EMEK KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

EMEK KEBAPÇI

Ülkemizin her yöresinde ve bölgesinde lezzetin envaı çeşidini bulabileceğiniz kebap, maalesef çoğu yerde tam anlamı ile başarılı lezzetler yakalanamıyor. Bu durumda iyi bir kebap tarifi için gerekli bilgilerin, yöntemlerin, malzeme teminin araştırılıp, incelenmesi gerekmektedir.

Kebapçı Mekanların İşlevleri Nelerdir?

Kebabın envaı çeşidi var demiştik ya işte onlardan birkaç tanesi orman kebabı, kuzu talaş kebabı, bahçıvan kebabı, patatesli kebap, tandır kebabı, Adana kebabı gibi. Bu lezzetler farklı kültürlerin ürünü olup aynı mekânda, aynı kebapçıda bulabilirsiniz. Kebapçı mekanları yörelerin kebapları birebir lezzeti yakalayarak en nefislerini sunmaktadır.Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Bu konu hakkında verebileceğimiz örnek emekçi kebapçı mekanlarıdır. Ankara il sınırı içerisinde mükemmel kebap çeşitleri ile çok kısa bir süre içerisinde popülerlik kazandı. Ankara il sınırı dedik çünkü önce emekte başlayan kebapçı ustaları lezzetin beğenilmesinin ardından sadece o bölgeye değil bütün Ankara halkına en lezzetli kebapları sunabilmek için şubeler açarak geniş bir kitleye hizmet vermeyi amaçladı.

Emek kebapçı mekanlarının en önemli özelliği işletme sahibi masaları dolaşarak müşterilerin yemek, hizmet ve mekân hakkındaki düşüncelerini, isteklerini dinlemektedir. Bu bakımdan Ankara kebap çeşitleri ile adeta ev sahibi konumuna yükselmiştir.

Kebapçı Ustaları İşin Sırrını Açıkladı

Yemeğin pişme esnasında ve sonrasında masaya gelen her ürün özel olarak yörenin bir parçasıdır ve doğaldır. Kullanılan et, yeşillik, sebze, içecek, baharat vs. bu ürünler yemek esnasında kullanılan yöresel ve doğal malzemelerdir. Ayrıca yemeğin yanında masanız donatılmak için ara sıcaklardan humus, mezeler, salatalar da bir önceki satırlarımızı destekler nitelikte hazırlanmaktadır. Emek kebapçı menüleri sadece kebap çeşitleri ile sınırlı değildir. Ara sıcaklar ve mezeler ile iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Çeşit bol olduğundan ana yemek için karnınız hemen hemen doymuş hale gelir.

Kebapları Özelleştiren Yöntemler Nelerdir?

Kebapların yukarıda sadece birkaç tanesinin isminden bahsettik. Kebap lezzetine düşkün olanlar bu lezzet farklılığının nereden geldiğini bilmek isteyebilir. Kebapların lezzetlerinin bu kadar farklı ve sınırsız olması kullanılan malzeme ve pişirme yöntemleri ile çeşitlenmektedir. Kebapta kullanılan pişirme yöntemi nedir?

Izgara

Çöp şiş

Fırın

Tandır

Gibi yöntemler hem geçmişten gelmekte hem de modern teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı yenilikler mutfakta da işimize yaramaktadır. Mesela tandır. Tandır yönteminde yerde kuyu şeklinde açılan alanlarda ateş alt kısımda yanarken demire asılan et kebap olma yolunda bu ateşte usul usul pişer. Bu işlem esnasında kuyunun ağzı kapatılarak sıcaklık sabitlenir. Pişirme tekniklerinin en eskisidir diyebiliriz. Etin eşit pişmesi bu yöntemde mümkündür.

Tandırda pişmiş kebabı şehrin merkezinde nerede yiyebiliriz diye düşünenler için açık adres olarak emek kebapçı mekanlarını gösterebiliriz. Bu yöntemi özel alanda uygulayarak hem geleneği sürdürmek hem de etten en verimli şekilde nasıl kebap yapılabilir sorusunun cevabı verilmektedir.