EMEK KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

EMEK KEBAPÇI

Ülkemizin her yöresinde ve bölgesinde lezzetin envaı çeşidini bulabileceğiniz kebap, maalesef çoğu yerde tam anlamı ile başarılı lezzetler yakalanamıyor. Bu durumda iyi bir kebap tarifi için gerekli bilgilerin, yöntemlerin, malzeme teminin araştırılıp, incelenmesi gerekmektedir.

Kebapçı Mekanların İşlevleri Nelerdir?

Kebabın envaı çeşidi var demiştik ya işte onlardan birkaç tanesi orman kebabı, kuzu talaş kebabı, bahçıvan kebabı, patatesli kebap, tandır kebabı, Adana kebabı gibi. Bu lezzetler farklı kültürlerin ürünü olup aynı mekânda, aynı kebapçıda bulabilirsiniz. Kebapçı mekanları yörelerin kebapları birebir lezzeti yakalayarak en nefislerini sunmaktadır.Marco Pascha Çukurambar - Cafe de Marco

Çukurambar

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Hacı Abdullah Ankara

Söğütözü

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Dafne Hotel

Balgat

Dafne Hotel, Ankara'nın yükselen değeri olmaya devam eden semtlerinden Balgat'ta yer almaktadır.

Sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak olan Dafne Hotel single, double, triple ve suit odalar olmak üzere 72 oda 155 yatak kapasitelidir. Tüm odalarımız için aile konseptini benimseyen Dafne Hotel, klima, özel kasa, mini bar, saç kurutma makinesi, telefon ve 24 saat sıcak su hizmetleriyle sizleri evinizdeymiş gibi rahat hissettirmeyi amaçlamaktadır.

Toplantı, eğitim ve seminer gibi organizasyonlarınıza hitap edecek İbah Salonu ( 60 kişi ) Puis Salonu ( 80 kişi ) ve çok amaçlı 350 kişilik salonlarımız ve ekipmanları ile hizmetinizdedir.

Düğün, nişan, kına gibi özel günlerinizde sizlere hizmet verecek olan 350 kişilik balo salonumuz ve 150 kişilik çok amaçlı restaurantımız ve 80 kişilik kır bahçemiz kaliteli personeli ve profesyonel mutfağımız ile anılarınızı süsleyecektir.
devamını oku...
Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

ASSOS RESTORAN EGE ESİNTİLERİNİ ANKARADA TATTIRA BİLMEK İÇİN ÜRÜN İÇERİKLERİ VE BALIK ÇEŞİTLERİNİN BİR ÇOĞUNU EGE SAHİLLERİNDEN GETİRTMEKTEDİR ANKARADA 2011 YILINDAN BU TARAFA HİZMET VERMEKTEYİZ RESTORANIMIZDA MEVSİME ÖZEL BALIK VE MEZE ÇEŞİTLERİ BULUNMAKTADIR DENİZ MAHSULLERİNİN ÖZEL ARA SICAKLARI VE MEZELERİ ÖZENLE USTALARIMIZ TARAFINDAN HAZIRLANMAKTADIR RESTORANIMIZ DA AYNI ZAMAN DA SALATA ÇEŞİTLERİ VE ÖZEL MASADA YAPILMAKTA OLAN LEVREK MARİN TAVA BALIKLARI VE IZGARA BALIKLAR BULUNMAKTADIR İSTEĞE ÖZEL MÜŞTERİLERİMİZİN TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA BALIK BUĞULAMA DA YAPILMAKTADIR RESTORANIMIZDA ALKOL SERVİSİ YAPILMAKTADIR ÇARŞAMBA CUMA CUMARTESİ CANLI MÜZİK DİĞER GÜNLERDE FASIL EKİBİMİZ MÜŞTERİLERİMİZE MÜZİK ZİYAFETİ VERMEKTEDİR RESTORANIMIZ HAFTANIN 7 GÜNÜ FALİYET GÖSTERMEKTEDİR ÖZEL VALE HİZMETİMİZ VE OTO PARKIMIZ MEVCUTTURdevamını oku... Adres: Aşkabat Cad. (Eski 7. cadde) No: 46/8 Bahçelievler-Ankara


Bu konu hakkında verebileceğimiz örnek emekçi kebapçı mekanlarıdır. Ankara il sınırı içerisinde mükemmel kebap çeşitleri ile çok kısa bir süre içerisinde popülerlik kazandı. Ankara il sınırı dedik çünkü önce emekte başlayan kebapçı ustaları lezzetin beğenilmesinin ardından sadece o bölgeye değil bütün Ankara halkına en lezzetli kebapları sunabilmek için şubeler açarak geniş bir kitleye hizmet vermeyi amaçladı.

Emek kebapçı mekanlarının en önemli özelliği işletme sahibi masaları dolaşarak müşterilerin yemek, hizmet ve mekân hakkındaki düşüncelerini, isteklerini dinlemektedir. Bu bakımdan Ankara kebap çeşitleri ile adeta ev sahibi konumuna yükselmiştir.

Kebapçı Ustaları İşin Sırrını Açıkladı

Yemeğin pişme esnasında ve sonrasında masaya gelen her ürün özel olarak yörenin bir parçasıdır ve doğaldır. Kullanılan et, yeşillik, sebze, içecek, baharat vs. bu ürünler yemek esnasında kullanılan yöresel ve doğal malzemelerdir. Ayrıca yemeğin yanında masanız donatılmak için ara sıcaklardan humus, mezeler, salatalar da bir önceki satırlarımızı destekler nitelikte hazırlanmaktadır. Emek kebapçı menüleri sadece kebap çeşitleri ile sınırlı değildir. Ara sıcaklar ve mezeler ile iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Çeşit bol olduğundan ana yemek için karnınız hemen hemen doymuş hale gelir.

Kebapları Özelleştiren Yöntemler Nelerdir?

Kebapların yukarıda sadece birkaç tanesinin isminden bahsettik. Kebap lezzetine düşkün olanlar bu lezzet farklılığının nereden geldiğini bilmek isteyebilir. Kebapların lezzetlerinin bu kadar farklı ve sınırsız olması kullanılan malzeme ve pişirme yöntemleri ile çeşitlenmektedir. Kebapta kullanılan pişirme yöntemi nedir?

Izgara

Çöp şiş

Fırın

Tandır

Gibi yöntemler hem geçmişten gelmekte hem de modern teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı yenilikler mutfakta da işimize yaramaktadır. Mesela tandır. Tandır yönteminde yerde kuyu şeklinde açılan alanlarda ateş alt kısımda yanarken demire asılan et kebap olma yolunda bu ateşte usul usul pişer. Bu işlem esnasında kuyunun ağzı kapatılarak sıcaklık sabitlenir. Pişirme tekniklerinin en eskisidir diyebiliriz. Etin eşit pişmesi bu yöntemde mümkündür.

Tandırda pişmiş kebabı şehrin merkezinde nerede yiyebiliriz diye düşünenler için açık adres olarak emek kebapçı mekanlarını gösterebiliriz. Bu yöntemi özel alanda uygulayarak hem geleneği sürdürmek hem de etten en verimli şekilde nasıl kebap yapılabilir sorusunun cevabı verilmektedir.