LOKMA NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

LOKMA NEREDE YENİR?

Lokma; tuz, un, maya le yapılan hamurun sıvı yağda kızartılarak yoğun şerbette bekletilip servis edilmesiyle yapılan Türk mutfak lezzetlerinden bir tatlıdır. Türk Mutfak kültürü tatlı bakımından da son derece zengin bir menüye sahiptir. Son derece hafif şerbetli tatlılar arasında yer alan lokma geçmişten günümüze kadar gelmeyi başaran enfes lezzetlerden biridir.

Lokmanın Tarihi

Lokma kelimesi günümüzde de kullanılan tek parça ya da bir yutmalık parça boyutunu belirleyen bir ölçü olarak kullanılmaktadır. Zaten lokma tatlısının her bir tanesinin boyu da bu bahsettiğimiz boyuttadır. Yani lokma tatlısının her bir tanesi bir lokmadır. Arapça'dalukma anlamına gelen bir telaffuzla yapılmaktadır. Arap Kültürüne de bizim mutfak kültürümüzden 13. Yüzyılda geçtiği tahmin edilmektedir. Osmanlı saray mutfağında yapılmakta olan lokma tatlısı günümüzde birçok tatlıcıda yapılmaktadır. Halk tarafından da beğenilerek tüketilmektedir.

Lokma Nasıl Yapılır?

Lokma tatlısı iki tipte ve isimde yapılmaktadır. İlki yuvarlak ve ortası delik şekilde yani halka şeklinde yapılan ve İzmir lokması olarak bilinen lokma tatlısı, diğeri ise küçük küreler şeklinde yapılan lokma tatlısıdır. Bu lokma tatlısına ise saray lokması adı verilmektedir. İzmir'de özel günlerde ve dini günlerde halka açık yerlerde yapılıp dağıtılan bir tatlıdır.

Lokma tatlısı, un, tuz, maya ile yapılan hamurun kızgın yağa atılarak pişirilmesiyle yapılır. Daha sonra yoğun bir kıvama sahip olan şerbet içerisinde belirli bir süre bekletildikten sonra alınır. Soğuk bir şekilde servisi yapılır. Ancak servis yapılmadan önce üzerine Hindistan cevizi, ceviz ya da fındık parçacıkları serpiştirilir. Yanında ise duruma göre sade dondurma tercih edilirken içecek olarak çay ya da gazlı veya gazsız içeceklerde tercih edilebilmektedir.

Lokma Nerede Yenir?

Geçmişi çok eski zamanlara dayanan lokma tatlısı lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Lokma yapımında ün kazanmış şehirlerimiz olsa da kesinlikle her türlü lokma tatlısı için adres her zamanki gibi yine Ankara'dır. Çünkü özellikle mutfak kültürlerinin birleşim noktası olan bir şehir olan Ankara, lokma tatlısı yapımında ustalaşmış kişileri ve mekanları da bünyesinde barındıran birşehirdir. Bu sebeple lokma yemek için en iyi adres Ankara tatlıcılarıdır.

Fakat günümüzde aşırı derecede büyük bir şehir haline gelmiş Ankara beraberinde denetim zorluklarını ve dolayısıyla hijyenik olmayan mekanları getirmektedir. Buda sağlıksız gıdalar ve sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ama her mekân için aynı şeyleri söylemek kesinlikle imkansızdır. Bu sebeple lokma yemek istediğiniz mekân herkes tarafından tercih edilen ve kaliteli bir mekân olabildiği gibi internet sitemize bakarak size ve ailenize en uygun lokma yiyebileceğiniz mekânı bulabilirsiniz. Böylece gönül rahatlığı ve içinize sinerek keyifli bir sohbet ederken lokma tatlınızı atıştırabilirsiniz.

Afiyet olsun.