KADAYIF NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

KADAYIF NEREDE YENİR?

Kadayıf; un ve sudan yapılmış hamurun sıcak ve döner bir saç üzerine tel olarak serilmesiyle yine tel olarak elde edilen ve kadayıf tatlılarının ana malzemesi ve hamurudur. Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu ve birçok Balkan ülkelerinde de sevilerek yapılan tatlılardan biridir. Kelime manası olarak Arapçada kadife kelimesinin çoğul halidir. Genelde kadayıf ceviz ve fıtığın dövülmüş haliyle yapılır. İki katman arasına serilen ceviz yada fıstıktan sonra tekrar fırında kızartılarak üzerine şerbet dökülerek hazırlanır.Patile

Birlik Mahallesi


devamını oku...
Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

Denizatı Pastane Restoran İncek

İncek

Denizatı İncek, 45 yıllık Denizatı Pastanelerinin İncek' uzantısı olup, Ankara' da bir ilke imza atmış ve restoran, cafe-bistro ve pastaneyi aynı mekanda birleştirerek sizlere hizmet vermek üzere 15 nisanda açılmıştır.

Restoranımızda keyfe keder akşamlarınızı taptaze mezeler, et ve balık yemekleriyle şenlendirebilir, Cafe- bistro katında dünya mutfağının spesiyallerini yada sizin için özel ithal edilmiş kahvelerimizi deneyebilir, aynı kattaki geniş ve huzurlu Gizli Bahçemizde aileniz ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Giriş katındaki pastanemiz ise bunca yılın tecrübesi ve kaliteli ürün yelpazesiyle siz değerli misafirlerimizin hizmetindedir.
devamını oku...
Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Sıtkı Usta Kadayıf, Künefe, Baklava ve Kahvaltı Salonu

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

Tilma Boutique House

Çayyolu

Tilma Boutique House Cafe ev tadında lezzetlerin hakim olduğu börek,poğaça,kurabiye çeşitleri,turta,pasta,salatalar,mantı,köfte gibi çeşitlerin bulunduğu lezzetlerinde iddalı ,özel kutlamaların yapıldığı,aynı zamanda sabah kahvaltılarına da çeşitleri ile ev sahipliği yapan sıcacık bir mekan.

Tilma Cafe misafirlerinin çocukları içinde uygun bir mekan.Doğum günü partileri düzenleyebilir özel gün kutlamalarınızı yapabilirsiniz.Bunun için ayrı bir alanımız var.Ayrıca çocukların keyifle vakit geçirebilcekleri oyun alanları da mevcut .Top havuzu,trombolin,oyun alanı ve yaz döneminde bahçemizde hoşca vakit geçirebilirler.

Tilma Cafe nin 4 katlı alanında atölye çalışmalarıda yapılıyor.Her Salı Ahşap Atölyesi sabah 10:00/16:00 saatleri arasında yapılıyor.Bez bebek ve Amigurimi gibi faaliyetlerde mevcut.Etkinlik günleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizleri ağırlamak güleryüzlü ekibiz için bir keyifdir...devamını oku...
Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara


Birçok kadayıf tatlı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilen diğer bir çeşidi ise künefe ve kadayıf dolmasıdır. Yassı kadayıf ve ekmek kadayıfı gibi daha birçok kadayıf çeşidi bulunmaktadır. Bu lezzetler kendilerine has lezzetler barındırmakta ve farklı servis şekilleriyle birlikte çok daha farklı lezzetlere kavuşmaktadır.

Kadayıf Tatlı Çeşitleri Nelerdir?

Kadayıf hakkında genel olarak bilgileri yukarıda açıklamıştık. Bu bilgiler doğrultusunda farklı kadayıf çeşitleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan ilki künefedir. Künefe, iki kat kadayıf hamuru arasına tuzsuz özel künefe peyniri ile hazırlanan bir tatlıdır. Şerbet ya da süt ile ıslatılan tatlı hiç kimsenin hayır diyemeyeceği lezzetlerden biridir. Güneydoğu bölgemize has bir lezzet olan künefe Arap ülkelerinde de bilinmektedir.

Yassı kadayıf ise başka bir kadayıf lezzetlerinden biridir. Fakat tel kadayıf kullanılmadan yine aynı hamurun yassı olarak pişirilmesi ve içerisine ceviz ve fıstık ezmesi konularak fırında pişirilmesiyle yapılır. Üzerine şerbet dökülür ve kaymak ya da dondurma ile servis edilir.

Bir başka kadayıf lezzeti ise ekmek kadayıfıdır. Bu tatlı tamamen isim itibariyle kadayıf tatlısıdır. Yapılışı ise yarı kızarmış ekmek parçalarının ceviz ve fıstık ezmeleriyle fırında kızartılıp sonra da üzerine şerbet ilave edilmesiyle yapılır. Servis edilirken üzerine kaymak ya da dondurma konulur.

Son olarak ise kadayıf dolmasıdır. Bu kadayıf tatlısı ise tel kadayıfların içerisine ceviz ya da fıstıkların doldurulup bu hamurun da baklava hamuruna sarılıp kızartılmasıyla yapılır. Sonrasında üzerine şerbet dökülür ve servis edilir. Erzurum'a has bu lezzet birçok kişinin vazgeçemediği kadayıf lezzetlerinden biridir.

Kadayıf Nerede Yenir?

Her ne kadar bu kadayıf lezzetlerinin farklı bir yöresi olsa da bunların hepsinin ortak bir birleşme noktası vardır. Bu nokta da Ankara'dır. Ankara kadayıf tatlıları konusunda da son derece başarılı mekânlara ve tatlıcılara ev sahipliği yapmaktadır. Peki, ama kadayıf nerede yenir? Ankara son derece büyük bir şehir olduğu için canınızın her istediğini her yerde yemeniz mümkün olamayabiliyor. Bu sebeple bu soru aklımızdan nerdeyse hiç çıkmamaktadır. Eğer iyi bir kadayıf yemek için mekân önerisi arıyorsanız internet sitemizden bakabilir ve size en uygun mekânı tercih edebilir ve böylece içiniz rahat bir şekilde, afiyetle kadayıf tatlınızı yiyebilirsiniz.