TİRAMİSU – PASTANELER&PASTACILAR

blog yazısı ekle !

TİRAMİSU – PASTANELER&PASTACILAR

''Can boğazdan gelir'' atasözünün yansıması olan tüm yaşantılar bizlere örnek olacak cinsten sonuçları beraberinde getirmektedir. Yemek yapmak ve yemek anlamında sıkıntı yaşamayan güzel ülkemiz, asırlardır devam eden yemek kültürü sayesinde gayet başarılı ürünler ve tarifler ortaya çıkarmayı başarmıştır.

Bu yemek kültürümüz bizlere farklı şekilde yansımakta ve bölgeden bölgeye ciddi farklılıklar göstermektedir. Ülkemiz içerisindeki yaşantılar ve bölgesel imkânlarımız lezzetli ürünler ortaya koyma konusunda ortaya çıkan farkların direk sebebi olarak gösterilebilir.

Ankara'daki tüm Cafe - Pastaneler için tıklayınız
Ankara Cafe - Pastaneler


Bu konudaki başarımız kültürel yaşantımızla ve imkânsal becerimizle doğru orantılıdır. Bütün ülke insanlarından alınan tüm sonuçlar bu durumun gerçekten bu şekilde olduğunu göstermektedir.

Bu konuyu gözler önüne sererek, yüzlerce farklı tarifi bulunan farklı ve renkli ürünlerimizi sergilemekten de asla kaçınmayan bir milletiz. Bu şekilde gerekli olan besin dengesine de sağlıklı bir şekilde ulaşmaktayız.

Yemek ürünleri konusunda yüzlerce farklı tarifin olduğu bir ülkenin, bu konuda başarısız olması ya da yetersiz kalmasını beklemek büyük bir yanlıştır. Her türden onlarca farklı yemek ve yüzlerce farklı tarif bulunan ülkemizin her noktasından ayrı ayrı yemek tarifleri çıkmakta ve insanlara ulaşmaktır.

Mesela bu konuda pastaları örnek verelim.

Ülkemizde yer alan tüm şehirlerimizde pastanelerde ve unlu mamul ürünleri satan yerlerde bulunan pastaların satışı beraberinde çeşitli modaları da doğurmuştur. Pastaların her dönem farklı türlerinin daha moda olduğu dahi görülmüştür. Dönemin gerektirdiği tüm özellikler ve yayılım becerileri bu konunun bu şekilde modalaşmasına zemin hazırlamıştır.

Bu enfes lezzetler içerisinde yer alan pastaların tarifleri arasında yer alan bir örneği sizlerle paylaşalım: Tiramisu!

Tiramisu; yumurta, tuz, şeker, un, kabartma tozu ve kakao gibi ana maddelerin yanı sıra su, şeker ve neskafe ile kekin ıslak kek haline gelmesi sağlanıyor. Aynı zamanda süt, un, şeker, yumurta sarısı, labne peynir gibi malzemeler sayesinde de krema oluşturulmaktadır. Bunların bir araya getirilmesi ile ortaya enfes bir tat çıkmaktadır.

Bu tür lezzetleri Kızılay, Çankaya, Dikmen, Ulus gibi pek çok ilçede kolaylıkla bulabilirsiniz. Yapılan tiramisular öylesine lezzetlidir ki İtalya bölgesine ait bir lezzet olmasına rağmen yediğiniz zaman kendinizi orada hissedebilirsiniz.