkardığı çeşitli değişkenler ve farklı ürünler söz konusudur. Elbette bu durum sektörel bazda değişiklik göstermektedir. Bu değişikliklerin her birini takip etmek elbette hiç kolay olmayan bir iştir.
Bu konuda örneği kendi ülkemizdeki bir durumdan verebiliriz. Ülkemizde bulunan yemek açısından farklılıkları ortaya koyduğumuzda durumun gerçekten çok kapsamlı olduğunu görmekteyiz. Yemek-içmek söz konusu olduğunda durum gerçekten bir anda farklılaşan özellikler göstermektedir.

Öncelikle bu besin farklılıklarının neden olduğunu anlamak ve açıklamak gerekiyor.

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Tilma Boutique House

Çayyolu

Tilma Boutique House Cafe ev tadında lezzetlerin hakim olduğu börek,poğaça,kurabiye çeşitleri,turta,pasta,salatalar,mantı,köfte gibi çeşitlerin bulunduğu lezzetlerinde iddalı ,özel kutlamaların yapıldığı,aynı zamanda sabah kahvaltılarına da çeşitleri ile ev sahipliği yapan sıcacık bir mekan.

Tilma Cafe misafirlerinin çocukları içinde uygun bir mekan.Doğum günü partileri düzenleyebilir özel gün kutlamalarınızı yapabilirsiniz.Bunun için ayrı bir alanımız var.Ayrıca çocukların keyifle vakit geçirebilcekleri oyun alanları da mevcut .Top havuzu,trombolin,oyun alanı ve yaz döneminde bahçemizde hoşca vakit geçirebilirler.

Tilma Cafe nin 4 katlı alanında atölye çalışmalarıda yapılıyor.Her Salı Ahşap Atölyesi sabah 10:00/16:00 saatleri arasında yapılıyor.Bez bebek ve Amigurimi gibi faaliyetlerde mevcut.Etkinlik günleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizleri ağırlamak güleryüzlü ekibiz için bir keyifdir...devamını oku...
Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Meşrep Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Cad. 3316. sokak Terra Site 2 / 12 Çayyolu - Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara


Yemeği oldukça seven ve bu besin maddelerinin üretimi hakkında müthiş şekilde çaba sarf eden bir ülke olduğumuzu bilmeyen kalmadı. Bu imajı yaratan da direk biziz dersek yanlış bir cümle söylememiş oluruz.

Yemek üretimi ve paylaşımı konusundaki çalışmalarımız sonuçlarını kültürel yaşantımıza olan etkisiyle ve imkânlarımıza kattığı imkânlarla vermektedir. Bu durum her noktada yaşantıyla doğru orantılı olarak fark edilmektedir ve bu şekilde varlığını sürdürmektedir.

Yani Karadeniz'de yapılan bir yemek ile Güneydoğu'da yapılan yemeğin aynı besin maddelerinden yapılmasını ya da aynı tür yemek standardına girmesini beklemek doğru olmayacaktır. Karadeniz'deki Hamsi Tava ile Güneydoğu'da Ali Nazik yemeklerinin amacı aynı olsa da, hitap ettikleri kitle ve buna göre rağbet görme durumları ciddi farklılıklar göstermektedir.

Olaya bu açıdan bakmak ciddi anlamda anlam rahatlaması yaratacaktır. O yüzden buna dikkat etmek gerektiğini asla unutmayın.

Bu tür yöresel ve yerel yemeklerin nerede olursa olsun bir müşteri kitlesi olacağı bilinen bir durumdur. Bu yüzden ülkemizin her yerinde farklı mekânlar ve lokantalar açılmaktadır.

Bahsettiğimiz bu yöresel lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bölgelerin başında başkent Ankara gelmektedir. Ankara'da istediğiniz birçok lezzeti kolaylıkla görebilmektesiniz.

O lezzetlerden bir tanesi olan Gazete Baklavası'na bir bakalım. Un, yumurta, kabartma tozu, yoğurt, soda, sirke, ceviz, şeker gibi malzemelerden oluşan bu lezzet; normal bir baklava yapımını içeriyor. İsmi ise hamurun gazete gibi incecik açılmasından geliyor.