NEFES ALMA MOLASI

blog yazısı ekle !

NEFES ALMA MOLASI

Hangimiz derin bir nefes alma ihtiyacı duymayıp da kısa bir mola istemedik ki? Çalışma süresinin bu kadar uzun olması ve öğle arasının bu kadar kısa olması sizce de biraz haksızlık gibi değil mi? Öyle olsa gerek ki günün o zamanında caddeler hiç olmadığı kadar kalabalık oluyor.

Çalışanlar için öğle arası her ne kadar beklenen zaman dilimi olsa da çalışmayanlar için hemen geçmesi istenen süredir. Mesela devlet kurumlarında bir işiniz varsa evden çıkış saatimizi, orda olma saatimizi ona göre belirlemeliyiz. Aksi takdirde o zaman diliminde beklemeyi göze almalıyız. Ya da dışardaysak ve güneş tam tepemizdeyken acil bir posta göndermemiz gerekirse kapalı o kapının üstüne yazılmış öğle arasındayız notunu görebilirsiniz. Evet, teknoloji sayesinde pek çok işimizi bilgisayarlardan atmlerden yapabilmekte henüz her işimizi teknolojiye bırakacak kadar ileriye gidemedik.Özellikle Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerdeyseniz bu zaman diliminde olduğunuzu çok daha rahat algılayabilirsiniz. Trafiğin yoğunlaşmasından, parkların veya cafelerin yoğunluğundan ya da yolda bir başkasına değmeden yürünmeyecek hale geldiğinden. Bu zaman dilimi bittiğindeyse tıpkı fırtına sonrası denizin çekilmesi gibi yoğunluk birden düşer. En azından mesai bitimine kadar.

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Twins Food Drink Coffee

Bahçelievler

Dünya mutfağının mükemmel sunumlarının birarada bulunduğu Bahçelievlerin gözde mekanı Twins zengin Dünya mutfağından, Alkollü içecek menüsüne, Uzakdoğu mutfağından, Nargile keyfine kadar 120 kişilik şık ve geniş bahçesinde muhteşem sunumları ile hizmet veriyor.

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam buluşmalarınızda Twins size güleryüzlü hizmeti ile ev sahipliği yapıyor.devamını oku...
Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Denizatı Pastane Restoran İncek

İncek

Denizatı İncek, 45 yıllık Denizatı Pastanelerinin İncek' uzantısı olup, Ankara' da bir ilke imza atmış ve restoran, cafe-bistro ve pastaneyi aynı mekanda birleştirerek sizlere hizmet vermek üzere 15 nisanda açılmıştır.

Restoranımızda keyfe keder akşamlarınızı taptaze mezeler, et ve balık yemekleriyle şenlendirebilir, Cafe- bistro katında dünya mutfağının spesiyallerini yada sizin için özel ithal edilmiş kahvelerimizi deneyebilir, aynı kattaki geniş ve huzurlu Gizli Bahçemizde aileniz ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Giriş katındaki pastanemiz ise bunca yılın tecrübesi ve kaliteli ürün yelpazesiyle siz değerli misafirlerimizin hizmetindedir.
devamını oku...
Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Ankara Islak Hamburger

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mah. 266 A / 14 Tepe Prime Çankaya - Ankara


Öğle arası ilk defa öğle dinlenmesi kanunu olarak 1954'de kabul edilmiş olup görüldüğü üzere çok eskilere dayanmaktadır. Her ne kadar devlet kurumlarında yasal bir zorunluluk olsa da özel kurumlarda yaygınlaştığı söylenemez. Buna gerekçe olarak ise işe konsantre olup öğle arasındaki iş bırakmayla birlikte konsantrenin dağılması gibi geçersiz bir sömürü zihniyetidir. Çünkü herkesin biraz nefes almaya ihtiyacı vardır.

Genellikle yemek yemekle değerlendirilmekle birlikte arkadaş toplantısı ya da kısa süreli bir alışveriş serüveni olarak da değerlendirilebilmektedir. Hepsini birlikte yapabilmekte bir alternatif tabii ki. Mesela Ankara'daysanız ve Kızılay'a yani Ankara'nın merkezine yakın bir yerdeyseniz önce yemeğinizi yiyip sonra Güvenpark'ta havanızı değiştirip, caddeden alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü bütün alternatifler birbirine fazlasıyla yakın. Ankara'da yaşayanlar bunu gayet iyi bilirler. Başka şehirlerde muhakkak orda yaşayanlara göre farklıdır fakat Ankara'da yaşayan biri olarak bu güzelliğinden bahsetmeden geçemeyeceğim.

Bazı tatlar damağımızda kalır ya hani. Sabah uykusu, sağanak yağmur gibi. İşte öğle arası da damakta kalan tatlardan. Kimin aklına geldi bilmiyorum ama günün yoğunluğundan çok bunalıp küçük bir molaya ihtiyaç duyduğu çok açık.