TÜRK KİRAZI VE VİŞNESİ

blog yazısı ekle !

TÜRK KİRAZI VE VİŞNESİ

Çok eski zamanlardan beri Anadolu her zaman en kaliteli kirazların yetiştiği bir kiraz yöresi olarak bilinir. Hatta kiraz, ülkemizin kuzeydoğu Karadeniz kıyıları başta olmak üzere diğer tüm bölgelerinde de yaygın olarak yetişmektedir.

Günümüzde ise bir çok kiraz çeşidi ile vişne, ağırlıklı olarak Ege bölgesi, batı Anadolu ve doğu Karadeniz bölgeleri içerisinde yetiştirilmeye devam etmektedir. Tarımsal modernizasyonun ve hasat yöntemlerinin gelişmesi sonucunda da Türkiye 'nin önemli üretim ve ihraç ürünlerinden biri haline gelmiştir. Hatta bu üretim ve ihracat yönüyle Amerika Birleşik Devletlerini geçmiştir.Ziverbey Cafe Restaurant

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

Zengin Serpme Kahvaltı, Söz, Nişan, Kına Gecesi, Düğün, Sünnet, Balo, Mezuniyet, Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü, Taziye ve Özel Tüm Organizasyonlarınızda Size Özel Menü İçerikleri Ve Salon Dizaynı İle Hizmetinizdeyiz.devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane

Kızılay

1950 yılından beri restorantçılık ile uğraşan babamızın ilk olarak 1975 yılında Ankara Demirtepe Dostlar Lokantası ile başlayan serüvenini 1987 yılında kapadokya bölgesinde açmış olduğu Ürgüp Ocakbaşı Restorantı ile devam ettirmiş 2019 yılı Şubat ayında Ankara Kızılay bölgesinde açtığımız yeni mekanımız safie meyhane ile sürdürmekteyiz.

Meyhanemiz de şık ama mütevazi dekorasyonumuz ile gözünüze hitap ederken nefis ve soğuk taze mezelerimiz, tavuk ve et ürünlerimiz, değişik ara sıcaklarımız, tereyağlı yaprak ciğerimiz ve ikramlarımız ile damak tadınıza hitap etmekteyiz.
devamını oku...
Adres: Kocatepe Mahallesi İnkılap Sokak No:29/A

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Kiraz ve vişne, Mayıs ve Ağustos ayları boyunca pazarlarda, marketlerde ve el arabalarında rahatlıkla bulunabilir. Çoğu kimse tarafından kiraz direkt tüketilebilirken, vişne daha çok reçel ve tatlılar için saklanır. Aynı zamanda ülkemizin meşhur içeceklerinden bir olan vişne şerbeti içinde kullanılır.

KİRAZ ÇEŞİTLERİ

Türkiye 'de yetiştirilen kiraz tiplerinden en bilineni ve sevileni halk arasında "Napolyon" olarak tabir edilen, teknik ismi ise "Ziraat 009" olan çeşittir. Bu çeşidin özelliği, koyu kırmızı renkli, iri ve kalp şeklinde görünmesi ve oldukça tatlı olmasıdır.

Bu çeşitler dışında yaz ilerledikçe "royal kiraz" ve "rainier kiraz" çeşitleri de tezgahlarda görünmeye başlar. Bu türlerin özelliği tatlarının bilindik şekilde kiraza benzemesi ancak renginin sarı veya sarı üzerine pembe noktalı olmasıdır.

Ayrıca bu bölümde bahsedilebilecek diğer bir şey de vişne çeşitleridir. Yine aynı mevsimlerde görünmeye başlayan ve en yaygın olarak tatlılar ve reçeller hazırlamak için kullanılan 2 çeşit vişne bulunmaktadır.