Ankara Pakistan Mutfağı

Pakistan Mutfağı Ankara Restoranları

Dünya Mutfağından Pakistan

Pakistan mutfağı zengin dünya mutfakları arasına girmiş bir mutfak kültürüdür. Zengin baharat kullanımı ile meşhurdur. Yemek yemeyi çok seven Pakistan halkı yemeklerin lezzetini arttırmak için değişik baharatlar, acılar ve yoğun yağ kullanımı ile Pakistan mutfağı kendine has bu özelliği kazanmıştır. Bu mutfakta Hindistan, Afgan, Orta Asya ve Türk yemeklerinden etkileşimler olduğu söylenilebilir. Dünya mutfakları içinde önemli bir yere sahip olan bu mutfağı denemek için Ankara ili içerisinde birçok cafe ve rest...
devamı...

Mekan Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
Pakistan Mutfağı Ankara Restoranları

Dünya Mutfağından Pakistan

Pakistan mutfağı zengin dünya mutfakları arasına girmiş bir mutfak kültürüdür. Zengin baharat kullanımı ile meşhurdur. Yemek yemeyi çok seven Pakistan halkı yemeklerin lezzetini arttırmak için değişik baharatlar, acılar ve yoğun yağ kullanımı ile Pakistan mutfağı kendine has bu özelliği kazanmıştır. Bu mutfakta Hindistan, Afgan, Orta Asya ve Türk yemeklerinden etkileşimler olduğu söylenilebilir. Dünya mutfakları içinde önemli bir yere sahip olan bu mutfağı denemek için Ankara ili içerisinde birçok cafe ve restoran tarzı mekân bulabilirsiniz.

Meyvenin bile sade olarak yenilmediği bu mutfakta bir gerçektir. Tropikal meyvelerin dahi üzerine chat masala denilen tuz ve baharat karışımı bir sos dökülerek tüketilir. Yemeklerde et, sebze ve bakliyat neredeyse eşit şekilde tüketilir. Pakistan mutfağında ön planda olan ekmek ve pirinçtir. Ekmek somunlar halinde bildiğimiz ekmek değildir. Mayalanmış hamurdan yapılan kızgın saçta pişirilen ya da puri denilen kızgın yağda kızartılarak pişirilmiş olan ekmekler tüketilir.

Pirinç ise tek başına haşlanarak ya da et ve sebzelerle haşlanarak tüketilir. Yine pirinç unundan yapılan bir çeşit gözleme de oldukça revaçtadır. Yağ olarak Hindistan cevizi kullanılırken baharat olarak da başta acı biber olmak üzere, karabiber, kimyon, sarımsak tozu, kara tuz, kişniş, kakule, sarean, zencefil, tarçın, karanfil, kurutulmuş narçiçeği, haşhaş tohumu ve Hindistan cevizi gibi birçok baharat kullanılmaktadır. Diğer önemli bir yemek çeşidi de Balti lerdir. Pişirildiği tavadan adını alır ve daha az acılıdır. Ankara'da bulunan acı ve baharat severlerin Pakistan mutfağını mutlaka denemesi gerekir.

Pakistan da yoğurt da çok tüketilir. Yine yoğurda çeşitli baharat ve otlar katarak yaptıkları Raita dedikleri sos birçok yemeğin içinde bulunur. Tatlılarda süt ve süt ürünleri kullanılarak yapılır. Kir dedikleri sütlü bir tatlı çeşidini üzerine gümüş yaprak levhaları koyarak yerler. Pakistan'ın zenginleri ise bu tatlıyı altın yaprak levhalar koyarak yerler. Altın ve gümüş yemenin de sağlığa iyi geldiğini düşünmekteler.

Ankara çevresinde birçok cafe ve restoran Pakistan mutfağından sunulan örneklerle siz de bu kültürü daha yakından tanıma şansına sahip olabilirsiniz.